неделя, 27 ноември 2011 г.

Президентско вето за внесеното в Народното събрание предложение за увеличаване на възрастта за пенсиониране

Синдикатите ще искат среща с настоящия и с новоизбрания президент на страната, с които да разговарят за внесеното в Народното събрание предложение за увеличаване на възрастта за пенсиониране, без то да е одобрено от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Ако проектозаконът бъде приет, синдикатите ще искат държавният глава да наложи вето.


Това каза синдикалният лидер Пламен Димитров след заседание на Координационния съвет на синдиката и на Националния стачен комитет, предаде БТА.

Ръководството на синдиката е потвърдило оттеглянето от Националния съвет за тристранно сътрудничество до изтегляне на предложението от Народното събрание.

КНСБ няма да участва и в заседания на областни и общински съвети за тристранно сътрудничество, добави Димитров. Следващата седмица синдикатът ще изпрати предложения, с които може да се замени идеята за увеличаване на възрастта за пенсиониране, каза Димитров. Сред тях са криминализиране на неплащането на осигурителни вноски в пълния им размер; разширяване на законовите правомощия на НАП с допълнителни правомощия на ревизорите и създаване на дознатели; ограничаване на кешовите обороти и нормативно задължение на търговските обекти да са снабдени с апарати за безкасово плащане и изплащане на заплатите по банков път; възстановяване на електронната връзка между НАП , НОИ и ТЕЛК .

Днес са коментирани възможностите за даване под съд на БДЖ, ако се установи, че се прави локаут. Във вторник ще се свика съвместен консултативен съвет на КНСБ и КТ "Подкрепа", за да се обсъдят други действия, в това число и стачни, в следващите дни.

вторник, 22 ноември 2011 г.

200 души членове на КНСБ от Шумен на протест в София

На 30 ноември 2011 г. пред Народното събрание.
Заедно да кажем "НЕ" на всичко това! Има и други решения! Ела за да чуят нашият глас !
Не искаме да работим до дълбоки старини.

понеделник, 21 ноември 2011 г.

Д Е К Л А Р А Ц И Я на Федерация на синдикатите в здравеопазването-КНСБ


Ръководството на Федерация на синдикатите в здравеопазването обсъди създалата се ситуация през последните дни и изразява следните констатации:
1.     Налаганото силово от управляващите увеличение на пенсионната възраст с една година, въпреки подписаното Национално споразумение преди една година, е грубо погазване на нормите на социалния диалог.
2.     Намерението за отнемане на „класа” на работещите в държавната администрация и включително на работещите в НЗОК към тях е поредното необмислено и нелогично решение на управляващите.
3.     Формален социален диалог в Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването, научаваме от медиите за „реформа” в ЦСМП без да се обсъди в изградената работна група в началото на месец октомври за проблемите на работещите в ЦСМП.

         Ние призоваваме членовете на Федерация на синдикатите в здравеопазването-КНСБ:
1.     Да изразят своята подкрепа с декларации към колегите ни от БДЖ на 24 ноември 2011 год., а тези които имат възможност да се присъединят към тях по гарите, където стачкуват българските железничари. Призоваваме Ви в знак на солидарност линейките да преминават покрай ЖП гарите с включена звукова сигнализация.
2.     Да вземат участие в протестния митинг организиран от КНСБ и КТ „Подкрепа” на 30 ноември 2011 год. в гр. София.




21 ноември 2011 год.
Гр. София

30 ноември протестно шествие

КНСБ и КТ "Подкрепа" организират протестно шествие на 30 ноември. Митингът ще е пред парламента, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. Освен това двата синдиката излизат от Националния съвет за тристранно сътрудничество и няма да участват в заседанията, докато няма смислен диалог.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев съобщи, че започва подписка в цялата страна за готовността за национална еднодневна стачка.
Причините за протестите са нарушаването на споразумението между синдикати и правителство от преди година, социален диалог без съдържание, опитът да се отнеме добавката "клас" за прослужено време, както и предложението за увеличение на възрастта за пенсиониране.
Синдикатите ще изпратят писмо на премиера Бойко Борисов за напускането на Националния съвет по тристранно сътрудничество и ще поискат среща с него. Ръководствата на синдикатите заявиха, че ще имат среща с парламентарната група на ГЕРБ на 22 ноември.

понеделник, 14 ноември 2011 г.

Задължение на работодателя!!!

Разпоредбата на чл. 37 от Кодекса на труда предвижда, че органите на синдикалните организации в предприятието имат право да участвуват в подготовката на проектите на всички вътрешни правилници и наредби, които се отнасят до трудовите отношения, за което работодателят задължително ги поканва. За неизпълнението на това задължение на работодателя може да се търси отговорност по реда на чл. 414 КТ.

сряда, 9 ноември 2011 г.

Национална кампания на КНСБ - „Моето първо работно място”


На 10.11.2011 г. от 9.00 ч. до 15.30 ч.  в зала 2 на Областна управа по програма с  9 теми от Учебно помагало - Наръчник на преподавателя „Моето първо работно място” РС на КНСБ в  координация с  Регионалния инспекторат на Министерството на образованието, младежта и науката стартира Националната кампания „Моето първо работно място”.
Образователната кампания на КНСБ „Моето първо работно място” е  за основните трудови, социални и осигурителни права за учениците, випуск 2011/2012 . Тя цели  развитие и затвърждаване на гражданското самосъзнание на завършващи средните училища (12-ти клас). Всички сме убедени, че младите хора имат нужда от подпомагане, за  да бъде успешната адаптацията им  към света на труда. Животът по време на демократичните промени показа, че нашите деца са уязвими и подложени на натиск и  на най- грубите проявления  на сивата икономика.
Предизвикателство за нас като синдикалисти е чрез обучение, чрез допълнителна подготовка младежите да бъдат запознати с основните трудови, социални, осигурителни  и синдикални права, да разберат кой и какво ги защитава и представлява на работното място.
Първия етап на тази кампания стартира утре и е  провеждане на  обучение на класни ръководители от училищата от Областта. След това класните ръководители, подпомогнати от директорите ще проведат на няколко етапа , в рамките на 10 часа / по програма/ обучението ва зрелостниците. За целта КНСБ и СБУ към КНСБ осигуряват Наръчници  на преподавателите, презентации на електронен носител.  

понеделник, 7 ноември 2011 г.

Стачка в БДЖ на 24 ноември 2011 г.

Влаковете ще спрат за втори път тази година в знак на протест срещу планираните от държавата реформи в БДЖ, които включват предимно съкращения, а вече и намаляване на композициите между населените места и поскъпване на влаковите билети до 15%. Това стана ясно на пресконференция на синдикатите в железопътния транспорт, които заявиха, че на 24 ноември от 8 до 16 часа няма да се движат нито пътнически, нито товарни влакове. За разлика от предупредителната едночасова стачка през март, тази е ефективна и безсрочна, каза Петър Бунев, председател на железничарския синдикат.

Реакцията на работническите организации е в отговор на обявените от ръководството на БДЖ в петък планове за ударно съкращаване на 2000 железничари до края на годината и още поне 500 в първите месеци на следващата. Обезщетение от 6 работни заплати ще бъде предложено на служителите от списъка със съкращения. Офертата ще важи 45 дни, след което работниците ще бъдат освободени срещу обезщетение от 2 работни заплати.

Това е грубо погазване на ангажиментите, поети от държавата след мартенската стачка, когато бе подписан Меморандум за развитие на железопътния транспорт. В него е записана оптимизация на персонала в БДЖ с 2800 души до края на 2014 г., обясниха синдикатите. Новите планове на ръководството на БДЖ са за съкращаване на над 3 хил. души до средата на 2012 г.

Самият премиер Бойко Борисов обяви, че това е негово лично решение и той поема отговорността за тези мерки, като дори се определи като "хирурга" Борисов, който трябва да изреgе гангрената в БДЖ, за да може през следващата година компанията да излезе от огромните си задължение и да бъде "на нула", след което вече да се развива.

От ръководството на БДЖ заявиха в петък, че няма да отстъпят от намеренията си и стачка не ги плаши. Или 2000 души се освобождават, или БДЖ ще последва съдбата на “Кремиковци” и 13 хиляди души ще останат на улицата, каза тогава изпълнителният директор на превозвача Йордан Недев.

Да стачкуват, ако искат ликвидация на БДЖ

“Учудвам се и не знам защо се отива в такава посока. Дружеството има 800 млн. задължения, които не обслужва. Има загуба от 50 млн. миналата година, тази година ще са 30. Никой не дава кредити на фалирало дружество. Всички са били наясно, включително и синдикатите какво става. Защо не са протестирали тогава?”, заяви пред БНР транспортният министър Ивайло Московски.

Трябва да намалим оперативната загуба, ако успеем догодина да я доближим до 0 ще бъде голям успех. Краткосрочният ефект от нашите действия трябва да бъде намаляване на разходите. Разбира се, че ще търсим варианти и за увеличаване на приходите, но в момента това няма как да стане в такава неоптимизирана система.

Пари за БДЖ в това състояние няма кой да даде. Синдикатите сами да преценят - ако искат да стачкуват и да се ликвидира тази компания. В краткосрочен план трябва да се оптимизират разходите и после да се предприемат действия, които ще доведат до резултати в средносрочен и дългосрочен план, каза още Московски.

Около 90% от съкратените отговарят за поддръжка и безопасност

90% от подготвените за съкращения служители са от експлоатационния състав или пряко свързани със сигурността и безопасността в железниците, заяви Петър Бунев. Там са и машинисти и помощник-машинисти, и електротехници и др. Според ръководството на БДЖ обаче една четвърт са администрация, а три четвърти – персонал по поддръжката на влаковете.

Профсъюзите не са съгласни и с намеренията за намаляване на броя на влаковите композиции до различни населени места със 150. Това ще остави работници и ученици без транспорт и ще дискриминира малките селища, аргументират се от синдикатите.

Според тях планираното поскъпване на билетите от януари следващата година с 9-15 на сто няма да доведе до увеличение на приходите в железницата, защото резултатът ще е отлив на пътници.

През тези 2 г. мениджмънтът на предприятието не направи нищо – или умишлено, или от некомпетентност, каза Бунев. Той запита защо на ден се отказват по 100 товарни вагона, като пропуснатата полза от един вагон струва около 1000 лв. на ден. При 50 отказани вагона пропуснатата полза е по 50 000 лв. на ден, на месец се получава милион и половина лева пропуснати приходи, изчисли той. Не е вярно, че с печалбата на БДЖ Товарни превози не може да се покрие загубата на пътническите, защото това са две дъщерни дружества на един холдинг, заяви той.

Бунев предупреди, че държавата готви промяна на инфраструктурните такси, като тези за товарните превозвачи ще се намали, а за БДЖ Пътнически превози ще се увеличи. Резултатът ще е намаляване на разходите на Товарни превози с 10 млн. лв. на година, а на пътническите ще ги увеличи с 30 млн. лв.

Никъде, в нито един момент не се оповестиха заплатите на мениджмънта – нека да знаем всички заплати и тъй като е криза, да я понесем заедно, коментира още Петър Бунев.

Екатерина Йорданова, председател на транспортните синдикати към КНСБ, заяви, че безпардонното отношение на новия директор Йордан Недев е притеснително, тежки структурни реформи не могат да се направят без хората и без синдикатите, а ако това стане социалната цена ще е много тежка, предупреди тя.

Готови сме да водим публични, открити преговори, дори пред медиите, защото днес лъжеш, утре лъжеш, но на лъжата краката са къси, предупреди тя.

Едно от условията за прекратяване на стачката ще бъде подписването на колективните трудови договори, отбеляза Петър Бунев. Илиян Ценов, юридически съветник на стачния комитет заяви, че новият директор трябва да се съобрази със закона, макар предварително да е отсъдил, че мнението на стачкуващите не го интересува.

четвъртък, 3 ноември 2011 г.

Дискриминация във възнаграждението


Правно-логически разпоредбата на чл. 14, ал. 1 ЗЗДиск има няколко аспекта. На първо място, тя установява субективното трудово право на работника или служителя да получава равно трудово възнаграждение за еднакъв или равностоен труд.          На второ място, предвид корелативната връзка между субективни права и юридически задължения на страните по индивидуалното трудово правоотношение, нормата регламентира и юридическото задължение на работодателя да определя и заплаща равно трудово възнаграждение за еднакъв или равностоен труд. На трето място, в нормата се съдържа и забрана за работодателя да извършва актове на дискриминация при определяне и изплащане на трудовото възнаграждение.
По ред причини обективно не е възможно всички работници и служители в едно предприятие да получават еднакво възнаграждение като абсолютна стойност. Трудовото възнаграждение може да бъде равно за еднакъв или равностоен труд. Количеството и качеството на престираната работна сила може да бъде еднакво или равностойно, но не и трудовото възнаграждение като паричен израз на стойността на работната сила. Еднаквост на труда е налице, когато има пълно съвпадение в количествените и качествените характеристики на престираната работна сила за единица време при сравнение между двама или повече работници в едно предприятие. Равностоен труд има, когато има разминаване между количество и качество на престираната работна сила, но е възможно отчитане на компенсиране на качеството за сметка на количеството и обратното, като при съпоставяне на цялостната оценка за стойността на престираната работна сила от един работник, тя е еднаква с цялостната оценка за стойността на престираната работна сила от друг(и) работник(ци). Критериите са обективни и са относими към качеството на работната сила, а не към нейните носители с оглед принадлежността им към определена социална група, дефинирана на основата на признак по чл. 4, ал. 1 ЗЗДиск/ „Работодателя осигорява равно възнаграждение за еднакъв или равностоен труд”/. Еднаквостта или равностойността на положения труд води по необходимост до определяне и заплащане на равно трудово възнаграждение. Тук само ще вметна, че по ал.2 на същия член: „Алинея 1 се прилага за всички възнаграждения, плащани пряко или непряко, в брой или в натура независимо от срока на трудовия договор и продължителността на работното време”.
Във връзка със съпоставянето на престираната работна сила от отделните работници и служители в предприятието с цел установяване на еднаквост или равностойност и последващото определяне на трудовото възнаграждение е и разпоредбата на чл. 14, ал. 3 ЗЗДиск. Нормата няма първообраз с това си съдържание в българското трудово право. В някои подзаконови нормативни актове, приемани през различен исторически период, се съдържат разпоредби относно критериите за оценка на здравословните и безопасни условия на труда. Използваното в ЗЗДиск понятие “условия на труд” е по-широкообхватно по съдържание от “здравословни и безопасни условия на труда”. Конкретен компонент на условията на труд е и трудовото възнаграждение и другите плащания от работодателя по трудовото правоотношение.
В Наредбата за договаряне на работната заплата, приета с ПМС № 129 от 1991 г. (обн., ДВ, бр. 55 от 1991 г., изм. и доп.) се съдържат принципи на колективното договаряне на работната заплата и за определяне конкретния размер на заплатата по индивидуален трудов договор на работниците и служителите от всички предприятия и организации в страната. Съгласно чл. 3 от наредбата договарянето на работната заплата се извършва на основата на количеството, качеството и ефективността на труда; условията, при които се полага трудът; икономически съображения, включително изискванията за икономическо развитие, производителност на труда и поддържане на желаната заетост. Тези принципи на договарянето могат да се разглеждат като критерии за оценка на труда при определяне на трудовите възнаграждения. На свой ред в чл. 7, т. 3 и 4 е указано, че освен другото, колективното договаряне на работната заплата в предприятията или организациите обхваща и начините за оценяване на работните места на работниците и за определяне размера на работната заплата, както и начина за оценяване на резултатите от труда и за определяне на заплатата за тези резултати. Разпоредбата урежда всъщност оценката на трудовото изпълнение и ролята й за определяне на дължимото трудово възнаграждение на всеки отделен работник.
Чрез закон се въведе изискването за еднаквост на критериите за оценка на труда при определяне на трудовите възнаграждения и оценката на трудовото изпълнение за всички работници и служители без оглед на признаците по чл. 4, ал. 1 ЗЗДиск. Целта на нормата е чрез изискването за еднаквост на критериите за оценка да се предпазят работниците от евентуални актове на дискриминация от страна на работодателя в тази насока.
         
В чл. 14, ал. 3 ЗЗДиск се посочват два вида критерии, съответно за два вида оценки – оценка на труда при определяне на трудовите възнаграждения и оценка на трудовото изпълнение. Първата оценка и критериите за нейното изграждане са свързани преди всичко с определяне на началното основно трудово възнаграждение за определена трудова функция (длъжност) и посочените в длъжностната характеристика конкретни трудови задължения на работника. Тук трябва да се отчетат всички специфики на трудовата функция като съвкупност от трудови операции, продължителността и вида на работното време, особености на трудовата среда (опасности, вредности, ергономичност и т.н.), отговорности и управленски функции, материално-отчетническа дейност и други подобни. За получаване на началното брутно трудово възнаграждение следва да се включат и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер – например допълнителното месечно трудово възнаграждение за продължителна работа по чл. 3, ал. 1 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения.
           
В зависимост от самата трудова функция, ако тя по своята същност се изпълнява само през нощната част на денонощието – трудът е изцяло нощен и тогава допълнителното трудово възнаграждение за нощен труд по чл. 6 от цитираната наредба има характера на постоянно допълнителното трудово възнаграждение.
Вторият по вид критерии се отнасят за извършването на оценка за трудовото изпълнение от конкретен работник или служител.
От направения  от нас анализ се вижда какво многоаспектно значение за работника или служителя имат оценката на труда при определяне на трудовите възнаграждения и оценката на трудовото изпълнение. Поради това законодателят поставя пред работодателя императивното изискване критериите за тези оценки да бъдат еднакви за всички работници и служители в неговото предприятие. Това е начин да се предотвратят всякакви опити за дискриминиране на работника по отношение оценката на труда му при определяне на началното трудово възнаграждение и впоследствие в процеса на осъществяване на трудовото правоотношение при оценката на трудовото му изпълнение. Ако работодателят предвиди различни критерии за оценка за различните работници или ги прилага различно, като мотив за това е дискриминационен признак по чл. 4 от  ЗЗДиск, той извършва акт на дискриминация.
В чл. 14, ал. 2 ЗЗДиск е регламентирано, че принципът за равенство по предходната алинея се прилага за всички възнаграждения, плащани пряко или непряко, в брой или в натура. Поради неяснотата на редакцията е необходимо изясняване на съдържанието на тази правна норма въз основа на логическо и систематическо тълкуване. Ако приемем, че ал. 1 на чл. 14 се отнася за основното трудово възнаграждение, то ал. 2 е относима към допълнителните и други трудови възнаграждения.

22 ма работещи като помощник-възпитатели в детски градини в Община Нови пазар бяха валидирани с професионална квалификация

Всички те успешно положиха държавен изпит за признаване на професионалната квалификация, съгласно Държавния образователен стандарт за прид...