понеделник, 10 януари 2011 г.

Въпроси


Б.Иванова: При сумирано изчисляване на работното време, в края на периода как следва да се определи полаган ли е извънреден труд, ако работника е ползвал през този период отпуск?
Отговор: Уважаема госпожа Иванова, Нормата на продължителност на работното време при сумираното му изчисляване по чл. 142 от Кодекса на труда се определя, като броят на работните дни по календар за съответния месец(период) се умножи по дневната продължителност на работното време на съответното работно място (длъжност), установена по реда на чл. 136, ал.3, т.1 или чл. 137, ал.1 от Кодекса на труда. Когато работникът или служителят през съответния месец или период е отсъствал поради отпуск, разрешен по съответния ред, нормата за продължителността на работното му време следва да бъде преизчислена.За целта от броя на работните дни по календар за месеца(периода) се изваждат съответните дни в отпуск, разрешени в работни дни по календар, както и съответната част от отпуските, разрешени в календарни дни, съвпадащи с работните дни по календар. Разпоредбите отнасящи се до забраната за полагане на извънреден труд и неговата допустимост по изключение са императивни и не следва да се нарушават и при сумирано изчисляване на работното време. Имайки предвид, че за полагането на извънреден труд е необходимо да се издават заповеди, както и да се спазват останалите изисквания предвидени в раздел ІІІ от глава първа на Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) не би следвало полагането на извънреден труд да се„ определи след приключване на периода” на сумираното изчисляване на работното време. Дано да сме Ви полезни.

Няма коментари:

Сто знамена за ШУМЕН!

СНЦ “Солидарно общество” - Шумен събира средства или знамена за инициатива, породена от чист патриотизъм към родината ни и града ни. Целта ...