- Г-н Димитров, от правителството заявиха, че професионалните пенсионни фондове ще преминат към НОИ. От бранша са категорично против. Какво е вашето мнение?
- Ранното пенсиониране в ЕС на всички държави членки е уредено през солидарния фонд, там където всички плащаме вноски, а не от капиталовите схеми, както единствено в България през 2000 година се направи опит то да бъде уредено. Тоест, от тази гледна точка ние сме уникални и затова проблемите, които се акумулират, са страшно много и доказват още веднъж, че този подход е грешен. Сегашното движение, което правим, е всъщност да възстановим и да поправим една грешка, която беше направена през 2000 година и за която ние предупреждавахме още тогава. Грешката е, че не може да гарантираш правата на хората за основната им пенсия, която те ще получават по-рано само чрез една допълнителна вноска, която се плаща при индивидуална партида. От друга страна, работникът по закон има права върху цялата си пенсия, а тя се изчислява върху заплатата му и по годините, върху които си е внасял, а не с това колко пари има в тази партида. Това решение не може да бъде устойчиво, както се вижда и сега. В един момент парите, които фондовете са дали в НОИ по сметките, които управителят на НОИ огласи за 10 години, са някъде около 100 млн. лева за хора, които са имали партиди при тях и е трябвало да се пенсионират. А парите, които НОИ е платил за всички тези хора, които са имали права във фондовете, са около 300 млн. лева. Не може това да продължи. Първо фондовете не могат да акумулират средствата, които да гарантират правата на хората за ранно пенсиониране. Простичкото решение е тези пари, които са натрупани от професионалните фондове да минат към един самостоятелен фонд в солидарната система в НОИ. Това решение е единственото устойчиво, което ще реши трайно този проблем в годините напред.
- Как ще коментирате опасенията на работодателите, че до няколко години ще има огромен дефицит в НОИ, докато от социалното министерство казват, че той ще е нулев?
- Аз вярвам на тези, които правят разчетите. Защото само в НОИ могат да направят разчетите професионално, разполагайки с всички бази данни, в това число индивидуални. Персоналният регистър е само в института. Вярвам на допусканията и прогнозите, които правят в НОИ и те сочат, че именно в следващите 10 години този самостоятелен фонд остава без никакъв проблем стабилен. Цялата осигурителна система се балансира при тези огромни дефицити в момента благодарение на увеличението на вноската с 1,8% и на увеличението на стажа и възрастта, съответно от 2015 и 2024 г.
- В проекта за промени в Кодекса за социално осигуряване е залегнало, че за категорийните работници всеки месец ще намалява размерът на пенсията с 0,15% до навършването на общата възраст за пенсиониране. Как ще коментирате това?
- Намаляването на размера на пенсията при ранното пенсиониране е обща практика в ЕС. Моделът в учителския пенсионен фонд например, е за всеки месец по-ранно получена пенсия размерът и да се намалява с 0,2%. Ние казваме, че по подобие на него ще се изгражда този фонд за ранно пенсиониране на индустриалните работници, но трябва да се отчете, че тук плащането на ранната пенсия е доста по-дълго от учителите. Щом за учителите при допълнителна вноска при 4,3% намалението на пенсията е с 0,2% за всеки месец по-ранно пенсиониране, то за миньорите при 12% допълнителна вноска, т.е. три пъти по-голяма, следва да има и три пъти по-малка удръжка. Ние това предлагаме в Надзорния съвет на НОИ и ще го поставим в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Намаление определено ще има, но няма причина то да е с 0,15% на месец и не бива да бъде повече от 8 до 10% от размера на пенсията. Хората трябва да знаят, че ще получат пенсия от този фонд в пъти по-голяма от тази от професионалните фондове.
- Ако се пенсионират работниците след навършването на възрастта ще получават 0,15% добавка. Откъде ще дойдат тези пари?
- Ако останеш да работиш повече, това е твое решение и никой не може да ти го отнеме. Тогава имаш право на бонификация в твоята лична пенсия, защото работиш повече, отколкото законът иска. Идеята е такава - този, който си ползва правата за ранно пенсиониране навсякъде, солидарната система го санкционира един вид, но минимално. Ако обаче се отложи пенсионирането, по собствено решение, колкото повече го отлагаш, толкова повече те стимулират с този процент.
сряда, 27 октомври 2010 г.
понеделник, 25 октомври 2010 г.
Пламен Димитров: Ранното пенсиониране няма нищо общо с капиталовите схеми
Синдикатите и в частност КНСБ никога не са били против капиталовите схеми в пенсионното осигуряване. Това заяви Пламен Димитров - председател на КНСБ по Радио К2. Проблемът с ранното пенсиониране няма нищо общо с капиталовите схеми, категорично заяви той. Ранното пенсиониране, означава допълнителната пенсия да се получава по-рано. Това може да стане единствено и само когато се минава през солидарния принцип, коментира Димитров. По думите му, със събраните средства в професионалните фондове сега може да се плаща пенсия за 10 години 53 лв., а ако се плаща за 8 години ще бъде към 80 лв. Според него, ако тези средства се управляват от НОИ солидарно ще дадат възможност на един миньор за 10 пъти по-висока пенсия - около 500 лв. Димитров заяви, че държавата трябва да каже ясно, дали иска да се запази ранното пенсиониране. По думите му, държавата, чрез премиера е казала да. Пламен Димитров коментира още: „Трябва да поправим грешката, която беше направена единствено от България. Няма друга държава от страните в ЕС, в която да има опит за решаване на ранно пенсиониране чрез капиталови схеми, чрез някакви индивидуални партиди. Навсякъде, и в Стара Европа, и в Нова Европа всичко се решава чрез т. нар. солидарни схеми. Полша опита да направи това преди 4 години и се отказа".
По думите му, няма друго решение и всичко останало и приказки за наивници. Има много манипулации в публичното пространство и опит за заблуждаване на хората. Димитров заяви, че най-важното е да се питат хората какво искат.
По думите му, няма друго решение и всичко останало и приказки за наивници. Има много манипулации в публичното пространство и опит за заблуждаване на хората. Димитров заяви, че най-важното е да се питат хората какво искат.
Въпроси и отговори
Въпрос: В случай, че майката ползва неплатен отпуск по чл. 167а от КТ полага ли и се платен годишен отпуск за тези 6 месеца?
Отговор: Тъй като неплатеният отпуск по чл. 167а от КТ се признава за трудов стаж (чл. 167а, ал. 8 от КТ), то се полага и платен годишен отпуск
Въпрос: Моля уточнете кой е работодател съгласно КСО чл.4а за лица изпратени чрез български посредник в държава членка на ЕС.
Отговор:Съгласно разпоредбата на § 1, т. 5а от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване /КСО/, в сила от 1.01.2010 г., "морско лице" е физическо лице, което заема длъжност по трудово правоотношение като член на екипажа на морски кораб, вписан в регистъра на корабите на държава - членка на Европейския съюз, независимо дали се намира на брега или на борда на кораба, притежава свидетелство за правоспособност и свидетелство за допълнителна и/или специална подготовка, придобито по реда на наредбата по чл. 87, ал. 1 от Кодекса на търговското корабоплаване. Трудовите и непосредствено свързаните с тях отношения между членовете на екипажа на кораб, плаващ под българско знаме, и корабопритежателя, включващи условията за наемане на работа и за сключване на трудов договор, като работно време, почивки, платен годишен отпуск, репатриране, социално-битови условия на борда и отговорност на корабопритежателя при болест и злополука на членовете на екипажа, минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на борда на корабите за предотвратяване на рисковете при работа с оглед предпазване от трудови злополуки, професионални болести, аварии, инциденти и други опасности за живота и здравето на членовете на екипажа, се уреждат с Наредбата за трудовите и непосредствено свързани с тях отношения между членовете на екипажа на кораба и корабопритежателя, приета с Постановление № 226 на Министерския съвет от 14.10.2003 г. /обн., ДВ, бр. 93 от 21.10.2003 г., в сила от 22.01.2004 г./. Съгласно § 1, т. 7 от Допълнителните разпоредби, по смисъла на тази наредба, "Работодател" е корабособственикът или беърбоут чартьорът, наемащи лица на борда на кораба. За лицата по чл. 4а от КСО, които работят по трудово правоотношение в държава-членка на Европейския съюз, работодател е физическото или юридическо лице, с което те се намират в трудово правоотношение на основание разпоредбите на съответното законодателство.
Р.П
Отговор: Тъй като неплатеният отпуск по чл. 167а от КТ се признава за трудов стаж (чл. 167а, ал. 8 от КТ), то се полага и платен годишен отпуск
Въпрос: Моля уточнете кой е работодател съгласно КСО чл.4а за лица изпратени чрез български посредник в държава членка на ЕС.
Отговор:Съгласно разпоредбата на § 1, т. 5а от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване /КСО/, в сила от 1.01.2010 г., "морско лице" е физическо лице, което заема длъжност по трудово правоотношение като член на екипажа на морски кораб, вписан в регистъра на корабите на държава - членка на Европейския съюз, независимо дали се намира на брега или на борда на кораба, притежава свидетелство за правоспособност и свидетелство за допълнителна и/или специална подготовка, придобито по реда на наредбата по чл. 87, ал. 1 от Кодекса на търговското корабоплаване. Трудовите и непосредствено свързаните с тях отношения между членовете на екипажа на кораб, плаващ под българско знаме, и корабопритежателя, включващи условията за наемане на работа и за сключване на трудов договор, като работно време, почивки, платен годишен отпуск, репатриране, социално-битови условия на борда и отговорност на корабопритежателя при болест и злополука на членовете на екипажа, минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на борда на корабите за предотвратяване на рисковете при работа с оглед предпазване от трудови злополуки, професионални болести, аварии, инциденти и други опасности за живота и здравето на членовете на екипажа, се уреждат с Наредбата за трудовите и непосредствено свързани с тях отношения между членовете на екипажа на кораба и корабопритежателя, приета с Постановление № 226 на Министерския съвет от 14.10.2003 г. /обн., ДВ, бр. 93 от 21.10.2003 г., в сила от 22.01.2004 г./. Съгласно § 1, т. 7 от Допълнителните разпоредби, по смисъла на тази наредба, "Работодател" е корабособственикът или беърбоут чартьорът, наемащи лица на борда на кораба. За лицата по чл. 4а от КСО, които работят по трудово правоотношение в държава-членка на Европейския съюз, работодател е физическото или юридическо лице, с което те се намират в трудово правоотношение на основание разпоредбите на съответното законодателство.
Р.П
Пламен Димитров: Тристранното партньорство продължава да е формално
София /КРОСС/ Тристранното партньорство продължава да е формално и да не дава резултати. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, който е и ръководител на проект „Сигурност на закона, гъвкавост чрез колективното трудово договаряне", финансиран с помощта на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси", предаде репортер на Информационна агенция КРОСС.
Изводът се споделя и от други синдикални организации и е виден в различните сектори и министерства, смята Димитров, давайки за пример антикризисния пакет. Според него мерките имат вярна философия, но 2/3 от тях не са видели бял свят почти шест месеца след приемането им. Димитров отчете като едно от малкото работещи предложения това на КНСБ за отпадане на тавана за обезщетенията при безработица. Според президента на КНСБ е пресилено и невярно твърдението, че Националния съвет за тристранно сътрудничество не произвежда нищо, освен увеличение на пенсионната вноска с 1,8%. Димитров каза, че се работи по цялостен пакет от мерки за пенсионната реформа, за който се надява да бъде приет. Пламен Димитров каза още, че правителството е възобновило диалога на национално ниво и че засега двустранните преговори се оказват по ефективни. Синдикалният лидер каза, че има нужда от допълнителна квалификация и подготовка на синдикалните лидери, за да се намесват в стратегическото управление на персонала, особено за големи фирми и предприятия. Трябва да се насърчи и колективното трудово договаряне, както и сдружаването на малки и средни предприятия от един и същи бранш за представителство пред общините. 186 предприятия у нас имат изградени системи за информиране и консултиране. Тази система работи и в европейските страни, които по различни начини работят по социалния диалог и колективното трудово договаряне. Според Пламен Димитров е важно да се даде сигнал, който да показва динамика на икономиката. Това може да стане чрез разширяване на секторите, в които се преговаря за минимална работна заплата, както е в Германия, въпреки, че там няма национална минимална работна заплата, друг начин е да се стимулира колективното трудово договаряне както е в Испания.
Изводът се споделя и от други синдикални организации и е виден в различните сектори и министерства, смята Димитров, давайки за пример антикризисния пакет. Според него мерките имат вярна философия, но 2/3 от тях не са видели бял свят почти шест месеца след приемането им. Димитров отчете като едно от малкото работещи предложения това на КНСБ за отпадане на тавана за обезщетенията при безработица. Според президента на КНСБ е пресилено и невярно твърдението, че Националния съвет за тристранно сътрудничество не произвежда нищо, освен увеличение на пенсионната вноска с 1,8%. Димитров каза, че се работи по цялостен пакет от мерки за пенсионната реформа, за който се надява да бъде приет. Пламен Димитров каза още, че правителството е възобновило диалога на национално ниво и че засега двустранните преговори се оказват по ефективни. Синдикалният лидер каза, че има нужда от допълнителна квалификация и подготовка на синдикалните лидери, за да се намесват в стратегическото управление на персонала, особено за големи фирми и предприятия. Трябва да се насърчи и колективното трудово договаряне, както и сдружаването на малки и средни предприятия от един и същи бранш за представителство пред общините. 186 предприятия у нас имат изградени системи за информиране и консултиране. Тази система работи и в европейските страни, които по различни начини работят по социалния диалог и колективното трудово договаряне. Според Пламен Димитров е важно да се даде сигнал, който да показва динамика на икономиката. Това може да стане чрез разширяване на секторите, в които се преговаря за минимална работна заплата, както е в Германия, въпреки, че там няма национална минимална работна заплата, друг начин е да се стимулира колективното трудово договаряне както е в Испания.
петък, 22 октомври 2010 г.
С Ъ О Б Щ Е Н И Е
На днешната среща в КТ”Подкрепа” между Националните стачни комитети на КТ” Подкрепа” и КНСБ и Лекарския съюз се взе решение за създаване на Национален щаб за организиране на протестните действия в страната.
Протестните действия са провокирани от неадекватните и непоследователни действия на управляващите по отношение на финансирането и евентуалната реформа в системата на здравеопазването.
Нарушава се правото на българските граждани за своевременен достъп до качествени здравни и медицински грижи. Нарушава се и трудовото законодателство за работещите в лечебните заведения.
Нашите искания са :
1. Да се осигури в момента адекватно финансиране на системата на здравеопазването.
2. Да се заплатят в срок от един месец сумите, които Националната здравно осигурителна каса дължи по извършените дейности.
3. Да се заплатят в срок от един месец сумите, които Министерство на здравеопазването дължи по извършени дейности.
4. Да се потърси обяснение и отговорност за неизаплащането на лечебните заведения за извършените дейности от страна на Националната здравноосигурителна каса от представителите на Министерство на здравеопазването в Надзорния съвет на НЗОК.
5. Да се съобщи , в какви решения за определяне на делегирани бюджети и заплащане на лечебните заведения са участвали представители на Министерство на здравеопазването в Надзорния съвет на НЗОК и какво е било тяхното становище.
6. Да се осигури адекватен бюджет за системата на здравеопазването за 2011 година.
Протестните действия са провокирани от неадекватните и непоследователни действия на управляващите по отношение на финансирането и евентуалната реформа в системата на здравеопазването.
Нарушава се правото на българските граждани за своевременен достъп до качествени здравни и медицински грижи. Нарушава се и трудовото законодателство за работещите в лечебните заведения.
Нашите искания са :
1. Да се осигури в момента адекватно финансиране на системата на здравеопазването.
2. Да се заплатят в срок от един месец сумите, които Националната здравно осигурителна каса дължи по извършените дейности.
3. Да се заплатят в срок от един месец сумите, които Министерство на здравеопазването дължи по извършени дейности.
4. Да се потърси обяснение и отговорност за неизаплащането на лечебните заведения за извършените дейности от страна на Националната здравноосигурителна каса от представителите на Министерство на здравеопазването в Надзорния съвет на НЗОК.
5. Да се съобщи , в какви решения за определяне на делегирани бюджети и заплащане на лечебните заведения са участвали представители на Министерство на здравеопазването в Надзорния съвет на НЗОК и какво е било тяхното становище.
6. Да се осигури адекватен бюджет за системата на здравеопазването за 2011 година.
вторник, 19 октомври 2010 г.
Нов КТД в РЦЗ гр.Шумен
Подписа се нов Колективен трудов договор в РЦЗ гр.Шумен между д-р Димитър Костов - Директор и д-р Галина Симеонова - председател на СО към ФСЗ - КНСБ при РЦЗ.
Благодарим на д-р Костов за професионализма и социалната отговорност към работещите в РЦЗ - Шумен.
Благодарим на д-р Костов за професионализма и социалната отговорност към работещите в РЦЗ - Шумен.
понеделник, 18 октомври 2010 г.
Въпроси и отговори
Въпрос: В сила ли е Колективен трудов договор,който е подписан на 25.10.2009 г. от работодател и синдикати, но не е внесен в инспекцията да се регистрира по вина на работодателя до 15 .10.2010г.?
Отговор: Разпоредбите на чл. 54, ал.1 и 2 от Кодекса на труда (КТ) предвиждат, че Колективният трудов договор влиза в сила от деня на сключването му, доколкото в него не е уговорено друго. Колективният трудов договор се смята за сключен за срок една година, доколкото в него не е уговорен друг срок, но за не повече от две години. Страните могат да уговорят по-кратък срок на действие на отделни негови клаузи. Разпоредбата на чл. 53, ал. 3 КТ установява, че Колективният трудов договор се вписва в специален регистър в инспекцията по труда, в района на която е седалището на работодателя. Когато работодателите имат седалища в различни райони, вписването се извършва в една от инспекциите. Колективните трудови договори с отраслово и национално значение се вписват в Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда". Споровете относно компетентната инспекция се решават от министъра на труда и социалната политика. Съгласно чл. 53, ал.1 КТ копия на вписаните колективни трудови договори се предоставят служебно по ред, определен от министъра на труда и социалната политика, на Националния институт за помирение и арбитраж, който създава и поддържа информационна система за колективните трудови договори. При спор относно текста на договора достоверен е текстът, който е регистриран (чл. 53, ал.5 КТ) Обстоятелството, че КТД не е вписан в инспекцията по труда не го прави невалиден.
Р.П
Отговор: Разпоредбите на чл. 54, ал.1 и 2 от Кодекса на труда (КТ) предвиждат, че Колективният трудов договор влиза в сила от деня на сключването му, доколкото в него не е уговорено друго. Колективният трудов договор се смята за сключен за срок една година, доколкото в него не е уговорен друг срок, но за не повече от две години. Страните могат да уговорят по-кратък срок на действие на отделни негови клаузи. Разпоредбата на чл. 53, ал. 3 КТ установява, че Колективният трудов договор се вписва в специален регистър в инспекцията по труда, в района на която е седалището на работодателя. Когато работодателите имат седалища в различни райони, вписването се извършва в една от инспекциите. Колективните трудови договори с отраслово и национално значение се вписват в Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда". Споровете относно компетентната инспекция се решават от министъра на труда и социалната политика. Съгласно чл. 53, ал.1 КТ копия на вписаните колективни трудови договори се предоставят служебно по ред, определен от министъра на труда и социалната политика, на Националния институт за помирение и арбитраж, който създава и поддържа информационна система за колективните трудови договори. При спор относно текста на договора достоверен е текстът, който е регистриран (чл. 53, ал.5 КТ) Обстоятелството, че КТД не е вписан в инспекцията по труда не го прави невалиден.
Р.П
Въпроси и отговори
Въпрос : Относно раб. заплати на непедагогически персонал в ЦДГ ,относно елемент на трудово възнаграждение-безплатна храна -начислава се като дтв, а се удържа тъй като задължително се консумира и не е соц разход - т е е елемент на раб заплата а същевременно е и натурален показател;
Отговор:Съгласно чл. 269, ал. 2 от Кодекса на труда във връзка с чл. 6, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, ако това е предвидено в колективния или в индивидуалния трудов договор, допълнително трудово възнаграждение или част от него, може да се предоставя както в пари, така и в натура, според договорените условия. От това следва, че е възможно допълнително трудово възнаграждение да бъде предоставено в натура, вкл. като топла храна и др. хранителни продукти. Съгласно чл. 285 от Кодекса на труда на работниците и служителите, които работят в предприятия със специфичен характер и организация на труда, работодателят осигурява безплатна храна и/или добавки към храната. Условията и редът, при които се осигуряват безплатната храна и/или добавките към нея са определени с НАРЕДБА № 11 от 21.12.2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея, обн., ДВ, бр. 1 от 2006г. С писмена заповед се определят правоимащите работници и служители, видът и стойността на храната и/или добавките към нея. По-големи размери на стойността на храната и/или добавките към нея могат да бъдат договаряни в колективен трудов договор, както и между страните по трудовото правоотношение. Съгласно чл. 1, ал. 7, т. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски върху стойността на безплатната храна и/или добавките към храната, предоставени в натура по реда на чл. 285 от Кодекса на труда на работниците и служителите, които работят в предприятия със специфичен характер и организация на труда, не се изчисляват и внасят осигурителни вноски. В чл. 292 и сл. от Кодекса на труда са регламентирани реда за разпределение и използване на средствата за социално-битовото и културно обслужване, т.н. социални придобивки за работниците и служителите, съответно социални разходи за работодателя. Съгласно чл. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски: (1) Осигурителни вноски се изчисляват и внасят върху сумите, изплатени или начислени и неизплатени за сметка на средствата за социални разходи пряко, постоянно или периодично на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване в пари или в натура. (2) Осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху средствата, предоставени за сметка на социалните разходи за издръжка на столове (включително за поевтиняване храната в тях), на здравни и лечебни заведения, детски заведения, почивни бази, поддържане на културни потребности на работниците и служителите, вноски за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица и професионална квалификация, както и върху еднократните помощи в пари или в натура, изплатени на работниците и служителите за лекарства, при продължително боледуване, за раждане, при смърт на член от семейството или при други случайно настъпили събития. (3) Осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху средствата, предоставени под формата на ваучери за храна на работници и служители, включително на лицата, работещи по договори за управление, при условията на чл. 209, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане. (4) Сумите за социални разходи, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, не се включват при определяне на минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя. От посоченото по-горе е видно, че формите за предоставяне на храна са различни. Различен е и подхода при определяне на задължението за осигурителни вноски. От изложеното от Вас може да се предположи, че тъй като работите в детска градина, храната не се осигурява от работодателя по реда на чл. 285 от КТ, а и върху нейната стойност не се изчисляват и внасят осигурителни вноски (чл. 1, ал. 7, т. 2 от Наредбата за елементите .....). Твърдите още, че “не е соц. разход”, от което би могло да се предположи, че не е приложен чл. 292 и сл. от КТ. Вие твърдите, че тя се “начислява като ДТВ”. Както посочихме по-горе, чл. 269, ал. 2 от Кодекса на труда и чл. 6, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, допускат допълнително трудово възнаграждение или част от него да се предоставя в натура, според договорените условия. Ако става въпрос именно за натурално ДТВ (храна), то това натурално възнаграждение е част от трудовото възнаграждение. Равностойността на натуралните възнаграждения, както и другите допълнителни възнаграждения, дължими срещу положен труд, се включва в брутното трудово възнаграждение на работника или служителя. По това натуралните ДТВ се отличават от безплатната храна по чл. 285 от КТ, която се осигурява по линия на здравословните и безопасни условия на труд. От това следва, че върху равностойността на натуралните допълнителни трудови възнаграждения се дължат осигурителни вноски.
Р.П
Отговор:Съгласно чл. 269, ал. 2 от Кодекса на труда във връзка с чл. 6, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, ако това е предвидено в колективния или в индивидуалния трудов договор, допълнително трудово възнаграждение или част от него, може да се предоставя както в пари, така и в натура, според договорените условия. От това следва, че е възможно допълнително трудово възнаграждение да бъде предоставено в натура, вкл. като топла храна и др. хранителни продукти. Съгласно чл. 285 от Кодекса на труда на работниците и служителите, които работят в предприятия със специфичен характер и организация на труда, работодателят осигурява безплатна храна и/или добавки към храната. Условията и редът, при които се осигуряват безплатната храна и/или добавките към нея са определени с НАРЕДБА № 11 от 21.12.2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея, обн., ДВ, бр. 1 от 2006г. С писмена заповед се определят правоимащите работници и служители, видът и стойността на храната и/или добавките към нея. По-големи размери на стойността на храната и/или добавките към нея могат да бъдат договаряни в колективен трудов договор, както и между страните по трудовото правоотношение. Съгласно чл. 1, ал. 7, т. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски върху стойността на безплатната храна и/или добавките към храната, предоставени в натура по реда на чл. 285 от Кодекса на труда на работниците и служителите, които работят в предприятия със специфичен характер и организация на труда, не се изчисляват и внасят осигурителни вноски. В чл. 292 и сл. от Кодекса на труда са регламентирани реда за разпределение и използване на средствата за социално-битовото и културно обслужване, т.н. социални придобивки за работниците и служителите, съответно социални разходи за работодателя. Съгласно чл. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски: (1) Осигурителни вноски се изчисляват и внасят върху сумите, изплатени или начислени и неизплатени за сметка на средствата за социални разходи пряко, постоянно или периодично на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване в пари или в натура. (2) Осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху средствата, предоставени за сметка на социалните разходи за издръжка на столове (включително за поевтиняване храната в тях), на здравни и лечебни заведения, детски заведения, почивни бази, поддържане на културни потребности на работниците и служителите, вноски за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица и професионална квалификация, както и върху еднократните помощи в пари или в натура, изплатени на работниците и служителите за лекарства, при продължително боледуване, за раждане, при смърт на член от семейството или при други случайно настъпили събития. (3) Осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху средствата, предоставени под формата на ваучери за храна на работници и служители, включително на лицата, работещи по договори за управление, при условията на чл. 209, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане. (4) Сумите за социални разходи, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, не се включват при определяне на минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя. От посоченото по-горе е видно, че формите за предоставяне на храна са различни. Различен е и подхода при определяне на задължението за осигурителни вноски. От изложеното от Вас може да се предположи, че тъй като работите в детска градина, храната не се осигурява от работодателя по реда на чл. 285 от КТ, а и върху нейната стойност не се изчисляват и внасят осигурителни вноски (чл. 1, ал. 7, т. 2 от Наредбата за елементите .....). Твърдите още, че “не е соц. разход”, от което би могло да се предположи, че не е приложен чл. 292 и сл. от КТ. Вие твърдите, че тя се “начислява като ДТВ”. Както посочихме по-горе, чл. 269, ал. 2 от Кодекса на труда и чл. 6, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, допускат допълнително трудово възнаграждение или част от него да се предоставя в натура, според договорените условия. Ако става въпрос именно за натурално ДТВ (храна), то това натурално възнаграждение е част от трудовото възнаграждение. Равностойността на натуралните възнаграждения, както и другите допълнителни възнаграждения, дължими срещу положен труд, се включва в брутното трудово възнаграждение на работника или служителя. По това натуралните ДТВ се отличават от безплатната храна по чл. 285 от КТ, която се осигурява по линия на здравословните и безопасни условия на труд. От това следва, че върху равностойността на натуралните допълнителни трудови възнаграждения се дължат осигурителни вноски.
Р.П
петък, 15 октомври 2010 г.
Решения на съвместния консултативен съвет на КНСБ и КТ "ПОДКРЕПА"
1. Съвместният съвет на КНСБ и КТ „Подкрепа” оценява положително синдикалните усилия за постигане на споразумение с правителството за продължаване на пенсионните реформи.
2. Припомня категоричния протест на близо няколко стотин хиляди български граждани, изразен в националната подписка и на националания протестен митинг пред НС, срещу незабавното и скокообразно повишаване на осигурителния стаж и възраст за пенсиониране.
3. Съветът категорично не приема подмяната от страна на министър Симеон Дянков, на постигнати договоренности с Министър-председателя на РБългария
4. Настоява за спешна среща на ръководствата на двете Конфедерации с г-н
Бойко Борисов, преди заседанието на НСТС, насрочено за петък 15.10.2010 г. Само при потвърждаване на поетите ангажименти от страна на Министър-председателя и подписване на споразумение със социалните партньори, КНСБ и КТ „Подкрепа” ще продължат работата си в тристранния съвет за финализиране на решенията за промени в пенсионното законодателство. В противен случай не намираме смисъл за участие в безплодни срещи и заседания, формулиращи предложения извън полето на възможния диалог и компромис.
5. Двете Конфедерации започват изграждане на общи стачни комитети на
национално, браншово и регионално ниво, за подготовка на общи ефективни синдикални акции.
6. КНСБ и КТ „Подкрепа” пристъпват към финализация и подписване на
Споразумение за солидарност и сътрудничество, между двата синдиката.
2. Припомня категоричния протест на близо няколко стотин хиляди български граждани, изразен в националната подписка и на националания протестен митинг пред НС, срещу незабавното и скокообразно повишаване на осигурителния стаж и възраст за пенсиониране.
3. Съветът категорично не приема подмяната от страна на министър Симеон Дянков, на постигнати договоренности с Министър-председателя на РБългария
4. Настоява за спешна среща на ръководствата на двете Конфедерации с г-н
Бойко Борисов, преди заседанието на НСТС, насрочено за петък 15.10.2010 г. Само при потвърждаване на поетите ангажименти от страна на Министър-председателя и подписване на споразумение със социалните партньори, КНСБ и КТ „Подкрепа” ще продължат работата си в тристранния съвет за финализиране на решенията за промени в пенсионното законодателство. В противен случай не намираме смисъл за участие в безплодни срещи и заседания, формулиращи предложения извън полето на възможния диалог и компромис.
5. Двете Конфедерации започват изграждане на общи стачни комитети на
национално, браншово и регионално ниво, за подготовка на общи ефективни синдикални акции.
6. КНСБ и КТ „Подкрепа” пристъпват към финализация и подписване на
Споразумение за солидарност и сътрудничество, между двата синдиката.
четвъртък, 14 октомври 2010 г.
Въпроси и отговори
Въпрос:На 03.08.09 е прекратен ТД на служител поради съкращаване в щата. От 20.07. той излиза в болничен, който продължава до 28.09 /след прекратяване/. През м.11подава декларация за изплащане на обезщетение по чл.222 ал.1. Кой период трябва да обхване обезщетението и има ли въобще право на такова след като вече е минал един месец от прекратяването и лицето е било в болнични?
Отговор: В запитването си не уточнявате вида на трудовия договор (срочен или безсрочен), който е бил прекратен поради съкращаване на щата. Съгласно разпоредбата на чл. 42, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност. Тази разпоредба се прилага в случай, когато е налице трудов договор за неопределено време /т.е. при безсрочните трудови договори/. На основание ал. 3 от чл. 42 от КСО, когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за кадрова военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 75 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите. Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност. Независимо за коя от посочените две хипотези става въпрос, в запитването посочвате, че болничният е продължил до 28.09.2009 г., т.е. до тази дата лицето е било неработоспособно и не е съществувала възможност да си търси работи и съответно да работи. Тъй като обезщетението по чл. 222, ал. 1 от КТ е за оставане без работа, то срокът “но за не повече от един месец” или “за по-дълъг срок” (ако такъв е предвиден с КТД или в трудовия договор), започва да тече след възстановяване работоспособността на служителя, т.е. след изтичане на болничния лист на лицето. От запитването може да се предположи, че в случая срокът е 1 месец, т.е. след като съкратеният служител е декларирал и установил оставането си без работа за периода 28.09.2009 г. – 28.10.2009 г., то служителят има право на обезщетение по чл. 222, ал. 1 от КТ и съответно работодателят е длъжен да му го изплати.
Р.Павлов
Отговор: В запитването си не уточнявате вида на трудовия договор (срочен или безсрочен), който е бил прекратен поради съкращаване на щата. Съгласно разпоредбата на чл. 42, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност. Тази разпоредба се прилага в случай, когато е налице трудов договор за неопределено време /т.е. при безсрочните трудови договори/. На основание ал. 3 от чл. 42 от КСО, когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за кадрова военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 75 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите. Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност. Независимо за коя от посочените две хипотези става въпрос, в запитването посочвате, че болничният е продължил до 28.09.2009 г., т.е. до тази дата лицето е било неработоспособно и не е съществувала възможност да си търси работи и съответно да работи. Тъй като обезщетението по чл. 222, ал. 1 от КТ е за оставане без работа, то срокът “но за не повече от един месец” или “за по-дълъг срок” (ако такъв е предвиден с КТД или в трудовия договор), започва да тече след възстановяване работоспособността на служителя, т.е. след изтичане на болничния лист на лицето. От запитването може да се предположи, че в случая срокът е 1 месец, т.е. след като съкратеният служител е декларирал и установил оставането си без работа за периода 28.09.2009 г. – 28.10.2009 г., то служителят има право на обезщетение по чл. 222, ал. 1 от КТ и съответно работодателят е длъжен да му го изплати.
Р.Павлов
сряда, 13 октомври 2010 г.
В какви срокове работодателя трябва да изплати обезщетения по чл.222 и 224 от КТ.
Съгласно чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда, при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. Следователно, след изтичане на 1-месечния срок Вие следва да се явите пред работодателя и да му представите трудовата книжка, от която да е видно че не сте започнали работа (т.е. сте останали без работа). Работодателят е длъжен при тези обстоятелства да Ви изплати обезщетението по чл. 222, ал. 1 от КТ. Обезщетенията по чл. 222, ал. 2 и 3 и обезщетението за неползван платен годишен отпуск по чл. 224 се изплащат непосредствено след прекратяване на трудовото правоотношение.
Радостин Павлов
Радостин Павлов
вторник, 12 октомври 2010 г.
Пламен Димитров - президент на КНСБ
Координационният съвет (КС) на КНСБ, на днешното си извънредно заседание, с пълно мнозинство избра вицепрезидента на КНСБ Пламен Димитров за изпълняващ длъжността Президент на Конфедерацията на независимите синдикати в България до провеждането на VII Конгрес на КНСБ, през пролетта на 2012 г., съобщиха от пресцентъра на синдиката.
Пламен Димитров бе приветстван с бурни аплодисменти от синдикалния актив, събрал се в залата на КНСБ. Той подчерта, че приема избирането си на най-високия пост - и.д. Президент на КНСБ, с ясното съзнание, че отговорността му става много голяма. И той няма да бъде президент на кредит, а ще работи всеотдайно и резултатно благодарение силната подкрепа на вицепрезидентите, председателите на федерации, синдикати, съюзи и регионални съвети на КНСБ. „Вярвам, че по този път ще докажа, че КНСБ може да разчита на лидер от своите редици и на предстоящия Конгрес на Конфедерацията!" - заяви Пламен Димитров.
И занапред силата на синдиката ще е концентрирана основно в експертната му мощ, но и в премерения и навременен натиск. Сега от особено значение за КНСБ е да гарантира и разшири защитата на интересите на хората на наемния труд - правото на синдикалното сдружаване, разпространението на Колективното трудово договаряне и разпростирането на КТД и на браншово ниво, и правото на стачка. Като приоритет ще излезе напред и борбата със сивия сектор.
Пламен Димитров заяви:
„Убеден съм, че с общи усилия всички ние можем да повишим ефективността на дейността си така, че КНСБ все по-категорично да повишава доверието сред работниците и служителите, сред гражданите на България към най-голямата национално-представителна обществена организация в страната - КНСБ!"
Пламен Гочев Димитров е роден на 20 септември 1963г. в гр. Русе. Женен е и има една дъщеря. Завършва Техникум по електротехника в родния си град, а през 1989 г. се дипломира като машинен инженер във Висшето военноморско училище „Н.Й.Вапцаров" във Варна. От 1997 до 1999 г. продължава висшето си образование в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски", гр. Пловдив и успешно се дипломира като Магистър по „Управление на човешките ресурси". Владее отлично английски и руски език.
Трудовият си път започва през 1989 като Корабен инженер в Български морски флот, където работи до 1991 г., когато е назначен за Областен координатор за гр. Варна на КНСБ. От 1993 г. до 1997 г. е изпълнителен секретар на КНСБ, отговарящ за обучението и квалификацията на работна сила и браншовите и регионални структури на синдиката. През 1997 г., делегатите на IV редовен конгрес на КНСБ избират Пламен Димитров за вицепрезидент по обща политика, организация, координация и контрол. На следващите два конгреса Пламен Димитров е преизбран за същата длъжност, която изпълнява и понастоящем. От 2003 г. досега е председател на Управителния съвет на Колеж за работническо обучение. Въпреки натоварената си програма с множество професионални ангажименти и отговорности, Пламен Димитров успешно завършва няколко авторитетни специализации, сред които се отличават - „Професионално обучение и кредитни съюзи" в Madison, USA (САЩ) през 1995 г. и „Индустриални отношения" в Институт за индустриални отношения и мениджмънт „ОКОМ" през 1996 г.
ЧЛЕНСТВО
Член на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) и Бюрото на ЕИСК
Член на Изпълнителния комитет на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП)
Член на Икономически и социален съвет (ИСС)- група ІІ (Организации на работниците и служителите)
Председател на Комисията по труд, доходи, жизнено равнище и индустриални отношения към Икономическия и социален съвет в България
Член на Комитета за наблюдение на Националната стратегическа референтна рамка
Член на Националния съвет за насърчаване на заетостта
Член на Управителния съвет на Института за индустриални отношения и мениджмънт „ОКОМ"
Председател на Управителния съвет на „Труд и капитал" холдинг
Пламен Димитров бе приветстван с бурни аплодисменти от синдикалния актив, събрал се в залата на КНСБ. Той подчерта, че приема избирането си на най-високия пост - и.д. Президент на КНСБ, с ясното съзнание, че отговорността му става много голяма. И той няма да бъде президент на кредит, а ще работи всеотдайно и резултатно благодарение силната подкрепа на вицепрезидентите, председателите на федерации, синдикати, съюзи и регионални съвети на КНСБ. „Вярвам, че по този път ще докажа, че КНСБ може да разчита на лидер от своите редици и на предстоящия Конгрес на Конфедерацията!" - заяви Пламен Димитров.
И занапред силата на синдиката ще е концентрирана основно в експертната му мощ, но и в премерения и навременен натиск. Сега от особено значение за КНСБ е да гарантира и разшири защитата на интересите на хората на наемния труд - правото на синдикалното сдружаване, разпространението на Колективното трудово договаряне и разпростирането на КТД и на браншово ниво, и правото на стачка. Като приоритет ще излезе напред и борбата със сивия сектор.
Пламен Димитров заяви:
„Убеден съм, че с общи усилия всички ние можем да повишим ефективността на дейността си така, че КНСБ все по-категорично да повишава доверието сред работниците и служителите, сред гражданите на България към най-голямата национално-представителна обществена организация в страната - КНСБ!"
Пламен Гочев Димитров е роден на 20 септември 1963г. в гр. Русе. Женен е и има една дъщеря. Завършва Техникум по електротехника в родния си град, а през 1989 г. се дипломира като машинен инженер във Висшето военноморско училище „Н.Й.Вапцаров" във Варна. От 1997 до 1999 г. продължава висшето си образование в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски", гр. Пловдив и успешно се дипломира като Магистър по „Управление на човешките ресурси". Владее отлично английски и руски език.
Трудовият си път започва през 1989 като Корабен инженер в Български морски флот, където работи до 1991 г., когато е назначен за Областен координатор за гр. Варна на КНСБ. От 1993 г. до 1997 г. е изпълнителен секретар на КНСБ, отговарящ за обучението и квалификацията на работна сила и браншовите и регионални структури на синдиката. През 1997 г., делегатите на IV редовен конгрес на КНСБ избират Пламен Димитров за вицепрезидент по обща политика, организация, координация и контрол. На следващите два конгреса Пламен Димитров е преизбран за същата длъжност, която изпълнява и понастоящем. От 2003 г. досега е председател на Управителния съвет на Колеж за работническо обучение. Въпреки натоварената си програма с множество професионални ангажименти и отговорности, Пламен Димитров успешно завършва няколко авторитетни специализации, сред които се отличават - „Професионално обучение и кредитни съюзи" в Madison, USA (САЩ) през 1995 г. и „Индустриални отношения" в Институт за индустриални отношения и мениджмънт „ОКОМ" през 1996 г.
ЧЛЕНСТВО
Член на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) и Бюрото на ЕИСК
Член на Изпълнителния комитет на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП)
Член на Икономически и социален съвет (ИСС)- група ІІ (Организации на работниците и служителите)
Председател на Комисията по труд, доходи, жизнено равнище и индустриални отношения към Икономическия и социален съвет в България
Член на Комитета за наблюдение на Националната стратегическа референтна рамка
Член на Националния съвет за насърчаване на заетостта
Член на Управителния съвет на Института за индустриални отношения и мениджмънт „ОКОМ"
Председател на Управителния съвет на „Труд и капитал" холдинг
петък, 8 октомври 2010 г.
сряда, 6 октомври 2010 г.
Националната протестна демонстрация на 07.10.2010 г. НЕ СЕ ОТМЕНЯ !!!
Постигнатата договореност с Министър-председателя г-н Бойко Борисов за увеличаване на осигурителната вноска от 01.01.2011 г. с 3 процентни пункта /2 за фонд “Пенсии” и 1 зо фонд “Безработица”/ е частичен успех.
Остават нерешени проблемите за:
Преходния период за пенсиониране на категорийните работници и служители.
Нашето искане е гратисен период до 2014 г., Правителството в лицето на г-н Дянков категорично настоява това да стане до 2012 г.
От страна на финансовия министър има категорично настояване за увеличаване на възрастта за пенсиониране на категорийните работници с 2 години - 1 г. през 2011 г. и 1 г. през 2012 г.
Нашето искане е да няма промяна на възрастта за пенсиониране на категорийните рабонтици.
От страна на финансовия министър се настоява за 3 милиона работещи в България, увеличаване на стажа за пенсиониране с 3 години още от 2011 г.
Нашето искане е повишаване изискването за осигурителен стаж с по 4 месеца на година за всички категории осигурени лица до достигане на общ осигурителен стаж съответно от 37 за жените и 40 години за мъжете за периода от 2016 до 2024 г., включително.
Остават нерешени проблемите за:
Преходния период за пенсиониране на категорийните работници и служители.
Нашето искане е гратисен период до 2014 г., Правителството в лицето на г-н Дянков категорично настоява това да стане до 2012 г.
От страна на финансовия министър има категорично настояване за увеличаване на възрастта за пенсиониране на категорийните работници с 2 години - 1 г. през 2011 г. и 1 г. през 2012 г.
Нашето искане е да няма промяна на възрастта за пенсиониране на категорийните рабонтици.
От страна на финансовия министър се настоява за 3 милиона работещи в България, увеличаване на стажа за пенсиониране с 3 години още от 2011 г.
Нашето искане е повишаване изискването за осигурителен стаж с по 4 месеца на година за всички категории осигурени лица до достигане на общ осигурителен стаж съответно от 37 за жените и 40 години за мъжете за периода от 2016 до 2024 г., включително.
понеделник, 4 октомври 2010 г.
Пенсионната реформа - маскирани кърпежи
Интервю с Пламен Димитров Вицепрезидент на КНСБ
- Времето на стачките отмина, как ще мотивирате хората да излязат на митинг и на стачка на 7 октомври?
- В създадената ситуация не мисля, че някой трябва да бъде мотивиран специално. Всъщност недоволството се движи и решава от хората. Радикалността в техните искания и нагласи е толкова голяма, че дори е плашеща, особени при някои категории работници като миньори, металурзи, химици и т.н. Синдикатите, в частност КНСБ, имат единствената роля да канализират, организират и изразят недоволството на хората по един цивилизован и законен начин. - Ако вие не ги вдигнете на протест, те ще ви вдигнат на балон, така ли?
- Може и така да се каже, но не нас само, а ще вдигнат всички на балон. И тогава няма да се знае как хората ще предпочетат да изразят недоволството си. А митингът ще ги събере в 12.30 ч в четвъртък пред парламента.
- Осигурителната материя, срещу която основно е насочен протестът, е доста сложна, за да е мотив за стачка. Разбират ли ви хората?
- Българинът е много търпелив човек. Но има два фактора, които го изваждат от равновесие. Единият е да му бръкнеш директно в джоба и да разбере как става.
Обясняваме сега - с примери от заплатите на хората какво ще се случи с пенсиите им, ако се приемат промените в социалноосигурителния кодекс, внесени в парламента. Нека припомня, че през 2004 г., когато управляващите поискаха да вземат добавките за клас, всеки си направи сметка с колко ще му падне заплатата и над 30 хил. души бяха на улицата. И мярката не се прие по този драстичен начин, както беше замислена. Сега хората смятат как поправките ще ги ударят в пенсиите и затова е тази радикалност.
Вторият фактор, който мотивира хората, е дали протестът има смисъл. Начинът, по който сме формулирали исканията, прави възможно решението им. Не искаме оставка на някого. Не искаме вот на еди-кой си или някакви други щуротии. Искаме този законопроект, който е в такъв недоносен вид "благодарение" на финансовия министър Симеон Дянков, да бъде изтеглен, защото не решава нищо, а трупа негативи. Да започнем преговори с работодатели и представители на правителството отново и да говорим за истинската пенсионна реформа, която трябва да се случи.
- Ама нали говорихте близо година в консултативния съвет към социалния министър?
- Очевидно не сме се разбрали или някой не е чул какво се обсъжда. Защото предложенията, дадени от този съвет, в който участваха бивши министри, социални експерти, но не и синдикати и работодатели, не станаха решения. А бяха разумни. Форматът на диалога за пенсионната система обаче не е консултации, а преговори, защото в случая става дума за интереси - на бизнеса и на работещите. Дали осигурените трябва да се натоварят допълнително с вноски, какво искат хората - стажът ли да им расте, възрастта ли или вноската. Засега отговорът е, че работещите очевидно са готови да платят още някой друг процент за пенсионна вноска, щом това е дилемата в тази ситуация, в която се намира държавата и финансово, и демографски.
- Е, какво трябва да се направи?
- Трябва интересите да се съберат, защото най-важното е пенсионната система да остане устойчива и да покаже дълговечността си, като дава адекватни пенсии. Няма никакъв смисъл да правим някакви кърпежи, "маскирани" като поправки в Кодекса за социално осигуряване, които в крайна сметка ще дадат някакви смешни 80 и няколко милиона лева по-малко разходи догодина. На фона на 2 милиарда и кусур лева дефицит в НОИ тези икономии кантар не ги лови даже. За сметка на това стотици хиляди хора няма да могат да излязат в пенсия.
Ще има 6-7 нулеви години поред, в които никакъв работник от първа и втора категория труд няма да може да се пенсионира по схемата за ранно пенсиониране. Няма да му стигнат или възрастта, или стажът. Подобно е положението и с работещите в трета категория труд, много от тях ще гонят още 3 г. стаж за пенсия.
- Значи сте категорично против каквото и да е увеличение на стаж и възраст?
- Ние сме категорично "за" да се въведат първо такива мерки на входа на системата, които да стабилизират приходите. Имам предвид да се криминализира укриването на вноски, за което има консенсус от юли. Премиерът обеща - да, ще го правим.
Работодателите склониха, защото много от тях страдат от нелоялната конкуренция на фирми, които крият доходи и осигуровки. Септември трябваше да има за това законопроект, внесен в парламента от правосъдния министър Попова. Няма такъв. А става въпрос за милиарди скрити обороти, върху които не се плащат данъци и осигуровки.
Другата мярка за стабилизиране на приходите е вноската за пенсии да се увеличи - първо може да е с два процентни пункта. После по изработена схема да расте така, че да възстанови загубените си нива отпреди 5-6 г. Ами само ние, синдикати и работодатели, ще вкараме 110 млн. лв. повече приходи в НОИ от вече договорения ръст на минималните осигурителни прагове с 5,6% за догодина.
Такива трябва да са механизмите, а не да вдигнеш стаж и възраст и да икономисаш 80 млн. лв. Това е все едно да продадеш кон за кокошка. Сметките дори политически са необосновани и нецелесъобразни.
- Кое е целесъобразно?
- До 2015 г. да стабилизираме фондовете на НОИ, което минава основно през приходната и малко през разходната част, чрез затягане на контрола. И оттам нататък да е правило - по никакъв начин да не се допуска дебалансиране на системата. Да не се пипа нещо, защото, видите ли, идват избори - ами дайте да вдигнем майчинските, да вдигнем пенсиите, да свалим осигуровките. Що бе? Ами щото ще вземем още 5 гласа отгоре.
Другото важно е да се върне доверието в пенсионната система. Младите хора не вярват, че ще стигнат до пенсия или че ще вземат адекватни на труда си пари за старост. Това става, като се мотивира приносът им и се върже с правата им. Друг начин няма измислен. Всеки трябва да знае, като внася едни вноски върху реалната си заплата, какъв ще е коефициентът на заместване на бъдещата му пенсия, който системата му гарантира. Ама не ме интересува кой управлява - днес Бойко Борисов, утре Сергей Станишев или Иван Костов. Все тая.
- Ако това се случи до 2015 г., ще станат ли пенсиите по-високи?
- С хоризонт 2020 г. трябва да започнем съвсем скоро прилагането на конкретни мерки за подобряване на размера, т.е. на адекватността на пенсиите. Това трябва да стане чрез няколко механизъма, като основният е тежестта на стажа при изчисляване на пенсията. Една година осигурителен стаж трябва да "тежи" не 1,1%, както е сега, а 1,2%, даже 1,5%. Това ще е стимулът на човек да работи повече и да знае, че колкото повече се е осигурявал, толкова по-сигурно е, че пенсионира ли се, ще получи поне 65% от дохода си по време на работа. И ако средно се е осигурявал на 1000 лв., пенсията му ще е най-малко 650 лв. Има съгласие с политическите групи, че тези цели са правилните. Значи проектозаконът трябва да се върне и да намерим инструментите за постигане на тези цели - без идеологически предразсъдъци. Няма значение, че Бойко Борисов е обещал друго нещо. Тя и Меркел беше обещала, но заради кризата прави съвсем друго. И Дейвид Камерън във Великобритания като дойде на власт, каза, че няма да вдига нищо, но първо вдигна ДДС, а от 1 април вдига вноските за пенсия с 1%. Ситуацията го налага.
Не става дума дали го иска, и той е десен, даже по-десен от нашите, и какво от това? Меркел да не е лява? Тези идеологически схеми "не можем да правим туй, щото сме еди-какви си" просто при кризи и при дългосрочни реформи не работят.
- Неизбежно ли е вдигането на възрастта?
- Първо трябва да се направят разчети. Да видим, като върнем приходите в системата, които бяха взети през годините неразумно и подарени наляво и надясно, какво ще се получи. Става дума за близо 10-12 млрд. лв., които от страна на бизнеса не се появиха обратно във вид на работни места, повишени доходи, по-високи пенсии и т.н. После трябва да се огледа какво става във втория стълб, който с 5% вноска, колкото е сега, няма как да даде прилична допълнителна пенсия. Какво става в третия стълб - доброволната пенсия, не могат ли да се вдигнат там данъчните преференции за вноски.
Да, знаем, че страната ни има едни от най-тежките демографски проблеми. Но положението ще стане най-тежко след 2020 г. Отсега трябва да се направи всичко за увеличаване на заетостта, включително и за връщане на българи, работещи и живеещи навън, за да подобрим съотношението работещ - пенсионер. И едва тогава да теглим чертата и да видим необходимо ли е да се вдига възрастта. Защото не увеличението на стажа или възрастта, а на заетостта гарантира стабилността на пенсионната система.
- Вие ли сте бъдещият лидер на КНСБ след кончината на д-р Желязко Христов?
- Това ще реши конгресът, който е след година и половина, а дотогава, според устава, ще има временно изпълняващ тази длъжност, който ще бъде избран от координационния съвет идната седмица.
в-к Труд
- Времето на стачките отмина, как ще мотивирате хората да излязат на митинг и на стачка на 7 октомври?
- В създадената ситуация не мисля, че някой трябва да бъде мотивиран специално. Всъщност недоволството се движи и решава от хората. Радикалността в техните искания и нагласи е толкова голяма, че дори е плашеща, особени при някои категории работници като миньори, металурзи, химици и т.н. Синдикатите, в частност КНСБ, имат единствената роля да канализират, организират и изразят недоволството на хората по един цивилизован и законен начин. - Ако вие не ги вдигнете на протест, те ще ви вдигнат на балон, така ли?
- Може и така да се каже, но не нас само, а ще вдигнат всички на балон. И тогава няма да се знае как хората ще предпочетат да изразят недоволството си. А митингът ще ги събере в 12.30 ч в четвъртък пред парламента.
- Осигурителната материя, срещу която основно е насочен протестът, е доста сложна, за да е мотив за стачка. Разбират ли ви хората?
- Българинът е много търпелив човек. Но има два фактора, които го изваждат от равновесие. Единият е да му бръкнеш директно в джоба и да разбере как става.
Обясняваме сега - с примери от заплатите на хората какво ще се случи с пенсиите им, ако се приемат промените в социалноосигурителния кодекс, внесени в парламента. Нека припомня, че през 2004 г., когато управляващите поискаха да вземат добавките за клас, всеки си направи сметка с колко ще му падне заплатата и над 30 хил. души бяха на улицата. И мярката не се прие по този драстичен начин, както беше замислена. Сега хората смятат как поправките ще ги ударят в пенсиите и затова е тази радикалност.
Вторият фактор, който мотивира хората, е дали протестът има смисъл. Начинът, по който сме формулирали исканията, прави възможно решението им. Не искаме оставка на някого. Не искаме вот на еди-кой си или някакви други щуротии. Искаме този законопроект, който е в такъв недоносен вид "благодарение" на финансовия министър Симеон Дянков, да бъде изтеглен, защото не решава нищо, а трупа негативи. Да започнем преговори с работодатели и представители на правителството отново и да говорим за истинската пенсионна реформа, която трябва да се случи.
- Ама нали говорихте близо година в консултативния съвет към социалния министър?
- Очевидно не сме се разбрали или някой не е чул какво се обсъжда. Защото предложенията, дадени от този съвет, в който участваха бивши министри, социални експерти, но не и синдикати и работодатели, не станаха решения. А бяха разумни. Форматът на диалога за пенсионната система обаче не е консултации, а преговори, защото в случая става дума за интереси - на бизнеса и на работещите. Дали осигурените трябва да се натоварят допълнително с вноски, какво искат хората - стажът ли да им расте, възрастта ли или вноската. Засега отговорът е, че работещите очевидно са готови да платят още някой друг процент за пенсионна вноска, щом това е дилемата в тази ситуация, в която се намира държавата и финансово, и демографски.
- Е, какво трябва да се направи?
- Трябва интересите да се съберат, защото най-важното е пенсионната система да остане устойчива и да покаже дълговечността си, като дава адекватни пенсии. Няма никакъв смисъл да правим някакви кърпежи, "маскирани" като поправки в Кодекса за социално осигуряване, които в крайна сметка ще дадат някакви смешни 80 и няколко милиона лева по-малко разходи догодина. На фона на 2 милиарда и кусур лева дефицит в НОИ тези икономии кантар не ги лови даже. За сметка на това стотици хиляди хора няма да могат да излязат в пенсия.
Ще има 6-7 нулеви години поред, в които никакъв работник от първа и втора категория труд няма да може да се пенсионира по схемата за ранно пенсиониране. Няма да му стигнат или възрастта, или стажът. Подобно е положението и с работещите в трета категория труд, много от тях ще гонят още 3 г. стаж за пенсия.
- Значи сте категорично против каквото и да е увеличение на стаж и възраст?
- Ние сме категорично "за" да се въведат първо такива мерки на входа на системата, които да стабилизират приходите. Имам предвид да се криминализира укриването на вноски, за което има консенсус от юли. Премиерът обеща - да, ще го правим.
Работодателите склониха, защото много от тях страдат от нелоялната конкуренция на фирми, които крият доходи и осигуровки. Септември трябваше да има за това законопроект, внесен в парламента от правосъдния министър Попова. Няма такъв. А става въпрос за милиарди скрити обороти, върху които не се плащат данъци и осигуровки.
Другата мярка за стабилизиране на приходите е вноската за пенсии да се увеличи - първо може да е с два процентни пункта. После по изработена схема да расте така, че да възстанови загубените си нива отпреди 5-6 г. Ами само ние, синдикати и работодатели, ще вкараме 110 млн. лв. повече приходи в НОИ от вече договорения ръст на минималните осигурителни прагове с 5,6% за догодина.
Такива трябва да са механизмите, а не да вдигнеш стаж и възраст и да икономисаш 80 млн. лв. Това е все едно да продадеш кон за кокошка. Сметките дори политически са необосновани и нецелесъобразни.
- Кое е целесъобразно?
- До 2015 г. да стабилизираме фондовете на НОИ, което минава основно през приходната и малко през разходната част, чрез затягане на контрола. И оттам нататък да е правило - по никакъв начин да не се допуска дебалансиране на системата. Да не се пипа нещо, защото, видите ли, идват избори - ами дайте да вдигнем майчинските, да вдигнем пенсиите, да свалим осигуровките. Що бе? Ами щото ще вземем още 5 гласа отгоре.
Другото важно е да се върне доверието в пенсионната система. Младите хора не вярват, че ще стигнат до пенсия или че ще вземат адекватни на труда си пари за старост. Това става, като се мотивира приносът им и се върже с правата им. Друг начин няма измислен. Всеки трябва да знае, като внася едни вноски върху реалната си заплата, какъв ще е коефициентът на заместване на бъдещата му пенсия, който системата му гарантира. Ама не ме интересува кой управлява - днес Бойко Борисов, утре Сергей Станишев или Иван Костов. Все тая.
- Ако това се случи до 2015 г., ще станат ли пенсиите по-високи?
- С хоризонт 2020 г. трябва да започнем съвсем скоро прилагането на конкретни мерки за подобряване на размера, т.е. на адекватността на пенсиите. Това трябва да стане чрез няколко механизъма, като основният е тежестта на стажа при изчисляване на пенсията. Една година осигурителен стаж трябва да "тежи" не 1,1%, както е сега, а 1,2%, даже 1,5%. Това ще е стимулът на човек да работи повече и да знае, че колкото повече се е осигурявал, толкова по-сигурно е, че пенсионира ли се, ще получи поне 65% от дохода си по време на работа. И ако средно се е осигурявал на 1000 лв., пенсията му ще е най-малко 650 лв. Има съгласие с политическите групи, че тези цели са правилните. Значи проектозаконът трябва да се върне и да намерим инструментите за постигане на тези цели - без идеологически предразсъдъци. Няма значение, че Бойко Борисов е обещал друго нещо. Тя и Меркел беше обещала, но заради кризата прави съвсем друго. И Дейвид Камерън във Великобритания като дойде на власт, каза, че няма да вдига нищо, но първо вдигна ДДС, а от 1 април вдига вноските за пенсия с 1%. Ситуацията го налага.
Не става дума дали го иска, и той е десен, даже по-десен от нашите, и какво от това? Меркел да не е лява? Тези идеологически схеми "не можем да правим туй, щото сме еди-какви си" просто при кризи и при дългосрочни реформи не работят.
- Неизбежно ли е вдигането на възрастта?
- Първо трябва да се направят разчети. Да видим, като върнем приходите в системата, които бяха взети през годините неразумно и подарени наляво и надясно, какво ще се получи. Става дума за близо 10-12 млрд. лв., които от страна на бизнеса не се появиха обратно във вид на работни места, повишени доходи, по-високи пенсии и т.н. После трябва да се огледа какво става във втория стълб, който с 5% вноска, колкото е сега, няма как да даде прилична допълнителна пенсия. Какво става в третия стълб - доброволната пенсия, не могат ли да се вдигнат там данъчните преференции за вноски.
Да, знаем, че страната ни има едни от най-тежките демографски проблеми. Но положението ще стане най-тежко след 2020 г. Отсега трябва да се направи всичко за увеличаване на заетостта, включително и за връщане на българи, работещи и живеещи навън, за да подобрим съотношението работещ - пенсионер. И едва тогава да теглим чертата и да видим необходимо ли е да се вдига възрастта. Защото не увеличението на стажа или възрастта, а на заетостта гарантира стабилността на пенсионната система.
- Вие ли сте бъдещият лидер на КНСБ след кончината на д-р Желязко Христов?
- Това ще реши конгресът, който е след година и половина, а дотогава, според устава, ще има временно изпълняващ тази длъжност, който ще бъде избран от координационния съвет идната седмица.
в-к Труд
Абонамент за:
Публикации (Atom)
22 ма работещи като помощник-възпитатели в детски градини в Община Нови пазар бяха валидирани с професионална квалификация
Всички те успешно положиха държавен изпит за признаване на професионалната квалификация, съгласно Държавния образователен стандарт за прид...
-
РС на КНСБ Шумен и Работнически клуб ”Спорт и здраве-ШУМЕН” Ви кани на Първомайски спортен празник Заповядайте на 2...
-
Вчера се проведе среща със зам.кмета на община Нови пазар г-н Аян Мехмедов и синдикалната организация на КНСБ в Детско и училищно здравеопаз...