Всяка година повече от 150 милиона трудови хора по света претърпяват трудови злополуки или професионални болести. Повече от два милиона и двеста хиляди работници умират ежегодно на работното си място в резултат на трудови злополуки и професионална болест. Това сочи статистиката на Международната организация на труда, съобщи Вицепрезидентът на КНСБ и председател на Федерация на синдикатите в здравеопазването д-р Иван Кокалов.
Днес КНСБ съвместно с КТ „Подкрепа", МТСП, ГИТ отбеляза Световния ден в памет на загиналите при трудови злополуки работници и служители, обявен за такъв по призива на Международната конфедерация на профсъюзите и отбелязван от световната общност като световен ден по безопасност и здраве на работното място. Вицепрезидентите на КНСБ д-р Иван Кокалов и Валентин Никифоров, представители на КТ „Подкрепа", НОИ, ГИТ, МТСП, председатели на федерации, синдикати, съюзи, служители на централата поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на загиналите при трудови злополуки и запазиха едноминутно мълчание в знак на съпричасност с близките на жертвите.
България не прави изключение от световната статистика на трудовия травматизъм. За периода 1990-2009 година 2701 български работници загинаха при трудови злополуки. От тях непосредствено на работните места - 1860 човека. За същия период трайно инвалидизирани са 1604 работника, а повече от 224 000 са претърпели злополуки, довели до временна неработоспособност. Икономиката на страната е загубила над 7,5 милиона човекодни и няколкостотин милиона евро е непроизведения брутен национален продукт.
Само за 2009 година в страната са станали 112 смъртни злополуки, от които 83 непосредствено на работните места. Най-голям е техният брой в строителството - 24, сухопътния транспорт - 7, търговия на едро и търговско посредничество - 7, производство на ел.енергия и др. газообразни горива и топлинна енергия - 4, производство на хранителни продукти и напитки -5.
По оперативни данни през първите месеци на 2010 г. станаха нови 23 смъртни злополуки, от които 8 са отново в отрасъл "Строителство".
Този месец се случи непоправимото на работната площадка на магистрала „Люлин" и загинаха трима работници. КНСБ от две години се бори с ръководството на фирма „Мапа Дженгиз" за пропуските в организацията по безопасността на работниците си.
Въпреки усилията за подобряване на здравословните и безопасни условия на труд в страната, нивото на смъртните трудови злополуки се запазва високо и е в противоречие с европейските тенденции. Продължава практиката на грубо и преднамерено укриване на трудови злополуки. Запазва се равнището на потенциално опасните работни места и дейности. Все още не се спазват стриктно разпоредбите за задължително застраховане за риска трудова злополука в редица рискови икономически дейности- мини, строителство, машиностроене и др. Все още е налице дефицит на административен капацитет на ИА-ГИТ и НОИ за респектиращо въздействие върху стопанските субекти. Пред сериозни предизвикателства продължава да е изправена системата за ранна диагностика, експертиза, диспансеризация, лечение и рехабилитация на професионалната заболеваемост. Остава висок делът на работниците изложени на въздействие на рискови фактори. От около 2 млн. и 600 хил. осигурени лица над 230 хил. работят в рискова среда. Очертава се остър дефицит на квалифицирани работници в редица отрасли. В резултат на икономическата криза и кредитните ограничения от страна на банковия сектор е налице сериозен отлив от фирми кандидатстващи за съфинансиране от Фонд „Условия на труд";
Влошава се качеството на живот, нарастване на психостресогенни фактори, на и извън работните места; влошеното здравно обслужване; ограничаването на възможностите за рехабилитация, профилактика и социална интеграция са част от факторите, които обуславят нарастването на броя на инфарктите и инсултите, алармират синдикатите.
Нараства и относителният дял на редица общи заболявания, които се намират в пряка или косвена причинно-следствена връзка с условията на труд и живот, в т.ч. болести на нервната система и психиката, заболявания на опорно-двигателния апарат.
Сега, години след създаването на Закона за здравословни и безопасни условия на труд всички ние - държава, работодатели, синдикати трябва да намерим нов адекватен български отговор на посланията на комисията на европейските общности за разработване на дългосрочна стратегия по безопасност и здравословни условия на труд 2007-2012 г. Да се гарантира стратегическата цел - намаляване на показателите на трудовия травматизъм с 25 % в т.ч. и в условия на икономическа криза и рецесия на икономиката, посочват от КНСБ/ От синдиката настояват да се разработят практически подходи и механизми за намаляване с 20-25% на трудовия травматизъм като се разработят целеви показатели за всяка една от 64-те икономически дейности; да се обърне сериозно внимание на оценката на риска на работното място и да се предприемат радикални мерки за въвеждане на обучение по БЗР във всички образователни равнища- от детска възраст до края на активния трудов живот на хората.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
22 ма работещи като помощник-възпитатели в детски градини в Община Нови пазар бяха валидирани с професионална квалификация
Всички те успешно положиха държавен изпит за признаване на професионалната квалификация, съгласно Държавния образователен стандарт за прид...
-
РС на КНСБ Шумен и Работнически клуб ”Спорт и здраве-ШУМЕН” Ви кани на Първомайски спортен празник Заповядайте на 2...
-
Вчера се проведе среща със зам.кмета на община Нови пазар г-н Аян Мехмедов и синдикалната организация на КНСБ в Детско и училищно здравеопаз...
1 коментар:
здравословните условия на труд са последното нещо за което мислят работодателите.
Публикуване на коментар