Министър-председателят на РБългария Бойко Борисов и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов се срещнаха днес с президента на КТ „Подкрепа” д-р Константин Тренчев и вицепрезидентите на КНСБ Пламен Димитров, д-р Иван Кокалов и Валентин Никифоров. Срещата бе по искане на синдикатите.
Представителите на КНСБ запознаха г-н Борисов с резултатите от обсъждането в структурите на синдиката на предлаганите промени в пенсионната система и по-специално в условията за достъп до пенсия. Те изразиха нарастващото притеснение на членовете на КНСБ относно ефекта от предлаганите мерки за пенсионния модел в България и бъдещето на работниците и служителите. КНСБ представи аргументи за необходимостта за увеличаване на осигурителните вноски като подчерта, че редица държави от ЕС направиха това още през 2009 г. – Унгария - с 6%, Русия - с 6%, Румъния – с над 3%, Литва - с 2%, Германия – с 0.5%, а Великобритания – с 1% от 1.04.2011 г.
Министър-председателят изслуша и изрази позитивна нагласа и реакция по голяма част от представените искания на КНСБ и КТ „Подкрепа”, подкрепени с решения на колективните органи на двата синдиката от края на май 2010 г. относно спешни мерки, които да увеличат приходите в осигурителната система. Министър-председателят Бойко Борисов подкрепи основни искания на двата синдиката:
- Криминализирането на неплащане на осигурителни вноски върху реалния размер на работните заплати. Той уточни, че през септември правосъдният министър ще изготви и внесе необходимите промени в Наказателния кодекс.
- Премиерът Борисов заяви, че ще възложи на финансовия министър спешно да изготви фискални разчети за ефекта от евентуално вдигане на осигурителната вноска 2% от 01.01.2011 г. до размера и от 2009 г. Премиерът ще възложи незабавно да бъдат разработени допълнителни мерки за повишаване събираемостта на осигурителните вноски от НАП.
Ръководството на КНСБ изразява своето удовлетворение и умерен оптимизъм за продължаването на диалога по ключови параметри на пенсионната реформа. Още следващата седмица ще продължат двустранните преговори между работодатели и синдикати по пенсионните въпроси, а до края на следващата седмица двата синдиката ще инициират срещи с ръководствата на всички парламентарни групи. През целия август продължава работата по промените на експертно ниво.
Министър-председателят заяви, че през септември трябва да бъдат готови законодателните промени по пенсионната реформа, които ще отчитат балансирани и справедливи решения за справяне с фискалния недостиг в осигурителната система, както и със задълбочаващата се демографска криза.
петък, 23 юли 2010 г.
понеделник, 19 юли 2010 г.
Желязко Христов прогнозира многопластови протести през есента
Като цяло в оценката на едногодишното управление експертната разработка на КНСБ очертава повече негативни отколкото позитивни резултати от управлението на ГЕРБ. Днес вероятно ще бъде взето решение на Изпълнителния комитет за започване на широко експресно допитване и подготовка на протестни действия през есента. Протестите ще са регионални, национални, многопластови, в здравна посока, културна посока, осигурителна посока и т.н. Това заяви за Информационна агенция КРОСС президентът на КНСБ Желязко Христов.
Позитивно оценяваме харизмата на министър-председателя, който влага целия властови ресурс на премиерския пост, за да компенсира липсата на ясна визия за управлението на страната, както и неочаквано променящите се стратегически приоритети на правителството.
Възстановено е външното доверие към страната от европейските институции и финансирането и усвояването на еврофондовете и тук има очевидна заслуга на правителството.
Борбата срещу престъпността, съпътствана с шумни медийни кампании и полицейски акции, се възприема добре от обществеността, не е по вкуса на КНСБ, но е по-скоро все още с очаквани резултати.
Противоречиви и успешни са отношенията в преговорите с Русия по стратегическите енергийни проекти и енергийните доставки. Позитивна е оценката за възстановения трипартиен социален диалог на национално ниво, спорна е все още ефективността му на областно равнище.
Важен пробив в борбата срещу сивата икономика и гарантиране на приемливи минимални стандарти беше и разпростирането на първите два браншови колективни трудови договора, но ако те останат сами за себе си, очевидно е пиар, без истинска ефективна борба срещу сивата икономика, а повече пиарска кампания.
Антикризисните пакети от мерки, особено втория пакет от март, доведоха до редица конкретни мерки за защита на заетостта и доходите, целевите програми на пазара на труда са едни от тях за компенсиране на загубата на доход, поради преминаване на непълно работно време и въвеждане на ваучери за увеличаване на максималния размер на обезщетението за безработица на 60% от загубен доход на лицето.
Едногодишното управление беше изпълнено с поредица от непрецизни, необмислени, конюктурни, а някои от тях и стратегически грешни решения. Първите девет месеца антикризисен пакет привидно временно заяви фиска, като свали касовия бюджетен дефицит под 1% за 2009 г., но на практика прехвърли цялата тежест на задълбочаващата се икономическа криза. Целта на тази политика спешно и бързо влизане на България в чакалнята за Еврозоната не беше постигната, не беше и реалистична за постигане. Но реалните вреди за икономиката - заетостта и доходите за жалост са на лице и това не може да бъде прощавано. Те логично доведоха до рязък и силен спад в приходите на бюджета през първото тримесечие на 2010 г., ограничиха още повече полето за действие. Вторият антикризисен пакет от март, договорен в тежки интензивни преговори с всички социални партньори, промени частично политиката като включи мерки, балансиращи между подпомагането на реалния бизнес, заетостта и домакинствата и запазването на относителна стабилна фискална позиция с временно по-висок бюджетен дефицит, финансиран от фискалния резерв. За съжаление и без друго закъснелите мерки при това вече четвърти месец все още неизпълнявани в голямата си част не дават очаквания резултат. Забавените стотици милиони левове, близо година неразплатени задължения към фирмите, силно охладиха българската икономика, свиха заетостта с 250 000 души, генерираха нова вълна на междуфирмена задлъжнялост и загуба на доверие сред инвеститорите. Всичко това, според нас, заедно със забавените плащания към работниците и към бюджета ускори и задълбочи кризата, в това число и ръста на несъбраните вземания, както към фиска, така и на просрочените кредити към банковата система.
Негативна оценка заслужава, според нас, неизпълнението на ангажимента, поет от правителството за ограничаване на ръста цените на едро и шоковото увеличение с 25% на цената на газа, което беше много силен удар върху конкурентноспособността и заетостта в тежката индустрия и върху покупателната способност на населението. Повечето мерки, заложени в актуализацията на бюджет 2010 г., трябваше да бъдат предвидени още преди съставянето му през миналата година. Тогава КНСБ предупреди, че приходите са надценени, че разходите са орязани до степен непозволяваща кризисното функциониране на основни социални системи. А стратегическата цел за нулев бюджетен дефицит е една невъзможна фикция. Още тогава предупредихме , че такава бюджетна политика има прокризисен характер и ще доведе до задълбочаване, а не до излизане от рецесията на икономиката. Вместо чуваемост, тогава чухме обвинение към КНСБ от министъра на финансите Симеон Дянков, че който работи и говори с подобен език, говори срещу интересите на държавата и за нейната финансова дестабилизация. Стана очевидно и се признава от все повече експерти, в това число и членове на правителството, че това продължаващо намаление на осигурителната вноска, е финансова стратегическа управленска грешка, която час по-скоро трябва да се коригира. Политиката за социална сигурност беше поставена в несъразмерна, тясна фискална рамка спрямо законовите изисквания и права на гражданите. Това определи и замразяването на пенсиите и на техния размер през тази година и недофинансиране на системата за социално подпомагане, обричащи на сериозни лишения социално най-уязвими групи. Макар и частично поправено с актуализацията на бюджета , този извод е все още валиден, според нас. Предстои да проверим и сред членовете на КНСБ предлаганите варианти за продължаване на пенсионната реформа, които според нас са неприемливи и те не постигат основните цели за дългосрочна фискална стабилност на системата. КНСБ категорично настоява за продължаване на дебата на политическо и на експертно ниво , за намиране на балансирани решения за продължаване на пенсионната реформа в страната.
При промените в трудовото законодателство властта си позволи също в лицето на нейното мнозинство да не чуват синдикални предложения за по-разумни решения, за натрупани стари отпуски , при изпълнение на препоръките на Съвета на Европа, за въвеждане на пълно обезщетение при незаконно уволнение, както срещу предложението за превръщане на правото за пенсиониране на работника, задължения на работодателя за прекратяване на трудовия му договор.
Една година след старта на това управление не са определени новите източници и двигателя на икономически растеж. България няма своя ясна визия за развитието си с хоризонт 2020. Разчита се само на стимулите и износа при това не много видимо. Трайно и преднамерено се пренебрегва вътрешното търсене чрез стагнация на доходите и кредитите. Очакваните за така наречените търгуеми сектори на икономиката не са съпроводени с нова технологична, индустриална политика на страната, която да гарантира висококвалифицирана, качествена, устойчива заетост. Необходими са нови решения на трилемата, както ние я наричаме - фискална консолидация, нови инвестиции за устойчиво развитие и за заетост, зелени, бели и ярки инвестиции за падане на социалната държава. Все по очевидна е нуждата от предифиниране на взаимните зависимости между ръст на вътрешния брутен продукт и заетостта , между инвестициите в заетостта, както и между заетост и доходи.
КНСБ настоява за актуализация на правителствената стратегия в икономическата и социална сфера с оглед подчиняване на инвестициите и растежа на вътрешния брутен продукт , по-добро благосъстояние чрез качествена заетост чрез достойни доходи. Ето защо смятаме за неотложно да стартира реална работа между социалните партньори и правителството по национален пакт за растеж и заетост, по модела на глобалния пакт за заетост на международната организация на труда от 2009 година, все пак има постигнато принципно съгласие. Само чрез подобна видима промяна на стратегическите приоритети и политики правителството ще съумее да съхрани доверието на хората на наемния труд, да изведе страната от кризата и да гарантира изпълнението на средносрочните си цели, а те са достигането на средноевропейското равнище на доходите. В противен случай опит за налагане на решения, за които няма съгласие в ключови области, като трудово законодателство , социално - здравно осигуряване , политика по доходи и други, ще катализират социално напрежение и ще предопределят серия от протестни действия през есента на 2010 година. Днес ще бъде взето вероятно решение на Изпълнителния комитет за започване на широко експресно допитване и подготовка на протестни действия през есента. Протестите ще са регионални, национални, многопластови, в здравна посока, културна посока, осигурителна посока и т.н.
Позитивно оценяваме харизмата на министър-председателя, който влага целия властови ресурс на премиерския пост, за да компенсира липсата на ясна визия за управлението на страната, както и неочаквано променящите се стратегически приоритети на правителството.
Възстановено е външното доверие към страната от европейските институции и финансирането и усвояването на еврофондовете и тук има очевидна заслуга на правителството.
Борбата срещу престъпността, съпътствана с шумни медийни кампании и полицейски акции, се възприема добре от обществеността, не е по вкуса на КНСБ, но е по-скоро все още с очаквани резултати.
Противоречиви и успешни са отношенията в преговорите с Русия по стратегическите енергийни проекти и енергийните доставки. Позитивна е оценката за възстановения трипартиен социален диалог на национално ниво, спорна е все още ефективността му на областно равнище.
Важен пробив в борбата срещу сивата икономика и гарантиране на приемливи минимални стандарти беше и разпростирането на първите два браншови колективни трудови договора, но ако те останат сами за себе си, очевидно е пиар, без истинска ефективна борба срещу сивата икономика, а повече пиарска кампания.
Антикризисните пакети от мерки, особено втория пакет от март, доведоха до редица конкретни мерки за защита на заетостта и доходите, целевите програми на пазара на труда са едни от тях за компенсиране на загубата на доход, поради преминаване на непълно работно време и въвеждане на ваучери за увеличаване на максималния размер на обезщетението за безработица на 60% от загубен доход на лицето.
Едногодишното управление беше изпълнено с поредица от непрецизни, необмислени, конюктурни, а някои от тях и стратегически грешни решения. Първите девет месеца антикризисен пакет привидно временно заяви фиска, като свали касовия бюджетен дефицит под 1% за 2009 г., но на практика прехвърли цялата тежест на задълбочаващата се икономическа криза. Целта на тази политика спешно и бързо влизане на България в чакалнята за Еврозоната не беше постигната, не беше и реалистична за постигане. Но реалните вреди за икономиката - заетостта и доходите за жалост са на лице и това не може да бъде прощавано. Те логично доведоха до рязък и силен спад в приходите на бюджета през първото тримесечие на 2010 г., ограничиха още повече полето за действие. Вторият антикризисен пакет от март, договорен в тежки интензивни преговори с всички социални партньори, промени частично политиката като включи мерки, балансиращи между подпомагането на реалния бизнес, заетостта и домакинствата и запазването на относителна стабилна фискална позиция с временно по-висок бюджетен дефицит, финансиран от фискалния резерв. За съжаление и без друго закъснелите мерки при това вече четвърти месец все още неизпълнявани в голямата си част не дават очаквания резултат. Забавените стотици милиони левове, близо година неразплатени задължения към фирмите, силно охладиха българската икономика, свиха заетостта с 250 000 души, генерираха нова вълна на междуфирмена задлъжнялост и загуба на доверие сред инвеститорите. Всичко това, според нас, заедно със забавените плащания към работниците и към бюджета ускори и задълбочи кризата, в това число и ръста на несъбраните вземания, както към фиска, така и на просрочените кредити към банковата система.
Негативна оценка заслужава, според нас, неизпълнението на ангажимента, поет от правителството за ограничаване на ръста цените на едро и шоковото увеличение с 25% на цената на газа, което беше много силен удар върху конкурентноспособността и заетостта в тежката индустрия и върху покупателната способност на населението. Повечето мерки, заложени в актуализацията на бюджет 2010 г., трябваше да бъдат предвидени още преди съставянето му през миналата година. Тогава КНСБ предупреди, че приходите са надценени, че разходите са орязани до степен непозволяваща кризисното функциониране на основни социални системи. А стратегическата цел за нулев бюджетен дефицит е една невъзможна фикция. Още тогава предупредихме , че такава бюджетна политика има прокризисен характер и ще доведе до задълбочаване, а не до излизане от рецесията на икономиката. Вместо чуваемост, тогава чухме обвинение към КНСБ от министъра на финансите Симеон Дянков, че който работи и говори с подобен език, говори срещу интересите на държавата и за нейната финансова дестабилизация. Стана очевидно и се признава от все повече експерти, в това число и членове на правителството, че това продължаващо намаление на осигурителната вноска, е финансова стратегическа управленска грешка, която час по-скоро трябва да се коригира. Политиката за социална сигурност беше поставена в несъразмерна, тясна фискална рамка спрямо законовите изисквания и права на гражданите. Това определи и замразяването на пенсиите и на техния размер през тази година и недофинансиране на системата за социално подпомагане, обричащи на сериозни лишения социално най-уязвими групи. Макар и частично поправено с актуализацията на бюджета , този извод е все още валиден, според нас. Предстои да проверим и сред членовете на КНСБ предлаганите варианти за продължаване на пенсионната реформа, които според нас са неприемливи и те не постигат основните цели за дългосрочна фискална стабилност на системата. КНСБ категорично настоява за продължаване на дебата на политическо и на експертно ниво , за намиране на балансирани решения за продължаване на пенсионната реформа в страната.
При промените в трудовото законодателство властта си позволи също в лицето на нейното мнозинство да не чуват синдикални предложения за по-разумни решения, за натрупани стари отпуски , при изпълнение на препоръките на Съвета на Европа, за въвеждане на пълно обезщетение при незаконно уволнение, както срещу предложението за превръщане на правото за пенсиониране на работника, задължения на работодателя за прекратяване на трудовия му договор.
Една година след старта на това управление не са определени новите източници и двигателя на икономически растеж. България няма своя ясна визия за развитието си с хоризонт 2020. Разчита се само на стимулите и износа при това не много видимо. Трайно и преднамерено се пренебрегва вътрешното търсене чрез стагнация на доходите и кредитите. Очакваните за така наречените търгуеми сектори на икономиката не са съпроводени с нова технологична, индустриална политика на страната, която да гарантира висококвалифицирана, качествена, устойчива заетост. Необходими са нови решения на трилемата, както ние я наричаме - фискална консолидация, нови инвестиции за устойчиво развитие и за заетост, зелени, бели и ярки инвестиции за падане на социалната държава. Все по очевидна е нуждата от предифиниране на взаимните зависимости между ръст на вътрешния брутен продукт и заетостта , между инвестициите в заетостта, както и между заетост и доходи.
КНСБ настоява за актуализация на правителствената стратегия в икономическата и социална сфера с оглед подчиняване на инвестициите и растежа на вътрешния брутен продукт , по-добро благосъстояние чрез качествена заетост чрез достойни доходи. Ето защо смятаме за неотложно да стартира реална работа между социалните партньори и правителството по национален пакт за растеж и заетост, по модела на глобалния пакт за заетост на международната организация на труда от 2009 година, все пак има постигнато принципно съгласие. Само чрез подобна видима промяна на стратегическите приоритети и политики правителството ще съумее да съхрани доверието на хората на наемния труд, да изведе страната от кризата и да гарантира изпълнението на средносрочните си цели, а те са достигането на средноевропейското равнище на доходите. В противен случай опит за налагане на решения, за които няма съгласие в ключови области, като трудово законодателство , социално - здравно осигуряване , политика по доходи и други, ще катализират социално напрежение и ще предопределят серия от протестни действия през есента на 2010 година. Днес ще бъде взето вероятно решение на Изпълнителния комитет за започване на широко експресно допитване и подготовка на протестни действия през есента. Протестите ще са регионални, национални, многопластови, в здравна посока, културна посока, осигурителна посока и т.н.
четвъртък, 15 юли 2010 г.
КНСБ никога и по никакъв повод не е подкрепяла такива варианти за промени в КСО.
Искам да информирам шуменската общественост, че са неистина твърденията на министъра на труда и социалната политика и членове на Експертния консултативен съвет към него, че анонсираните вариантите за промени в КСО са съгласувани със социалните партньори и че повишаването на осигурителния стаж с 3 години за мъжете и жените също е прието от социалните партньори.
КНСБ никога и по никакъв повод не е подкрепяла такива варианти за промени в КСО.
Както вече информирах шуменци на 26 май 2010 г. Координационният съвет на КНСБ заяви предварителните и принципни условия и мерки, за да участва КНСБ в конкретния дебат по мерките за развитие на реформата в пенсионната система.
Нито едно от аргументираните предложения и искания на КНСБ не получи развитие нито беше публично коментирано от представителите на властта.
Категорично заявяваме, че няма да допуснем модернизирането на пенсионната система и подобряването на финансовата и стабилност да се осъществи само чрез прехвърляне цялата тежест на финансовата ситуация отново единствено върху хората на труда.
Настоящият пенсионен модел стартира през 2000 г. като крайният срок беше 2010 г. С този модел за 10 години изискването за стаж се промени от 20 на 34 за жените и на 37 за мъжете, прие се възрастта от 55 г. за жените да стане на 60 и от 60 на 63 г. за мъжете, както и средното увеличение за категорийните работници е от 8 години.
В същото време по времето на управлението на НДСВ осигурителната тежест беше намалена с 3 %, по време на управлението на „Тройната коалиция” беше намалена с 4 %, а при сегашното с 2%, което доведе до този сериозен дефицит в осигурителните фондове. Всеки процент на долу е минус 200 милиона лева в осигурителните фондове. Не сме съгласни това поколение българи, което понесе тежестта на реформата, отново да бъде натоварено с бремето да запълва празните фондове.
Необходим е комплекс от мерки, чийто акцент трябва да бъде на входа на системата – определяне размерите на осигурителните вноски по правилата на осигуряването, както и коренно подобряване на контрола и събираемостта.
Заявеният от министъра вариант за увеличение на осигурителния стаж, при това наведнъж с 3 години от 1 юли 2011 г., който според министъра е избран с участието на социалните партньори, никога и по никакъв повод не е бил подкрепян от КНСБ.
Президентът на КНСБ проф. д-р Желязко Христов свиква Изпълнителния комитет на КНСБ на 19 юли 2010 г.. Този орган на КНСБ ще се произнесе официално по конкретните нормативни текстове от Законопроекта, представян от министър Младенов като уж съгласуван със социалните партньори. На същото заседание ще се определят бъдещите синдикални действия.
Анета Денева - председател на РС на КНСБ гр.Шумен
КНСБ никога и по никакъв повод не е подкрепяла такива варианти за промени в КСО.
Както вече информирах шуменци на 26 май 2010 г. Координационният съвет на КНСБ заяви предварителните и принципни условия и мерки, за да участва КНСБ в конкретния дебат по мерките за развитие на реформата в пенсионната система.
Нито едно от аргументираните предложения и искания на КНСБ не получи развитие нито беше публично коментирано от представителите на властта.
Категорично заявяваме, че няма да допуснем модернизирането на пенсионната система и подобряването на финансовата и стабилност да се осъществи само чрез прехвърляне цялата тежест на финансовата ситуация отново единствено върху хората на труда.
Настоящият пенсионен модел стартира през 2000 г. като крайният срок беше 2010 г. С този модел за 10 години изискването за стаж се промени от 20 на 34 за жените и на 37 за мъжете, прие се възрастта от 55 г. за жените да стане на 60 и от 60 на 63 г. за мъжете, както и средното увеличение за категорийните работници е от 8 години.
В същото време по времето на управлението на НДСВ осигурителната тежест беше намалена с 3 %, по време на управлението на „Тройната коалиция” беше намалена с 4 %, а при сегашното с 2%, което доведе до този сериозен дефицит в осигурителните фондове. Всеки процент на долу е минус 200 милиона лева в осигурителните фондове. Не сме съгласни това поколение българи, което понесе тежестта на реформата, отново да бъде натоварено с бремето да запълва празните фондове.
Необходим е комплекс от мерки, чийто акцент трябва да бъде на входа на системата – определяне размерите на осигурителните вноски по правилата на осигуряването, както и коренно подобряване на контрола и събираемостта.
Заявеният от министъра вариант за увеличение на осигурителния стаж, при това наведнъж с 3 години от 1 юли 2011 г., който според министъра е избран с участието на социалните партньори, никога и по никакъв повод не е бил подкрепян от КНСБ.
Президентът на КНСБ проф. д-р Желязко Христов свиква Изпълнителния комитет на КНСБ на 19 юли 2010 г.. Този орган на КНСБ ще се произнесе официално по конкретните нормативни текстове от Законопроекта, представян от министър Младенов като уж съгласуван със социалните партньори. На същото заседание ще се определят бъдещите синдикални действия.
Анета Денева - председател на РС на КНСБ гр.Шумен
вторник, 6 юли 2010 г.
Становище на КНСБ по мотивите на Президента на Република България, г-н Георги Първанов, за връщане за ново обсъждане в Народното събрание на разпоредби от ЗИДКТ, приет от Народното събрание на 23 юни 2010г.
КНСБ приема с удовлетворение и съпричастност наложеното от Президента на Р България вето, с което ЗИДКТ, приет на 23 юни 2010г., се връща за ново обсъждане в Народното събрание.
В позицията на Президента ние виждаме отклик на вече изразената от нас позиция, обнародвана в електронната страница на КНСБ, където заедно със синдикалните братя от КТ „Подкрепа” отдавна сме дали нашето официално становище. В него ние заставаме зад позицията, че правната норма, която задължава в срок до 31.12.2011г. да бъдат ползвани всички натрупани до 2010 година отпуски е недемократична поради тази причина настояваме за нейното оттегляне.
Преклузивният срок за ползване на натрупаните отпуски в срок до 31.12.2011г. е дискриминационен и антисоциален, поради което се обявяваме категорично против въвеждането му.
Напълно споделяме изразените от Президента правни аргументи, като в същото време искаме да подчертаем, че трябва да бъдат разграничавани преклузивния срок за ползване на натрупаните отпуски в срок до 31.12.2011г., от 2-годишния давностен срок, за ползване на отпуските натрупани от началото на 2010г. В първия случай става дума за вече заработени, придобити права, докато във втория става дума за инструмент насочен към стимулиране на работниците и служителите и работодателите и органите по назначаване в държавната администрация да спазват конституционния запис за правото на отпуск.
Нашата организация ще продължава с внимание да следи развитието на проблема около неизползваните отпуски натрупани до 2010г. Ако Народното събрание не възприеме аргументите въз основа, на които Президента налага вето върху Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, ние ще отстояваме с всички възможни способи и средства, позицията за удължаване на срока за ползването на натрупаните отпуски.
В позицията на Президента ние виждаме отклик на вече изразената от нас позиция, обнародвана в електронната страница на КНСБ, където заедно със синдикалните братя от КТ „Подкрепа” отдавна сме дали нашето официално становище. В него ние заставаме зад позицията, че правната норма, която задължава в срок до 31.12.2011г. да бъдат ползвани всички натрупани до 2010 година отпуски е недемократична поради тази причина настояваме за нейното оттегляне.
Преклузивният срок за ползване на натрупаните отпуски в срок до 31.12.2011г. е дискриминационен и антисоциален, поради което се обявяваме категорично против въвеждането му.
Напълно споделяме изразените от Президента правни аргументи, като в същото време искаме да подчертаем, че трябва да бъдат разграничавани преклузивния срок за ползване на натрупаните отпуски в срок до 31.12.2011г., от 2-годишния давностен срок, за ползване на отпуските натрупани от началото на 2010г. В първия случай става дума за вече заработени, придобити права, докато във втория става дума за инструмент насочен към стимулиране на работниците и служителите и работодателите и органите по назначаване в държавната администрация да спазват конституционния запис за правото на отпуск.
Нашата организация ще продължава с внимание да следи развитието на проблема около неизползваните отпуски натрупани до 2010г. Ако Народното събрание не възприеме аргументите въз основа, на които Президента налага вето върху Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, ние ще отстояваме с всички възможни способи и средства, позицията за удължаване на срока за ползването на натрупаните отпуски.
понеделник, 5 юли 2010 г.
Президентът върна за ново обсъждане Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда
Президентът на Република България върна за ново обсъждане в Народното събрание някои от разпоредбите на Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда. Приетият закон предизвиква обществен интерес, тъй като има особено важно значение за огромен брой български граждани, съобщават от президентството. С него се цели намаляване на неблагоприятните последици на икономическата криза, но се преуреждат и основни трудови права.
Държавният глава не е съгласен с разпоредбите на закона, които засягат трудовите права на гражданите, гарантирани от Конституцията на Република България, от задължения на българската държава по международни договори и не са присъщи на социалната държава, каквато България трябва да бъде според Преамбюла на Конституцията. Това се отнася до § 20, т. 2 (относно новия §3е) и § 21, т. 5 (относно новия § 8а) от приетия закон. С посочените разпоредби се отнема придобито от работниците и служителите право на отпуск - неговото реално упражняване и заместващото го парично обезщетение при прекратяване на трудовото, съответно служебното правоотношение.
Поради несъответствие на посочените текстове с Конституцията на Република България, с международни актове, с правото на Европейския съюз, както и с утвърдени вековни правни принципи президентът упражни правото си на вето върху закона.
При формиране на позицията си държавният глава отчете и изразените в публичното пространство становища, включително и официалното становище на КНСБ. Той споделя категоричната позиция на синдикалната организация, че ограничаването на правото на ползване и обезщетение за вече натрупани отпуски ще има негативно действие за правоимащите. Президентът смята, че направените предложения от синдикатите са рационални и би следвало да се отчетат при измененията на кодекса.
Държавният глава не е съгласен с разпоредбите на закона, които засягат трудовите права на гражданите, гарантирани от Конституцията на Република България, от задължения на българската държава по международни договори и не са присъщи на социалната държава, каквато България трябва да бъде според Преамбюла на Конституцията. Това се отнася до § 20, т. 2 (относно новия §3е) и § 21, т. 5 (относно новия § 8а) от приетия закон. С посочените разпоредби се отнема придобито от работниците и служителите право на отпуск - неговото реално упражняване и заместващото го парично обезщетение при прекратяване на трудовото, съответно служебното правоотношение.
Поради несъответствие на посочените текстове с Конституцията на Република България, с международни актове, с правото на Европейския съюз, както и с утвърдени вековни правни принципи президентът упражни правото си на вето върху закона.
При формиране на позицията си държавният глава отчете и изразените в публичното пространство становища, включително и официалното становище на КНСБ. Той споделя категоричната позиция на синдикалната организация, че ограничаването на правото на ползване и обезщетение за вече натрупани отпуски ще има негативно действие за правоимащите. Президентът смята, че направените предложения от синдикатите са рационални и би следвало да се отчетат при измененията на кодекса.
29 септември 2010 г. - Европейски ден на действието
Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) организира на 29 септември 2010 г. Европейски ден на действието. Решението за провеждането му се взе на проведения на 1 и 2 юни Изпълнителен комитет на ЕКП. Европейският ден на действието ще се изразява в Евро-демонстрация в Брюксел, Кралство Белгия, както и в други синдикални акции в различни европейски държави. Европейските синдикати ще протестират срещу суровите мерки за изход от кризата, приети от правителствата на много европейски страни, и ще отправят искане плановете за възстановяване да насърчават създаването на качествени работни места и икономически ръст. Евро-демонстрацията е в процес на подготовка и информацията ще се обновява периодично. Шествието ще започне на 29 септември в 13:00 ч. от гара Миди, но маршрутът му все още не е уточнен. Девизът на демонстрацията ще бъде „Не на лишенията. Приоритет за работните места и растежа”. Представители от основните членове на КНСБ и Централата също ще участват в протеста в Брюксел.
Абонамент за:
Публикации (Atom)
22 ма работещи като помощник-възпитатели в детски градини в Община Нови пазар бяха валидирани с професионална квалификация
Всички те успешно положиха държавен изпит за признаване на професионалната квалификация, съгласно Държавния образователен стандарт за прид...
-
РС на КНСБ Шумен и Работнически клуб ”Спорт и здраве-ШУМЕН” Ви кани на Първомайски спортен празник Заповядайте на 2...
-
Вчера се проведе среща със зам.кмета на община Нови пазар г-н Аян Мехмедов и синдикалната организация на КНСБ в Детско и училищно здравеопаз...