четвъртък, 15 декември 2011 г.

Декларация на РС на КНСБ - Шумен

Днес, 15.12. 2011 г. Регионалният съвет на КНСБ гр. Шумен проведе извънаредно заседание за обсъждане не протестна декларация срещу увеличаване на възрастта за пенсиониране и отнемане на класа „прослужено време”. Декларацията е до Председателя на Народното събрание, Министър-председателя на РБ, Парламентарните групи в НС и Областния управител на Шуменска област.


В декларацията се казва:

РЕГИОНАЛЕН КООРДИНАЦИОНЕН СЪВЕТ НА


КОНФЕДЕРАЦИЯ НА НЕЗАВИСИМИТЕ СИНДИКАТИ В БЪЛГАРИЯ ГР.ШУМЕН

ДО

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Г-жа ЦЕЦКА ЦАЧЕВА



МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Г-н БОЙКО БОРИСОВ

ЗАМ.ОБЛАСТНИЯ УПРАВИТЕЛ НА

ОБЛАСТ ШУМЕН

Г-ЖА РАЛИЦА ТОДОРОВА



ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА

ВСИЧКИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ГРУПИ В

41-ВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

ДЕКЛАРАЦИЯ

ОТ

РЕГИОНАЛЕН КООРДИНАЦИОНЕН СЪВЕТ НА

КОНФЕДЕРАЦИЯ НА НЕЗАВИСИМИТЕ СИНДИКАТИ В БЪЛГАРИЯ ГР.ШУМЕН



УВАЖАЕМА г-жо ЦАЧЕВА,

УВАЖАЕМИ г-н МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМА г-жо ТОДОРОВА,

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА, ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ГРУПИ В 41-ВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ,



ПРОТЕСТИРАМЕ

срещу ограбването на завоювани и изстрадани социални права

• Отнемането на т.нар. „клас прослужено време”, скокообразното увеличение на пенсионната възраст за всички и орязването на доходите на най-уязвимата социална група – пенсионерите, са възмутителни.

• Прокарването на подобни рестрикции от днес за утре, с неаргументираното твърдение, че се прави неизбежна реформа, са неприемливи и самоцелни.

• Неприемлив и обиден е избраният подход за изменение на изключително чувствителни параметри на осигурителното законодателство – зад гърба на социалните партньори, без сериозна предварителна работа, без задълбочен и професионален анализ, без ясни перспективни разчети, без усилия да се търсят разумни баланси и консенсус.

• Пенсионната реформа не започва от днес, нито дори от вчера. Тя стартира с нашите усилия и нашето отговорно поведение далеч преди Вие да получите властта. В продължение на много години, буквално до вчера, българските граждани понасяха все по-тежки и по-тежки условия за пенсиониране – десетки години повече стаж и увеличена пенсионна възраст с по 5 и по 3 години. С Националното споразумение от края на миналата година, отново с нашето активно и отговорно поведение, беше постигнат пълен консенсус за разумно, балансирано и перспективно развитие на започнатото. Не може да се изисква да приемем, че с лека ръка захвърляте положените от нас усилия и постигнатите решения, за да натоварвате с нови непосилни рестрикции едни и същи поколения трудещи се и пенсионери.

• Данните, които се оповестяват, ясно доказват, че драстичното увеличение на пенсионната възраст не постига прокламирания от министъра на финансите ефект за намаляване дефицита в пенсионната система. Точно обратното е вярно за всеки, който може да разчете числата и графиките. Целият ефект от близо 1 млрд. лв. намаление разходите на солидарния пенсионен фонд ще се постигне единствено за сметка на правата на сегашните и бъдещите пенсионери – чрез дискриминация при определяне размерите на пенсиите и по-неизгодното им осъвременяване.



НАСТОЯВАМЕ:



1. Незабавно да бъдат изтеглени от Законопроекта за бюджета на ДОО за 2012 г. всички нормативни изменения, относно увеличаване на пенсионната възраст, намаляване индексирането на пенсиите и техните размери.

Недопустимо е със закон с едногодишно действие, в преходните му и заключителни разпоредби, да се променят фундаментални принципи и норми на социалното осигуряване.



2. Всякакви промени на „Националното споразумение за нова стратегия за финансова стабилизация на ДОО и усъвършенстване на пенсионното законодателство” да стават при ясни цели и аргументи и само с участието на всички подписали го страни.



3. Да се съхрани доплащането на т.нар. „клас за прослужено време”, който министър Дянков иска да отнеме.



ГОСПОДА УПРАВЛЯВАЩИ,



ВСЛУШАЙТЕ СЕ В ГЛАСА НИ!

НАШАТА АЛТЕРНАТИВА Е РАЗУМНА!



НЕ СЕ ВГЛЕЖДАЙТЕ ЕДИНСТВЕНО В ЧИСЛАТА!

ЗАД ТЯХ СТОЯТ ЖИВИ ХОРА И ТЕХНИТЕ СЪДБИ! 15.12.2011



Очаква се Народното събрание на 16 декември да гласува отново същия текст след като Президентът на РБ го върна с президентско „вето”.




Декларации са изпратили и Синдикатът на българските учители към КНСБ, Териториалния Координационен съвет към Федерация на синдикатите в здравеопазването.







понеделник, 5 декември 2011 г.

КНСБ: Натискът върху работещите в БДЖ продължава



Fakti.bg - 05 Декември 11:12

Продължава натискът срещу стачкуващите и локаута от страна на мениджърския екип на „БДЖ – Товарни превози” ЕАД, твърди КНСБ в позиция, пратена до медиите.

„Променя се месечният график за работно време за месец декември от днес, по времето на стачните действия, като работещите на смяна маневрени бригади, описвачи и ръководител смени на днешна дата 5 декември 2011 г., отивайки на работа по график, са върнати от работа. Уведомени са, че работното им време е променено и днес ще започне от 15.00 часа, т.е. час преди приключване на стачните действия“, съобщават от синдиката и допълват, че това е грубо нарушение на Кодекса на труда и арбитражното решение относно работното време по време на стачка.

Днес е ден № 12 на стачката. Междувременно, някои железничари обявиха гладна стачка.



Дванадесети ден стачка

Дванадесети ден над 80% от работниците и служителите, които днес /05 декември 2011 г./ са на смяна в българските железници стачкуват. От началото на стачката в 8.00 ч. нито един влак не тръгна от Централна гара София, Перник, Мездра, Горна Оряховица, Пловдив, Стара Загора, Видин.


От общо 120 влака по разписание в цялата страна към 11.00 ч., които е трябвало да тръгнат или са били в движение от преди началото на стачката, са спрели 94 влака. За 11 влака, които са били в движение преди началото на стачката, но до този момент не са стигнали до крайната си точка, няма сведение на коя гара са спрели.

Продължава стачката и по малките гари и спирки в страната.

За първи стачкуват служителите на ДП НК „ЖИ” на гара „Езерово” /преди Варна/, „Владимир Павлов” /преди Бургас/, „Страцимир”, „Берковица”, „Бойчиновци”, „Кунино”.



11.00 ч.

05 декември 2011 г.



неделя, 27 ноември 2011 г.

Президентско вето за внесеното в Народното събрание предложение за увеличаване на възрастта за пенсиониране

Синдикатите ще искат среща с настоящия и с новоизбрания президент на страната, с които да разговарят за внесеното в Народното събрание предложение за увеличаване на възрастта за пенсиониране, без то да е одобрено от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Ако проектозаконът бъде приет, синдикатите ще искат държавният глава да наложи вето.


Това каза синдикалният лидер Пламен Димитров след заседание на Координационния съвет на синдиката и на Националния стачен комитет, предаде БТА.

Ръководството на синдиката е потвърдило оттеглянето от Националния съвет за тристранно сътрудничество до изтегляне на предложението от Народното събрание.

КНСБ няма да участва и в заседания на областни и общински съвети за тристранно сътрудничество, добави Димитров. Следващата седмица синдикатът ще изпрати предложения, с които може да се замени идеята за увеличаване на възрастта за пенсиониране, каза Димитров. Сред тях са криминализиране на неплащането на осигурителни вноски в пълния им размер; разширяване на законовите правомощия на НАП с допълнителни правомощия на ревизорите и създаване на дознатели; ограничаване на кешовите обороти и нормативно задължение на търговските обекти да са снабдени с апарати за безкасово плащане и изплащане на заплатите по банков път; възстановяване на електронната връзка между НАП , НОИ и ТЕЛК .

Днес са коментирани възможностите за даване под съд на БДЖ, ако се установи, че се прави локаут. Във вторник ще се свика съвместен консултативен съвет на КНСБ и КТ "Подкрепа", за да се обсъдят други действия, в това число и стачни, в следващите дни.

вторник, 22 ноември 2011 г.

200 души членове на КНСБ от Шумен на протест в София

На 30 ноември 2011 г. пред Народното събрание.
Заедно да кажем "НЕ" на всичко това! Има и други решения! Ела за да чуят нашият глас !
Не искаме да работим до дълбоки старини.

понеделник, 21 ноември 2011 г.

Д Е К Л А Р А Ц И Я на Федерация на синдикатите в здравеопазването-КНСБ


Ръководството на Федерация на синдикатите в здравеопазването обсъди създалата се ситуация през последните дни и изразява следните констатации:
1.     Налаганото силово от управляващите увеличение на пенсионната възраст с една година, въпреки подписаното Национално споразумение преди една година, е грубо погазване на нормите на социалния диалог.
2.     Намерението за отнемане на „класа” на работещите в държавната администрация и включително на работещите в НЗОК към тях е поредното необмислено и нелогично решение на управляващите.
3.     Формален социален диалог в Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването, научаваме от медиите за „реформа” в ЦСМП без да се обсъди в изградената работна група в началото на месец октомври за проблемите на работещите в ЦСМП.

         Ние призоваваме членовете на Федерация на синдикатите в здравеопазването-КНСБ:
1.     Да изразят своята подкрепа с декларации към колегите ни от БДЖ на 24 ноември 2011 год., а тези които имат възможност да се присъединят към тях по гарите, където стачкуват българските железничари. Призоваваме Ви в знак на солидарност линейките да преминават покрай ЖП гарите с включена звукова сигнализация.
2.     Да вземат участие в протестния митинг организиран от КНСБ и КТ „Подкрепа” на 30 ноември 2011 год. в гр. София.




21 ноември 2011 год.
Гр. София

30 ноември протестно шествие

КНСБ и КТ "Подкрепа" организират протестно шествие на 30 ноември. Митингът ще е пред парламента, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. Освен това двата синдиката излизат от Националния съвет за тристранно сътрудничество и няма да участват в заседанията, докато няма смислен диалог.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев съобщи, че започва подписка в цялата страна за готовността за национална еднодневна стачка.
Причините за протестите са нарушаването на споразумението между синдикати и правителство от преди година, социален диалог без съдържание, опитът да се отнеме добавката "клас" за прослужено време, както и предложението за увеличение на възрастта за пенсиониране.
Синдикатите ще изпратят писмо на премиера Бойко Борисов за напускането на Националния съвет по тристранно сътрудничество и ще поискат среща с него. Ръководствата на синдикатите заявиха, че ще имат среща с парламентарната група на ГЕРБ на 22 ноември.

понеделник, 14 ноември 2011 г.

Задължение на работодателя!!!

Разпоредбата на чл. 37 от Кодекса на труда предвижда, че органите на синдикалните организации в предприятието имат право да участвуват в подготовката на проектите на всички вътрешни правилници и наредби, които се отнасят до трудовите отношения, за което работодателят задължително ги поканва. За неизпълнението на това задължение на работодателя може да се търси отговорност по реда на чл. 414 КТ.

сряда, 9 ноември 2011 г.

Национална кампания на КНСБ - „Моето първо работно място”


На 10.11.2011 г. от 9.00 ч. до 15.30 ч.  в зала 2 на Областна управа по програма с  9 теми от Учебно помагало - Наръчник на преподавателя „Моето първо работно място” РС на КНСБ в  координация с  Регионалния инспекторат на Министерството на образованието, младежта и науката стартира Националната кампания „Моето първо работно място”.
Образователната кампания на КНСБ „Моето първо работно място” е  за основните трудови, социални и осигурителни права за учениците, випуск 2011/2012 . Тя цели  развитие и затвърждаване на гражданското самосъзнание на завършващи средните училища (12-ти клас). Всички сме убедени, че младите хора имат нужда от подпомагане, за  да бъде успешната адаптацията им  към света на труда. Животът по време на демократичните промени показа, че нашите деца са уязвими и подложени на натиск и  на най- грубите проявления  на сивата икономика.
Предизвикателство за нас като синдикалисти е чрез обучение, чрез допълнителна подготовка младежите да бъдат запознати с основните трудови, социални, осигурителни  и синдикални права, да разберат кой и какво ги защитава и представлява на работното място.
Първия етап на тази кампания стартира утре и е  провеждане на  обучение на класни ръководители от училищата от Областта. След това класните ръководители, подпомогнати от директорите ще проведат на няколко етапа , в рамките на 10 часа / по програма/ обучението ва зрелостниците. За целта КНСБ и СБУ към КНСБ осигуряват Наръчници  на преподавателите, презентации на електронен носител.  

понеделник, 7 ноември 2011 г.

Стачка в БДЖ на 24 ноември 2011 г.

Влаковете ще спрат за втори път тази година в знак на протест срещу планираните от държавата реформи в БДЖ, които включват предимно съкращения, а вече и намаляване на композициите между населените места и поскъпване на влаковите билети до 15%. Това стана ясно на пресконференция на синдикатите в железопътния транспорт, които заявиха, че на 24 ноември от 8 до 16 часа няма да се движат нито пътнически, нито товарни влакове. За разлика от предупредителната едночасова стачка през март, тази е ефективна и безсрочна, каза Петър Бунев, председател на железничарския синдикат.

Реакцията на работническите организации е в отговор на обявените от ръководството на БДЖ в петък планове за ударно съкращаване на 2000 железничари до края на годината и още поне 500 в първите месеци на следващата. Обезщетение от 6 работни заплати ще бъде предложено на служителите от списъка със съкращения. Офертата ще важи 45 дни, след което работниците ще бъдат освободени срещу обезщетение от 2 работни заплати.

Това е грубо погазване на ангажиментите, поети от държавата след мартенската стачка, когато бе подписан Меморандум за развитие на железопътния транспорт. В него е записана оптимизация на персонала в БДЖ с 2800 души до края на 2014 г., обясниха синдикатите. Новите планове на ръководството на БДЖ са за съкращаване на над 3 хил. души до средата на 2012 г.

Самият премиер Бойко Борисов обяви, че това е негово лично решение и той поема отговорността за тези мерки, като дори се определи като "хирурга" Борисов, който трябва да изреgе гангрената в БДЖ, за да може през следващата година компанията да излезе от огромните си задължение и да бъде "на нула", след което вече да се развива.

От ръководството на БДЖ заявиха в петък, че няма да отстъпят от намеренията си и стачка не ги плаши. Или 2000 души се освобождават, или БДЖ ще последва съдбата на “Кремиковци” и 13 хиляди души ще останат на улицата, каза тогава изпълнителният директор на превозвача Йордан Недев.

Да стачкуват, ако искат ликвидация на БДЖ

“Учудвам се и не знам защо се отива в такава посока. Дружеството има 800 млн. задължения, които не обслужва. Има загуба от 50 млн. миналата година, тази година ще са 30. Никой не дава кредити на фалирало дружество. Всички са били наясно, включително и синдикатите какво става. Защо не са протестирали тогава?”, заяви пред БНР транспортният министър Ивайло Московски.

Трябва да намалим оперативната загуба, ако успеем догодина да я доближим до 0 ще бъде голям успех. Краткосрочният ефект от нашите действия трябва да бъде намаляване на разходите. Разбира се, че ще търсим варианти и за увеличаване на приходите, но в момента това няма как да стане в такава неоптимизирана система.

Пари за БДЖ в това състояние няма кой да даде. Синдикатите сами да преценят - ако искат да стачкуват и да се ликвидира тази компания. В краткосрочен план трябва да се оптимизират разходите и после да се предприемат действия, които ще доведат до резултати в средносрочен и дългосрочен план, каза още Московски.

Около 90% от съкратените отговарят за поддръжка и безопасност

90% от подготвените за съкращения служители са от експлоатационния състав или пряко свързани със сигурността и безопасността в железниците, заяви Петър Бунев. Там са и машинисти и помощник-машинисти, и електротехници и др. Според ръководството на БДЖ обаче една четвърт са администрация, а три четвърти – персонал по поддръжката на влаковете.

Профсъюзите не са съгласни и с намеренията за намаляване на броя на влаковите композиции до различни населени места със 150. Това ще остави работници и ученици без транспорт и ще дискриминира малките селища, аргументират се от синдикатите.

Според тях планираното поскъпване на билетите от януари следващата година с 9-15 на сто няма да доведе до увеличение на приходите в железницата, защото резултатът ще е отлив на пътници.

През тези 2 г. мениджмънтът на предприятието не направи нищо – или умишлено, или от некомпетентност, каза Бунев. Той запита защо на ден се отказват по 100 товарни вагона, като пропуснатата полза от един вагон струва около 1000 лв. на ден. При 50 отказани вагона пропуснатата полза е по 50 000 лв. на ден, на месец се получава милион и половина лева пропуснати приходи, изчисли той. Не е вярно, че с печалбата на БДЖ Товарни превози не може да се покрие загубата на пътническите, защото това са две дъщерни дружества на един холдинг, заяви той.

Бунев предупреди, че държавата готви промяна на инфраструктурните такси, като тези за товарните превозвачи ще се намали, а за БДЖ Пътнически превози ще се увеличи. Резултатът ще е намаляване на разходите на Товарни превози с 10 млн. лв. на година, а на пътническите ще ги увеличи с 30 млн. лв.

Никъде, в нито един момент не се оповестиха заплатите на мениджмънта – нека да знаем всички заплати и тъй като е криза, да я понесем заедно, коментира още Петър Бунев.

Екатерина Йорданова, председател на транспортните синдикати към КНСБ, заяви, че безпардонното отношение на новия директор Йордан Недев е притеснително, тежки структурни реформи не могат да се направят без хората и без синдикатите, а ако това стане социалната цена ще е много тежка, предупреди тя.

Готови сме да водим публични, открити преговори, дори пред медиите, защото днес лъжеш, утре лъжеш, но на лъжата краката са къси, предупреди тя.

Едно от условията за прекратяване на стачката ще бъде подписването на колективните трудови договори, отбеляза Петър Бунев. Илиян Ценов, юридически съветник на стачния комитет заяви, че новият директор трябва да се съобрази със закона, макар предварително да е отсъдил, че мнението на стачкуващите не го интересува.

четвъртък, 3 ноември 2011 г.

Дискриминация във възнаграждението


Правно-логически разпоредбата на чл. 14, ал. 1 ЗЗДиск има няколко аспекта. На първо място, тя установява субективното трудово право на работника или служителя да получава равно трудово възнаграждение за еднакъв или равностоен труд.          На второ място, предвид корелативната връзка между субективни права и юридически задължения на страните по индивидуалното трудово правоотношение, нормата регламентира и юридическото задължение на работодателя да определя и заплаща равно трудово възнаграждение за еднакъв или равностоен труд. На трето място, в нормата се съдържа и забрана за работодателя да извършва актове на дискриминация при определяне и изплащане на трудовото възнаграждение.
По ред причини обективно не е възможно всички работници и служители в едно предприятие да получават еднакво възнаграждение като абсолютна стойност. Трудовото възнаграждение може да бъде равно за еднакъв или равностоен труд. Количеството и качеството на престираната работна сила може да бъде еднакво или равностойно, но не и трудовото възнаграждение като паричен израз на стойността на работната сила. Еднаквост на труда е налице, когато има пълно съвпадение в количествените и качествените характеристики на престираната работна сила за единица време при сравнение между двама или повече работници в едно предприятие. Равностоен труд има, когато има разминаване между количество и качество на престираната работна сила, но е възможно отчитане на компенсиране на качеството за сметка на количеството и обратното, като при съпоставяне на цялостната оценка за стойността на престираната работна сила от един работник, тя е еднаква с цялостната оценка за стойността на престираната работна сила от друг(и) работник(ци). Критериите са обективни и са относими към качеството на работната сила, а не към нейните носители с оглед принадлежността им към определена социална група, дефинирана на основата на признак по чл. 4, ал. 1 ЗЗДиск/ „Работодателя осигорява равно възнаграждение за еднакъв или равностоен труд”/. Еднаквостта или равностойността на положения труд води по необходимост до определяне и заплащане на равно трудово възнаграждение. Тук само ще вметна, че по ал.2 на същия член: „Алинея 1 се прилага за всички възнаграждения, плащани пряко или непряко, в брой или в натура независимо от срока на трудовия договор и продължителността на работното време”.
Във връзка със съпоставянето на престираната работна сила от отделните работници и служители в предприятието с цел установяване на еднаквост или равностойност и последващото определяне на трудовото възнаграждение е и разпоредбата на чл. 14, ал. 3 ЗЗДиск. Нормата няма първообраз с това си съдържание в българското трудово право. В някои подзаконови нормативни актове, приемани през различен исторически период, се съдържат разпоредби относно критериите за оценка на здравословните и безопасни условия на труда. Използваното в ЗЗДиск понятие “условия на труд” е по-широкообхватно по съдържание от “здравословни и безопасни условия на труда”. Конкретен компонент на условията на труд е и трудовото възнаграждение и другите плащания от работодателя по трудовото правоотношение.
В Наредбата за договаряне на работната заплата, приета с ПМС № 129 от 1991 г. (обн., ДВ, бр. 55 от 1991 г., изм. и доп.) се съдържат принципи на колективното договаряне на работната заплата и за определяне конкретния размер на заплатата по индивидуален трудов договор на работниците и служителите от всички предприятия и организации в страната. Съгласно чл. 3 от наредбата договарянето на работната заплата се извършва на основата на количеството, качеството и ефективността на труда; условията, при които се полага трудът; икономически съображения, включително изискванията за икономическо развитие, производителност на труда и поддържане на желаната заетост. Тези принципи на договарянето могат да се разглеждат като критерии за оценка на труда при определяне на трудовите възнаграждения. На свой ред в чл. 7, т. 3 и 4 е указано, че освен другото, колективното договаряне на работната заплата в предприятията или организациите обхваща и начините за оценяване на работните места на работниците и за определяне размера на работната заплата, както и начина за оценяване на резултатите от труда и за определяне на заплатата за тези резултати. Разпоредбата урежда всъщност оценката на трудовото изпълнение и ролята й за определяне на дължимото трудово възнаграждение на всеки отделен работник.
Чрез закон се въведе изискването за еднаквост на критериите за оценка на труда при определяне на трудовите възнаграждения и оценката на трудовото изпълнение за всички работници и служители без оглед на признаците по чл. 4, ал. 1 ЗЗДиск. Целта на нормата е чрез изискването за еднаквост на критериите за оценка да се предпазят работниците от евентуални актове на дискриминация от страна на работодателя в тази насока.
         
В чл. 14, ал. 3 ЗЗДиск се посочват два вида критерии, съответно за два вида оценки – оценка на труда при определяне на трудовите възнаграждения и оценка на трудовото изпълнение. Първата оценка и критериите за нейното изграждане са свързани преди всичко с определяне на началното основно трудово възнаграждение за определена трудова функция (длъжност) и посочените в длъжностната характеристика конкретни трудови задължения на работника. Тук трябва да се отчетат всички специфики на трудовата функция като съвкупност от трудови операции, продължителността и вида на работното време, особености на трудовата среда (опасности, вредности, ергономичност и т.н.), отговорности и управленски функции, материално-отчетническа дейност и други подобни. За получаване на началното брутно трудово възнаграждение следва да се включат и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер – например допълнителното месечно трудово възнаграждение за продължителна работа по чл. 3, ал. 1 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения.
           
В зависимост от самата трудова функция, ако тя по своята същност се изпълнява само през нощната част на денонощието – трудът е изцяло нощен и тогава допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд по чл. 6 от цитираната наредба има характера на постоянно допълнителното трудово възнаграждение.
Вторият по вид критерии се отнасят за извършването на оценка за трудовото изпълнение от конкретен работник или служител.
От направения  от нас анализ се вижда какво многоаспектно значение за работника или служителя имат оценката на труда при определяне на трудовите възнаграждения и оценката на трудовото изпълнение. Поради това законодателят поставя пред работодателя императивното изискване критериите за тези оценки да бъдат еднакви за всички работници и служители в неговото предприятие. Това е начин да се предотвратят всякакви опити за дискриминиране на работника по отношение оценката на труда му при определяне на началното трудово възнаграждение и впоследствие в процеса на осъществяване на трудовото правоотношение при оценката на трудовото му изпълнение. Ако работодателят предвиди различни критерии за оценка за различните работници или ги прилага различно, като мотив за това е дискриминационен признак по чл. 4 от  ЗЗДиск, той извършва акт на дискриминация.
В чл. 14, ал. 2 ЗЗДиск е регламентирано, че принципът за равенство по предходната алинея се прилага за всички възнаграждения, плащани пряко или непряко, в брой или в натура. Поради неяснотата на редакцията е необходимо изясняване на съдържанието на тази правна норма въз основа на логическо и систематическо тълкуване. Ако приемем, че ал. 1 на чл. 14 се отнася за основното трудово възнаграждение, то ал. 2 е относима към допълнителните и други трудови възнаграждения.

понеделник, 31 октомври 2011 г.

Увеличение на МРЗ от 01.01.2012 г. и 10 % на всички бюджетни заплати.

От 1-ви януари догодина минималната работна заплата да се увеличи на 290 лева, а всички бюджетни заплати да се вдигнат с 10 процента, настояват от двете конфедерации. Исканият срок за индексиране на пенсиите е 1-ви април. Колко ще струва всичко това на бюджета, обясни Пламен Димитров: „Ако от 1 април се увеличат с 10 процента заплатите в бюджетните системи, заедно с увеличението на минималната заплата от 1 април, това би струвало на бюджета 276 млн. лв. И в същото време, ако се увеличат от 1 април пенсиите например с 5 процента, това би струвало на бюджета нови 260 млн. лв. тоест общо 531 млн. лв. Един вариант казвам, който е среден", каза Димитров.

Синдикатите не приемат бюджет 2012 г.

Двата синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа" обявиха, че не подкрепят бюджета за 2012 г. във вида, в който е изготвен от Финансовото министерство. Не виждаме как с този бюджет ще бъде стимулирана икономиката ни и ще се разкрият нови работни места, заяви Пламен Димитров, президент на КНСБ. Държавният бюджет е прекалено консервативен, предпазлив и подчинен единствено на фискални цели, смята той. Според него основният финансов закон на държавата няма да способства икономиката ни да излезе от кризата, няма и гаранции за ръст на доходите от труд и от пенсии.
Синдикатите разкритикуваха ниския бюджетен дефицит от 1,32 % от БВП. Той е ненужно рестриктивен, въпреки че в пакта за финансова стабилност, приет от парламента, се предвижда дефицит от 2 %, смятат профсъюзите. Получава се разлика от 550 милиона лева, които биха могли да се използват за увеличаване на заплатите на всички в бюджетната сфера, както и на всички пенсионери.
Разчет на КНСБ показва, че ако от 1 април догодина с 10 % се вдигнат всички бюджетни заплати, а с 5 % - всички пенсии, на държавата ще са необходими 535 милиона лева допълнително. В същото време, според синдикатите, заложените приходи в бюджет 2012 са силно занижени.
Допълнителни приходи ще дойдат, ако министърът на труда Тотю Младенов разпространи 6,9 % ръст на минималните осигурителни прагове във всички икономически дейности, в които не са водени преговори за нови осигурителни нива. Вдигането на максималния осигурителен доход от 2000 на 2700 лв. също ще доведе до повече приходи в бюджета.
Синдикатите поискаха от догодина здравни вноски да се плащат върху всички доходи от собственост и капитал от лицата, които не работят и не са пенсионери. За да има повече приходи от осигуровки, трябва при всяко искане за възстановяване на ДДС във фирмата да започва и проверка на осигурителните плащания от работодателя, настояват синдикатите. Подобни мерки в държавната хазна могат да влязат поне още няколко стотин милиона лева, заяви Пламен Димитров. Това ще даде възможност на вдигане на доходите.
В петък от 15,30 часа започва заседанието на тристранния съвет, където синдикати, работодатели и държавата ще дискутират бюджета за следващата година и данъчната година. Синдикатите обаче разчитат голяма част от техните искания да бъдат приети в парламента. Без ръст на доходите няма как есента да е мирна, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.

понеделник, 17 октомври 2011 г.

На 7 октомври Световния ден за достоен труд се проведе Шестият редовен конгрес на Федерацията на синдикатите в здравеопазването.

В Парк Хотел „Москва” на 7 октомври Световния ден за достоен труд се проведе Шестият редовен конгрес на Федерацията на синдикатите в здравеопазването. От конгресната трибуна делегатите бяха сърдечно приветствани от зам.-председателя на Комисията по здравеопазване в Народното събрание д-р Пламен Цеков. Поздравителен адрес от името на президента на Р. България Георги Първанов прочете пред множеството в залата съветникът по социалните въпроси Николай Николов.  Специални поздравления бяха изпратени от министъра на здравеопазването Стефан Константинов (който не бе в страната) и от министъра на Труда и социалната политика Тотю Младенов.  Председателя на Българския лекарски съюз д-р Стефан Райчинов, с топли слова, развълнува сърцата на своите колеги в залата.

В общия приповдигнат тон прозвучаха и приветствията от страна на съсловните организации в здравеопазването – БАПЗГ, Български фармацевтичен съюз, БЧК,  и др.

Не само от синдикална солидарност, но и с чувство за признателност към високоблагородната хуманна дейност на тружениците от ФСЗ, в залата бяха лидери на голяма част от федерации, синдикати и съюзи, основни членове на КНСБ. Те отрупаха конгресната трибуна и председателя на ФСЗ – д-р Иван Кокалов с кошници цветя  букети и дарове. Председателят на СБУ Янка Такева връчи на лидера на ФСЗ специалния почетен кристален плакет на организацията си, а Божидар Митев – председател на НСФЕБ, му подари картина, с посланието да гради мостове. Председателят на Медицинската федерация на КТ „Подкрепа” Маргарита Петрова, връчи на д-р Кокалов статуетка – Мойсей, с призива да преведе хората си през дебрите на трудно случващата се здравна реформа у нас.

Кулминация бе словото на президента на КНСБ Пламен Димитров, който изрази дълбоката си увереност, че делегатите на Конгреса, актива на ФСЗ вече, натрупали много опит, ще имат сили да се справят с предизвикателствата пред тях, като съхраняват демократичните синдикални принципи и ценности и с характер и експертност ще отстояват правата и интересите на здравните работници и служители и на гражданите – пациенти. Той изрази увереността си, че единни, солидарни и силни, ще посрещнем откриването на Седмия конгрес на КНСБ през 2012 г.

В Отчетния доклад и в дискусията на Шестия конгрес на ФСЗ бяха анализирани многото негативи в системата на здравеопазването в страната, като бе посочено, че последствията от недостатъчните средства на бюджета отделени за здрадеопазване водят до невъзможност изпълнителите на медицинска помощ да поддържат необходимия обем  и качество на здравните услуги според потребностите на населението. Затова Шестият редовен конгрес възлага на ръководството, органите и структурите на ФСЗ да приемат необходимите действия за:

Активно участие на представителите на синдиката в подготовката и обсъждането на бюджета за 2012, законовата база, на правилници и наредби, , които се отнасят до трудовите и осигурителни отношения в отрасъл „Здравеопазване” с цел оптимизиране на нормативните разпоредби и разширяване възможностите за влияние на синдиката.

Участие на синдиката на всички нива във всички разрешени от закона форми на контрол при планирането, разпределението и разходването на публичните средства за здравеопазване, заплащани от бюджетите на НЗОК, МЗ, МФ, МТСП и други.
Синдикалната стратегия при КТД да ползва съгласуваните действия на браншово ниво, лечебно и здравно заведение. Така че да се осигурят общовалидни минимални стандарти, чиито параметри могат да бъдат подобрявани на по-ниски нива, съобразно конкретните възможности и специфичност на лечебните заведения.

Конгресът на ФСЗ отчете динамичното развитие и значимостта на процесите на колективни преговори и КТД  на всички нива и затова ще работи за подобряване на съдържателната част на КТД на всички нива чрез усъвършенстване на нормативната  база за колективни преговори. Стремежът е към по-високи стойности на договорените параметри на колективното трудово договаряне, използване на механизми за правилно разпределение на трудовите възнаграждения и увеличаване на началните основни месечни работни заплати.
Прилагане на гъвкаво работно време при определени категории персонал, както и спазване на режима на труд и почивка.
Недопускане на отказ или отстъпление от вече завоювани позиции и договорености в КТД.
Използване максимално възможностите на КТД за повишаване на равнището и качеството на заетост на работещите в здравеопазването
Включване на нови информационни технологии с цел обогатяване, координация, събиране, съхраняване и анализ на обем информация от сключените КТД.
ФСЗ ще работи за трайно повишаване доходите на всички категории персонал в здравеопазването, медицинското образование, социалните грижи.
Необходимо е ежегодно да се договарят по-високи минимални осигурителни прагове по категории персонал.
Също и договаряне на национално ниво на минимални начални работни заплати  и допълнителни плащания на всички категории персонал, независимо от формите на собственост  и административната подчиненост.
Освен това и защита на работните места чрез КТД, независимо от формата на собственост.
..................
Конгресът даде много добра оценка на досегашната работа на ръководството на синдиката и преизбра единодушно за председател на ФСЗ д-р Иван Кокалов, за заместник-председатели д-р Пламен Радославов и маг-фарм. Слава Златанова, а за председател на ЦФКК – Роза Димитрова.  

понеделник, 3 октомври 2011 г.

Какво и защо иска КНСБ, за да бъдат облекчени онези които имат проблеми с неизплатените заплати


Основно искане в кампанията на КНСБ ”Правата на всеки са права на всички” е за даване на нови възможности на онези, които имат да получават неизплатени заплати. Те са няколко и на първо място от тях поставяме искането за допълнение на Гражданския процесуален кодекс (ГПК), чрез което  да се даде възможност без да се образува исково производство, т.е. без да се води съдебно дело, работникът да може да събере, да получи, дължимата му (неизплатена, забавена) заплата или обезщетение по Кодекса на труда(КТ).
Проблемът тръгва от отменения ГПК, в който до 2008г.  имаше разпоредба(чл.237, б.„г”), според която работникът  можеше извънсъдебно, т.е без да образува съдебно дело, да се снабди с изпълнителен лист по извлечения от сметки на работодателя за дължимото възнаграждение. След като получи от съда изпълнителен лист той можеше, чрез съдебен изпълнител, принудително, да събере дължимото му от работодателя.
Извлечението от ведомостта за заплата, като процедура и документ, е уредено в чл. 128 Кодекса на труда1 и издаването на изпълнителен лист въз основа на него не пораждаше проблеми в практиката, въпреки опитите на отделни работодатели да не издават такова. В подобни случай се намесваше Инспекцията по труда, тъй като става дума  за право на работника и под угрозата от плащане на значителни суми, като имуществена санкция, работодателите в крайна сметка издаваха искания и дължим по закон документ на работника.
Този ред в значителна степен облекчаваше работниците, когато имаше основание да се търси именно той, а не да се чака „светлото бъдеще”, в което евентуално, работодателя можеше да му изплати възнаграждението, ако междувременно не изпаднеше в несъстоятелност.
Текстът бе отменен с приемането на новия ГПК. Като цяло режима на изпълнението (изпълнителното производство) в новоприетият ГПК претърпя значителни изменения. Въведе се така наречено „заповедно производство”, в резултат на което човек може да се снабди с изпълнителен лист за свое вземане(в случая имаме предвид вземане от трудово правоотношение, от трудов договор), без да води съдебно дело, т.е. без предварително да се снабди със съдебно решение, което също е основание за издаване на изпълнителен лист(вж. чл.404, ал.1 ГПК).
За съжаление в новият ред по издаване на заповед за изпълнение въз основа на документ(чл.417 ГПК) извлечението по ведомост (по чл.128, т.3 КТ), което също е документ (отделен въпрос е какъв-официален или частен) не фигурира, като основание за издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист. В същото време в чл.417 ГПК2 наред с някои други документи, основание за издаване на изпълнителна заповед и изпълнителен лист, фигурира „… документ или извлечението от счетоводни книги, с които се установяват вземания на държавните учреждения, общините и банките;”
Защо общините, държавните учреждения и банките са предпочетени, привилегировани, а гражданите - работници и служители са пренебрегнати, след като по същество става дума за един и същ документ въз основа на който съдът ще издаде заповед за изпълнение и изпълнителен лист? Като се имат  предвид разпоредбите на Закона за счетоводството (ЗСч) би следвало да се прием, че и ведомостите за заплати представляват «счетоводна книга» по смисъла на чл.417, т.2 ГПК, т.е. те са носител на счетоводна информация и са счетоводен документ по смисъла на чл.6 ЗСч. Издаденото от работодателя-длъжник извлечение от ведомостта за заплатите е документ от същия ранг, към който са документите и по чл.417, т.2 ГПК- документ, който по безспорен начин показва и доказва, че длъжникът дължи и даже сочи колко дължи!!
Ето защо КНСБ настоява в чл.417 ГПК да бъде записана нова точка 10, чрез която да се уреди възможност за издаване на заповед за изпълнение, когато вземането, независимо от неговата цена, се основава на извлечения от ведомости за заплати.
Основание за това ни дават и периодично повтарящите се случай в страната на неизплатени, забавени, заплати с които периодично се занимава и Министерството на труда и социалната политика, дори занимава прокуратурата с този „досаден” проблем”!!
На официалното ни предложение за допълнения в чл.417 ГПК отправено до Председателя на Народното събрание, до Министрите на труда и социалната политика и правосъдието, парламентарната група на ГЕРБ(м.май-юли 2011г.) бяха противопоставени различни аргументи, излизащи най-вече от средите на представителните работодателски организации, от които като че ли „най-сериозен” бе следният:
„Защо настоявате за допълнения в чл.417 ГПК, като имате възможност да търсите изплащане на възнаграждението или изпълнителна заповед по чл..410 ГПК, тоест по друг правен ред. Нека да видим дали има практика по този ред …, да помислим, да пообсъдим….пък тогава да решаваме.”
„Сега една група към министерството на правосъдието наблюдава проблемите, които се пораждат от норми в ГПК… нека помислим… да пообсъдим … пък догодина …!?”
Отново „светлото бъдеще”, па макар и „утре”! Или за вярата в утрешния ден!
КНСБ настоява за допълнението в чл.417 ГПК защото:
1. Съществуващата в чл.410 ГПК3 възможност за искане и издаване на изпълнителна заповед и изпълнителен лист крие опасност (независимо издаденото от длъжника извлечение от ведомост) при направено възражение от страна на работодателя-длъжник, неминуемо да следва исково производство за установяване на вземането, което обезсмисля идеята не за бързото събиране на дължимите суми, без исково производство(вж. чл.414 и чл.415 ГПК). Това е така,защото при направено възражение от работодателя е недопустимо принудително изпълнение.
По начало чл.410 ГПК въобще не визира извлечението от ведомост, като документ, въз основа на който да се издаде изпълнителна заповед. Чрез процедурата по този текст работникът може да представи други документи или доказателства с оглед вземането си.
За разлика от чл.410 ГПК, процедурата по издаване на изпълнителен лист по чл.417 ГПК дава далеч повече гаранции, че принудителното и бързо изпълнение, чрез съдебен изпълнител, ще се състои и няма да се наложи исково производство.
2.Този ред(чл.410 ГПК) не отговаря на въпроса защо документа който работодателя издава (извлечение от ведомост за заплати), с който признава не само вземането, но и размера му, е пренебрегнат предвид подобния документ по чл.417, т.2 ГПК?
3.Няма отговор на въпросът - какъв е смисълът от издаването на извлечението по чл.128,т.3 КТ, ако след това можем да го ползваме САМО като основно доказателство в рамките на едно съдебно дело вместо съдебно-счетоводна експертиза?!
4. В крайна сметка този ред не отговаря на духа на предложението на КНСБ и идеята извлечението от сметки, което работодателя предоставя по реда на чл.128а КТ, да бъде приравнено по статут на документите по чл.417,т.2 ГПК и да доведе в много по-голяма степен до възможността да бъде събрано вземането без да се образува съдебно дело(исково производство).
Затова отново ще внесем искането си за действия по спешност и инициатива от народни представители за допълнения в чл.417 ГПК пред парламентарната група на ГЕРБ, пък дано този път да ни чуят.

09.2011        Ч.Христов- изпълнителен секретар на КНСБ
___________________

1 Чл. 128. Работодателят е длъжен в установените срокове:
1. да начислява във ведомости за заплати трудовите възнаграждения на работниците и служителите за положения от тях труд;
2. да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа;
3. да издава при поискване от работника или служителя извлечение от ведомостите за заплати за изплатените или неизплатените трудови възнаграждения и обезщетения.

2 Заповед за изпълнение въз основа на документ
Чл. 417. Заявителят може да поиска издаване на заповед за изпълнение и когато вземането, независимо от неговата цена, се основава на:
1. акт на административен орган, по който допускането на изпълнението е възложено на гражданските съдилища;
2. документ или извлечение от счетоводни книги, с които се установяват вземания на държавните учреждения, общините и банките;
3. нотариален акт, спогодба или друг договор, с нотариална заверка на подписите относно съдържащите се в тях задължения за заплащане на парични суми или други заместими вещи, както и задължения за предаване на определени вещи;
4. извлечение от регистъра на особените залози за вписано обезпечение и за започване на изпълнението - относно предаването на заложени вещи;
5. извлечение от регистъра на особените залози за вписан договор за продажба със запазване на собствеността до изплащане на цената или договор за лизинг - относно връщането на продадени или отдадени на лизинг вещи;
6. договор за залог или ипотечен акт по чл. 160 и чл. 173, ал. 3 от Закона за задълженията и договорите;
7. влязъл в сила акт за установяване на частно държавно или общинско вземане, когато изпълнението му става по реда на този кодекс;
8. акт за начет;
9. запис на заповед, менителница или приравнена на тях друга ценна книга на заповед, както и облигация или купони по нея.

3 Чл. 410. (1) Заявителят може да поиска издаване на заповед за изпълнение:
1. за вземания за парични суми или за заместими вещи, когато искът е подсъден на районния съд;

сряда, 14 септември 2011 г.

Започват дебатите за минималните осигурителни прагове през 2012 година


За над две трети от икономическите дейности са разработени предложения от страна на синдикатите

Започват дебатите между синдикати и работодатели за минималните осигурителни доходи през следващата година, съобщиха от Българската стопанска камара.
Днес в КНСБ се проведе дискусия с работодатели за уточняване на позициите, като първото заседание на работната група за минималните осигурителни прагове е насрочено за 13 септември.
Големият проблем на икономиката ни е заетостта и стабилизирането на пазара на труда, където ситуацията е критична, заяви по време на дискусията изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
За пет сектора е ясно с колко ще се индексират минималните осигурителни прагове през следващата година. Това са секторите „целулоза и хартия”, „търговия”, „туризъм”, Централния кооперативен съюз и „Български пощи”, заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров.

Работодателските организации са се съгласили с предложението на Димитров договарянето на препоръчителните индекси за увеличение на работните заплати да става по 76 икономически дейности, а не по браншове, както е досега, поясняват от БСК. Мотивът е да се постигне по-голяма прецизност.
Спорен остава въпросът за това дали сключените браншови колективни трудови договори да се разпростират служебно върху целия бранш, за който се отнасят. Синдикатите са се обявили категорично за запазване на тази практика, докато работодателите са възразили.
Пламен Димитров е съобщил още, че национално представителните синдикални организации ще внесат вероятно още следващата седмица официално предложение за ръст на бюджетните заплати с 10%, както и за увеличение на минималната работна заплата от 1 януари 2012 г. на 290 лв., информират от БСК.
И двете предложения засега не срещат одобрение от страна на бизнеса.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев изтъкна, че за увеличение на бюджетните заплати може да се говори след сериозни съкращения в администрацията и ако заработи електронното правителство.
„В Европа нещата не вървят добре. Основни търговски партньори на България отиват към дългова криза. Трябва да сме много внимателни, когато правим промени в пазара на труда”, предупреди Божидар Данев.
Той отбеляза, че през последните 3 години средната работна заплата е нараснала с 37% при 10% увеличение на потребителските цени, заетите са намалели с 13%, а безработните и обезкуражените лица са се увеличили с цели 66,6%.
Само през изтеклата година работните места са намалели с 263 хиляди, а заетите – с близо 320 хил. В средата на тази година 46% от активните предприятия декларират нула заети, което е изключително притеснително, смята изпълнителният председател на БСК. Той изтъкна още, че драстично са намалели и инвестициите (особено преките чуждестранни вложения), които пряко влияят върху пазара на труда.
Междувременно от КНСБ съобщиха, че в над две трети от икономическите дейности са разработени предложения от страна на синдикатите и са връчени на съответните социални партньори. Предложените ръстове на минималните осигурителни доходи са  между 3 и 12 на сто.
Общо постигнатите договорености очертават средни ръстове на осигурителните минимуми между 5 и 20 на сто за различните категории, заявяват от синдиката.

понеделник, 1 август 2011 г.

КНСБ започва подготовка на есенна кампания за по-високи доходи. Това обяви президентът на синдиката Пламен Димитров.


На пресконференция в централата бяха представени резултатите от наблюдението на потребителските цени и издръжката на живот на ИССИ на КНСБ.
Според данните, в някои браншове има нарастване на производителността, без това да е отразено в адекватен ръст на заплатата или в броя на заетите.
"Наесен смятаме да оползотворим тази възможност. Нашите синдикати в тези сектори ще искат актуализация на доходите, съобразно данните за резултатите в отделните сектори.
Примерите: добив на въглища - 15% ръст за първото тримесечие, намаление на заетите - намаляват с 1,7%, средната работна заплата намалява с 0,8%; производство на хартия - 39,7% ръст на производството при намаление на заетите със 7,1%; производство на автомобили и ремаркета - ръстът на производството е 45%, увеличението броя на заетите - 11%, а ръстът на работната заплата едва 0,8%", отчете Димитров.
По думите му, диференцирането на средната работна заплата в различните сектори се задълбочава. Някъде тя е по-висока, а другаде - по-ниска.
33% от всички заети работят за трудово възнаграждение под 75% от средната работна заплата. Най-ниски са заплатите в сферите на озеленяването, производството на мебели, облекло и преработката на кожи.
Границата на бедност е малко под 200 лева и продължава да расте. Увеличението на годишна база е 7,2%, макар, че спрямо март тази година е почти без промяна, допълни той. В същото време данните свидетелстват за значително нарастване на цените на жизнено важните стоки от първа необходимост, които са характерни за потреблението на бедните домакинства. Темпът на нарастване бележи годишен ръст от 20,8% при хляба, 32,2% при рибните продукти и 26,9% при захарните изделия.
Доходите на домакинствата обаче, по данни на НСИ, през първото тримесечие намаляват с 2,1%, спрямо същия период през предишната година. Работната заплата продължава да е основен източник на препитание за 52% от българите.
28% от тях живеят под прага на бедността, което е с 1% повече от миналата година. С общ доход на член от домакинството до 240 лв. са 42,4% от българските семейства.
Средната работна заплата е 671 лв. и е с реален ръст от 3,7% на годишна база, коригирана с инфлацията, показват още данните от изследването. Според Димитров, основната причина за този макар и минимален ръст е не растежът на доходите, а спада броя на заетите лица.
"Анализът ни е, че от една страна на пазара на труда продължава стагнацията. Броят на заетите намалява с 2,1%, т.е. 47 000 вече ги няма на пазара на труда, в сравнение със същия период на 2010 г.", каза президентът на КНСБ.
Продължава увеличението в цените на основни стоки и услуги на годишна база. Това ни кара да сме песимисти по отношение на кумулативната инфлация, коментира Пламен Димитров.
"Това са аргументите ни да искаме предоговаряне на работните заплати в различни сектори тази есен. Средно с около 10% трябва да нарасне фондът за работна заплата в бюджетната сфера. Това засяга заплатите в социалната сфера", допълни Президента на КНСБ.
"Днес за четиричленно домакинство са необходими 2114 лева, за да се храни и издържа спрямо изискванията, показват още данните от изследването на ИССИ.В същото време България има една от високите инфлации в ЕС - 3,5% на годишна база при средно 3,1% за ЕС.
Основният инфлационен фактор в Евросъюза е транспортът, следван от жилищата. У нас обаче инфлацията се помпа най-вече от поскъпването на хранителните стоки, което е впечатляващо - 9,4%, спрямо 2% в ЕС", сподели Радостин Павлов - експерт и зам.председател на обществени начала в РС на КНСБ гр.Шумен.

петък, 22 юли 2011 г.

Норми и взаимоотношения в екипа


            След, като екипът започне своята работа, възниква определен модел на поведение. Този модел се превръща в постоянна характеристика на динамиката на екипа и е известен с наименованието норма, която представлява „отношение, мнение, чувство или действие – споделяно от двама или повече души – което ръководи тяхното поведение” . Колкото повече даден индивид се придържа към нормите, толкова повече този човек приема стандартите на поведение в екипа. Екипите използват нормите, за да предизвикат изпълнение на служебните задължения, което е приемливо за екипа като цяло. На работното място могат да съществуват различни норми, като: помагай на членовете на екипа да достигнат до приемливо решение; вслушвай се в мнението на колегите си и др.

Следва да се посочи, че върху членовете на екипа може да бъде оказан натиск, за да се осигури изпълняването от тяхна страна на нормите на групата. Натискът е прекалено голям тогава, когато той пречи за постигането на целите на екипа. От друга страна натискът е недостатъчен тогава, когато отказът от спазването на нормите на екипа действа разрушително върху отделния и член или върху организацията като цяло. Оптималното равнище на конформизъм има за следствие сътрудничество, ефективност и постигане на общите цели.
Равнището на конформизъм в екипа се намира под въздействието на редица фактори. Той се влияе от характера на поставените задачи, например от природата на конкретните задължения. Служител, който е изправен пред трудна, непозната и неопределена задача е по-податлив на конформизъм по отношение на нормите на екипа.
Характеристиките на самия екип също влияят върху конформизма на членовете му. Например по-големият размер на екипа е свързан и със засилен натиск за конформистко поведение. Също така, когато мнозинството от екипа оказва голяма поддръжка на дадено положение, останалият сам член е по-податлив на конформистко поведение, ако той има един или повече партньори, които да не са съгласни с гледната точка на мнозинството.
За да се минимизират случаите на конформистко поведение от страна на отделни членове на екипа следва да се създадат подходящи условия за индивидуално развитие. Следва да се посочи, че възможностите за израстване на членовете на екипа са обусловени от приетата организационна структура. Екипът трябва да бъде естествено допълнение към индивидуалното развитие и реализация на отделната личност.
Наред с това екипите трябва да насърчават и висока степен на откритост между своите членове.
Откритостта, като качество на отношенията в екипа се изгражда на базата на следните принципи:
-         Идентифициране на проблема;
-         Насърчаване да се изразят всички гледни точки;
-         Пасивно слушане, т.е. без да се защитава собствената позиция;
-         Идентифициране зоните на различията;
-         Идентифициране на общите позиции;
-         Разрешаване на проблема.
В общи линии хората се чувстват най-удобно тогава, когато притежават общи черти помежду си. Някои компании твърдят, че най-добрият начин за намаляване на конфликтите и поддържането на хармония сред членовете на екипите е да се съсредоточи вниманието им върху приликата. Те приемат схващането, че хората работят по-активно в екип, ако игнорират различията помежду си. Насочването на вниманието към приликите често означава, че онези, които осъзнават различията си, се чувстват изключени и недооценени.

22 ма работещи като помощник-възпитатели в детски градини в Община Нови пазар бяха валидирани с професионална квалификация

Всички те успешно положиха държавен изпит за признаване на професионалната квалификация, съгласно Държавния образователен стандарт за прид...