Всяка година повече от 150 милиона трудови хора по света претърпяват трудови злополуки или професионални болести. Повече от два милиона и двеста хиляди работници умират ежегодно на работното си място в резултат на трудови злополуки и професионална болест. Това сочи статистиката на Международната организация на труда, съобщи Вицепрезидентът на КНСБ и председател на Федерация на синдикатите в здравеопазването д-р Иван Кокалов.
Днес КНСБ съвместно с КТ „Подкрепа", МТСП, ГИТ отбеляза Световния ден в памет на загиналите при трудови злополуки работници и служители, обявен за такъв по призива на Международната конфедерация на профсъюзите и отбелязван от световната общност като световен ден по безопасност и здраве на работното място. Вицепрезидентите на КНСБ д-р Иван Кокалов и Валентин Никифоров, представители на КТ „Подкрепа", НОИ, ГИТ, МТСП, председатели на федерации, синдикати, съюзи, служители на централата поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на загиналите при трудови злополуки и запазиха едноминутно мълчание в знак на съпричасност с близките на жертвите.
България не прави изключение от световната статистика на трудовия травматизъм. За периода 1990-2009 година 2701 български работници загинаха при трудови злополуки. От тях непосредствено на работните места - 1860 човека. За същия период трайно инвалидизирани са 1604 работника, а повече от 224 000 са претърпели злополуки, довели до временна неработоспособност. Икономиката на страната е загубила над 7,5 милиона човекодни и няколкостотин милиона евро е непроизведения брутен национален продукт.
Само за 2009 година в страната са станали 112 смъртни злополуки, от които 83 непосредствено на работните места. Най-голям е техният брой в строителството - 24, сухопътния транспорт - 7, търговия на едро и търговско посредничество - 7, производство на ел.енергия и др. газообразни горива и топлинна енергия - 4, производство на хранителни продукти и напитки -5.
По оперативни данни през първите месеци на 2010 г. станаха нови 23 смъртни злополуки, от които 8 са отново в отрасъл "Строителство".
Този месец се случи непоправимото на работната площадка на магистрала „Люлин" и загинаха трима работници. КНСБ от две години се бори с ръководството на фирма „Мапа Дженгиз" за пропуските в организацията по безопасността на работниците си.
Въпреки усилията за подобряване на здравословните и безопасни условия на труд в страната, нивото на смъртните трудови злополуки се запазва високо и е в противоречие с европейските тенденции. Продължава практиката на грубо и преднамерено укриване на трудови злополуки. Запазва се равнището на потенциално опасните работни места и дейности. Все още не се спазват стриктно разпоредбите за задължително застраховане за риска трудова злополука в редица рискови икономически дейности- мини, строителство, машиностроене и др. Все още е налице дефицит на административен капацитет на ИА-ГИТ и НОИ за респектиращо въздействие върху стопанските субекти. Пред сериозни предизвикателства продължава да е изправена системата за ранна диагностика, експертиза, диспансеризация, лечение и рехабилитация на професионалната заболеваемост. Остава висок делът на работниците изложени на въздействие на рискови фактори. От около 2 млн. и 600 хил. осигурени лица над 230 хил. работят в рискова среда. Очертава се остър дефицит на квалифицирани работници в редица отрасли. В резултат на икономическата криза и кредитните ограничения от страна на банковия сектор е налице сериозен отлив от фирми кандидатстващи за съфинансиране от Фонд „Условия на труд";
Влошава се качеството на живот, нарастване на психостресогенни фактори, на и извън работните места; влошеното здравно обслужване; ограничаването на възможностите за рехабилитация, профилактика и социална интеграция са част от факторите, които обуславят нарастването на броя на инфарктите и инсултите, алармират синдикатите.
Нараства и относителният дял на редица общи заболявания, които се намират в пряка или косвена причинно-следствена връзка с условията на труд и живот, в т.ч. болести на нервната система и психиката, заболявания на опорно-двигателния апарат.
Сега, години след създаването на Закона за здравословни и безопасни условия на труд всички ние - държава, работодатели, синдикати трябва да намерим нов адекватен български отговор на посланията на комисията на европейските общности за разработване на дългосрочна стратегия по безопасност и здравословни условия на труд 2007-2012 г. Да се гарантира стратегическата цел - намаляване на показателите на трудовия травматизъм с 25 % в т.ч. и в условия на икономическа криза и рецесия на икономиката, посочват от КНСБ/ От синдиката настояват да се разработят практически подходи и механизми за намаляване с 20-25% на трудовия травматизъм като се разработят целеви показатели за всяка една от 64-те икономически дейности; да се обърне сериозно внимание на оценката на риска на работното място и да се предприемат радикални мерки за въвеждане на обучение по БЗР във всички образователни равнища- от детска възраст до края на активния трудов живот на хората.
вторник, 27 април 2010 г.
ПОЗИЦИЯ
ПОЗИЦИЯ
на
КОНФЕДЕРАЦИЯТА НА НЕЗАВИСИМИТЕ СИНДИКАТИ В БЪЛГАРИЯ
КОНФЕДЕРАЦИЯТА НА ТРУДА „ПОДКРЕПА”
Братя и сестри синдикалисти,
Хора на труда,
Граждани на Република България,
На 22 април 2010г. Правителството внесе в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) проект за изменение и допълнение на Кодекса на труда. В законопроекта се съдържат три групи проблеми. Към две от тях, чрез които се дава „живот” на наскоро приетите със съгласие в НСТС антикризисни мерки и такива с общ характер, двата синдиката се отнесохме положително и подкрепихме.
Правителството предлага и третата група от изменения и допълнения в КТ и в Закона за държавния служител, свързани с редовните платени годишни отпуски.
Предлаганите изменения засягат работещите по трудови правоотношения – 90% от работещите в България, включително работещите в съдебната система, както и работещите в различните администрации по служебни правоотношения. От редицата текстове, свързани с ползването на отпуските, най-антисоциално и антиработнически звучат онези от тях, чрез които натрупаните до 2010г. и неползвани платени годишни отпуски се ликвидират, т.е. целта е:
1.Да не бъдат ползвани реално за напред.
Вместо това се предлага на работещите с натрупани отпуски да ги ползват до края на 2010г., но в условията на искане и даване на разрешение от работодателя или органа по назначаване, тоест в процедурата, „аз моля, той не дава”.
2.Ако настъпят уволнения, да не се платят пълни обезщетения за тях.
Вместо обезщетение, за пълния размер неползвани отпуски, съгласно ратифицираната от България Конвенция 52 на МОТ, „великодушно” се дава възможност да се получи обезщетение, но само до 10 дни от натрупаните и неползвани отпуски.
Предложенията оценяваме, като:
- недостатъчни и не добре обмислени,
- неоснователни и прибързани,
- несъответстващи на основни принципи в нормотворчеството, в Закона за нормативните актове,
- противоречащи на международни актове,
- фактически представляващи наказание за онези работници и служители, които не по своя воля не са ползвали отпуски за минали години,
- провокиращи силно социално напрежение.
Не на последно място, чрез въвеждането на тези промени:
- незаслужено и неоснователно се конфискуват парите, които се дължат на работниците и служителите за неползваните им отпуски
- както и се опрощават задължения на работодатели и фактически им се поднася неочакван финансов подарък за сметка на отнети пари от работници и служители, на които им се дължат срещу неползваните им отпуски.
Всъщност реалният ефект и реалната цел на предлаганите промени е именно в този резултат - отнемане на заработени пари от работници и служители.
Тази цел се обвива, опакова, с приказки за здравето на работниците.
За съжаление Правителството изглежда не иска да чуе аргументите ни. На състоялата се на 23.04.2010г. работна среща на комисията по трудово законодателство към НСТС не бе направена и стъпчица към намиране на благоприятно решение по проблемните въпроси, поставени от КНСБ и КТ „Подкрепа”.
Това обстоятелство и публичните изявления след заседанието на НСТС на представители на Правителството провокират съмнения, че предстои на заседание на Министерския съвет на 28.04.2010 г. да бъдат одобрени предложенията за изменения в КТ.
Именно поради това опасение сме принудени да заявим:
1.Добре разбираме затрудненията на Правителството с оглед бюджетния дефицит и усилията за икономии и борбата за всеки лев който следва да се похарчи за сметка на бюджета.
2.Подкрепяме тези усилия и доказахме това в дълги и изтощителни преговори по антикризисните мерки.
3.Не можем да приемем обаче подход, който ощетява, при това незаслужено, антиконституционно и незаконосъобразно интересите на работниците и служителите.
В годините на прехода не е имало подобно по своя род и ефекти посегателство към законосъобразно придобити права, регламентирани и от конвенции на МОТ и от Европейската социална харта /ревизирана/. България в предприсъединителния период синхронизира своето трудово законодателство с Европейското.
С оглед горното отправяме предупреждение към Правителството, че приемането на тези изменения и допълнения в Кодекса на труда и Закона за държавния служител ще срещне негативно отношение от страна на хората на труда.
То ще ни принуди:
- да реагираме в съответствие с правовия ред в България,
- да алармираме международната общност – Европейската конфедерация на профсъюзите, Европейската комисия Международната организация на труда и Съвета на Европа, който вече се произнесе по заведена от КНСБ и КТ „Подкрепа” жалба срещу българската държава по конституционното право на стачка на енергетици, здравни работници и служители и работещите в телекомуникациите.
- да призовем Президента на Република България да упражни Конституционното си право на вето върху съответните разпоредби,
- да потърсим процедурна възможност за оспорване на тези разпоредби пред конституционния съд и пред дъвета на министрите.
Надяваме се, че тази позиция ще бъде чута и предвижданите изменения и допълнения няма да се внесат за обсъждане от Правителството.
Изразяваме готовност съвместно да търсим разумни варианти за намиране на изход от ситуацията.
София
27 април 2010г.
на
КОНФЕДЕРАЦИЯТА НА НЕЗАВИСИМИТЕ СИНДИКАТИ В БЪЛГАРИЯ
КОНФЕДЕРАЦИЯТА НА ТРУДА „ПОДКРЕПА”
Братя и сестри синдикалисти,
Хора на труда,
Граждани на Република България,
На 22 април 2010г. Правителството внесе в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) проект за изменение и допълнение на Кодекса на труда. В законопроекта се съдържат три групи проблеми. Към две от тях, чрез които се дава „живот” на наскоро приетите със съгласие в НСТС антикризисни мерки и такива с общ характер, двата синдиката се отнесохме положително и подкрепихме.
Правителството предлага и третата група от изменения и допълнения в КТ и в Закона за държавния служител, свързани с редовните платени годишни отпуски.
Предлаганите изменения засягат работещите по трудови правоотношения – 90% от работещите в България, включително работещите в съдебната система, както и работещите в различните администрации по служебни правоотношения. От редицата текстове, свързани с ползването на отпуските, най-антисоциално и антиработнически звучат онези от тях, чрез които натрупаните до 2010г. и неползвани платени годишни отпуски се ликвидират, т.е. целта е:
1.Да не бъдат ползвани реално за напред.
Вместо това се предлага на работещите с натрупани отпуски да ги ползват до края на 2010г., но в условията на искане и даване на разрешение от работодателя или органа по назначаване, тоест в процедурата, „аз моля, той не дава”.
2.Ако настъпят уволнения, да не се платят пълни обезщетения за тях.
Вместо обезщетение, за пълния размер неползвани отпуски, съгласно ратифицираната от България Конвенция 52 на МОТ, „великодушно” се дава възможност да се получи обезщетение, но само до 10 дни от натрупаните и неползвани отпуски.
Предложенията оценяваме, като:
- недостатъчни и не добре обмислени,
- неоснователни и прибързани,
- несъответстващи на основни принципи в нормотворчеството, в Закона за нормативните актове,
- противоречащи на международни актове,
- фактически представляващи наказание за онези работници и служители, които не по своя воля не са ползвали отпуски за минали години,
- провокиращи силно социално напрежение.
Не на последно място, чрез въвеждането на тези промени:
- незаслужено и неоснователно се конфискуват парите, които се дължат на работниците и служителите за неползваните им отпуски
- както и се опрощават задължения на работодатели и фактически им се поднася неочакван финансов подарък за сметка на отнети пари от работници и служители, на които им се дължат срещу неползваните им отпуски.
Всъщност реалният ефект и реалната цел на предлаганите промени е именно в този резултат - отнемане на заработени пари от работници и служители.
Тази цел се обвива, опакова, с приказки за здравето на работниците.
За съжаление Правителството изглежда не иска да чуе аргументите ни. На състоялата се на 23.04.2010г. работна среща на комисията по трудово законодателство към НСТС не бе направена и стъпчица към намиране на благоприятно решение по проблемните въпроси, поставени от КНСБ и КТ „Подкрепа”.
Това обстоятелство и публичните изявления след заседанието на НСТС на представители на Правителството провокират съмнения, че предстои на заседание на Министерския съвет на 28.04.2010 г. да бъдат одобрени предложенията за изменения в КТ.
Именно поради това опасение сме принудени да заявим:
1.Добре разбираме затрудненията на Правителството с оглед бюджетния дефицит и усилията за икономии и борбата за всеки лев който следва да се похарчи за сметка на бюджета.
2.Подкрепяме тези усилия и доказахме това в дълги и изтощителни преговори по антикризисните мерки.
3.Не можем да приемем обаче подход, който ощетява, при това незаслужено, антиконституционно и незаконосъобразно интересите на работниците и служителите.
В годините на прехода не е имало подобно по своя род и ефекти посегателство към законосъобразно придобити права, регламентирани и от конвенции на МОТ и от Европейската социална харта /ревизирана/. България в предприсъединителния период синхронизира своето трудово законодателство с Европейското.
С оглед горното отправяме предупреждение към Правителството, че приемането на тези изменения и допълнения в Кодекса на труда и Закона за държавния служител ще срещне негативно отношение от страна на хората на труда.
То ще ни принуди:
- да реагираме в съответствие с правовия ред в България,
- да алармираме международната общност – Европейската конфедерация на профсъюзите, Европейската комисия Международната организация на труда и Съвета на Европа, който вече се произнесе по заведена от КНСБ и КТ „Подкрепа” жалба срещу българската държава по конституционното право на стачка на енергетици, здравни работници и служители и работещите в телекомуникациите.
- да призовем Президента на Република България да упражни Конституционното си право на вето върху съответните разпоредби,
- да потърсим процедурна възможност за оспорване на тези разпоредби пред конституционния съд и пред дъвета на министрите.
Надяваме се, че тази позиция ще бъде чута и предвижданите изменения и допълнения няма да се внесат за обсъждане от Правителството.
Изразяваме готовност съвместно да търсим разумни варианти за намиране на изход от ситуацията.
София
27 април 2010г.
МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ЗАГИНАЛИТЕ И ПОСТРАДАЛИТЕ ПРИ ТРУДОВИ ЗЛОПОЛУКИ
На 28 април РС на КНСБ Шумен отново напомня, че осигуряването на безопасност и здраве при работа е от много важно значение за просперитета на всяка нация и фирма, че с правилно насочена държавна и фирмена политика за превенция на трудовите злополуки, професионалните болести и свързаните с труда заболявания, могат да бъдат предотвратени човешки загуби, неизмерими страдания, както и огромни материални разходи.
Световният ден за безопасност на труда се отбелязва ежегодно
на 28 април. За първи път Международната организация на труда (МОТ) отбелязва този ден през 2001 година. В своя днешен вид Световният ден започва да се чества през 2003 година, когато с негова помощ МОТ лансира идеите за превенция срещу нещастните случаи по време на работа и свързаните с тях условия на труд и професионални заболявания. Този ден е признат от Канадското правителство през 1989 год, а от 1996 год е Международен ден на загиналите при трудови злополуки и за утвърждаване на здравословен и безопасен труд
28 април е ден за почит не само на загиналите работещи, но и на внимание към живите работещи, които са изложени на различни рискове при работа.Освен това с нарастваща тревога отбелязваме, че ПРЕВЕНЦИЯТА за безопасност и здраве, продължава да не е на дневен ред!
ДНЕС- 28 АПРИЛ ОТ 10.30 Ч. В СГРАДАТА НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ ЗАСЕДАНИЕ НА ОБЛАСТНИЯ СЪВЕТ ПО УСЛОВИЯ НА ТРУД.
Областния съвет по условия на труд е орган, който трябва да идентифицира и популяризира Общите интереси на наемния труд и работодателите за осигуряване на здраве при работа, чрез ангажирането на целия потенциал на организации, фирми, професионални сдружения, синдикати, бизнес , професионални училища и центрове за професионално обучение.
Обръщаме се към всички работници с апел да помислят за безопасните условия на труд, да направят всичко възможно за тяхното подобряване и превенция срещу инцидентите и болестите на работното място не само на 28 април, но и през цялата година. МОТ призовава към Световния ден за безопасност на труда да се присъединят държавните власти, работодателските и синдикални организации, които в рамките на своята дейност да проведат разяснително – информационни кампании, посветени на предотвратяването на трудовите злополуки и професионалните болести.
МИНУТА МЪЛЧАНИЕ В ПАМЕТ НА ЗАГИНАЛИТЕ НА РАБОТНИТЕ СИ МЕСТА!
Анета Денева –председател РС на КНСБ
Световният ден за безопасност на труда се отбелязва ежегодно
на 28 април. За първи път Международната организация на труда (МОТ) отбелязва този ден през 2001 година. В своя днешен вид Световният ден започва да се чества през 2003 година, когато с негова помощ МОТ лансира идеите за превенция срещу нещастните случаи по време на работа и свързаните с тях условия на труд и професионални заболявания. Този ден е признат от Канадското правителство през 1989 год, а от 1996 год е Международен ден на загиналите при трудови злополуки и за утвърждаване на здравословен и безопасен труд
28 април е ден за почит не само на загиналите работещи, но и на внимание към живите работещи, които са изложени на различни рискове при работа.Освен това с нарастваща тревога отбелязваме, че ПРЕВЕНЦИЯТА за безопасност и здраве, продължава да не е на дневен ред!
ДНЕС- 28 АПРИЛ ОТ 10.30 Ч. В СГРАДАТА НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ ЗАСЕДАНИЕ НА ОБЛАСТНИЯ СЪВЕТ ПО УСЛОВИЯ НА ТРУД.
Областния съвет по условия на труд е орган, който трябва да идентифицира и популяризира Общите интереси на наемния труд и работодателите за осигуряване на здраве при работа, чрез ангажирането на целия потенциал на организации, фирми, професионални сдружения, синдикати, бизнес , професионални училища и центрове за професионално обучение.
Обръщаме се към всички работници с апел да помислят за безопасните условия на труд, да направят всичко възможно за тяхното подобряване и превенция срещу инцидентите и болестите на работното място не само на 28 април, но и през цялата година. МОТ призовава към Световния ден за безопасност на труда да се присъединят държавните власти, работодателските и синдикални организации, които в рамките на своята дейност да проведат разяснително – информационни кампании, посветени на предотвратяването на трудовите злополуки и професионалните болести.
МИНУТА МЪЛЧАНИЕ В ПАМЕТ НА ЗАГИНАЛИТЕ НА РАБОТНИТЕ СИ МЕСТА!
Анета Денева –председател РС на КНСБ
сряда, 21 април 2010 г.
Ден на безопасни и здравословни условия на труд
Традиция става за КНСБ трета година да отбелязва 28 април като ден на загиналите при трудова злополука работници и служители
Здравословните и безопасни условия на труд са едно от основните човешки права, свързани с опазването на живота, здравето и трудоспособността на хората в процеса на труда. То се прокламира, защитава и осигурява с множество международни и национални нормативни актове и документи, стандарти, норми и нормативи.
България е ратифицирала редица международни документи и Директиви на Европейския саюз.
Известно е, че работниците в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване (медицински специалисти, лекари, хирурзи и т.н.), по-специално в определени отделения и дейности (спешна медицинска помощ, интензивно лечение, хирургически операции и т.н.), често рискуват да бъдат заразени вследствие на наранявания, причинени от игли или други остри инструменти (скалпели, инструменти за зашиване на рани и т.н.). Последствията могат да бъдат много сериозни и могат да доведат до тежки заболявания като вирусни хепатити или СПИН. Според някои проучвания броят на нараняванията със спринцовки в Европа възлиза приблизително на 1 200 000 годишно.
На 27 октомври 2009 г. Европейската комисия внесе Предложение за директива на Съвета за прилагане на рамковото споразумение за превенция на нараняванията с остри инструменти в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване, сключено между HOSPEEM и EPSU. HOSPEEM (Европейска асоциация на работодателите в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване) и EPSU (Европейска синдикална федерация на работещите в сектора на обществените услуги), на които организации ФСЗ е член, са признати за европейски социални партньори в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване на 17 юли 2009 г. В работната група на HOSPEEM и EPSU за подготовката на Споразумението участва представител на Федерацията на синдикатите в здравеопазването от България.
Рамковото споразумение има за цел превенция на нараняванията с остри инструменти в болничния сектор, както и да защити работниците, за които съществува риск от нараняване от всякакви медицински „остри инструменти“ (включително убождания със спринцовки) и да предотврати риска от наранявания и инфекции, причинени от остри медицински инструменти. В него се предвижда интегриран подход за оценка на риска, неговата превенция, обучение, информация, повишаване на осведомеността и мониторинг, както и процедури за способност за реагиране и последващи действия. Споразумението и настоящото предложение ще допринесат за постигане на възможно най-безопасна работна среда в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване.
Значимостта на въпроса за здравето и безопасността при работа следва да се отчита от всички заети в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване. Надлежно предприетите мерки за предотвратяване и защита от ненужни наранявания ще имат положителен ефект върху ресурситe, здравето и безопасността на работниците.
Планираното действие /Предложението за директива/ е в съответствие с политиката за обществено здравеопазване на ЕС. В Бялата книга „Заедно за здраве: Стратегически подход за ЕС 2008-2013 г.” се подчертава, че безопасността на пациентите е основна грижа. Всяка мярка за опазване на здравето и безопасността на работниците в сектора на здравното обслужване допринася за качеството на предоставяните на пациентите услуги и намалява вероятността пациентите да търпят неблагоприятни последици от лечението си.
В допълнение, в обновената социална програма „Възможности, достъп и солидарност в Европа на 21-ви век” се посочва, че работната сила в сектора на здравното обслужване в ЕС е жизненоважен компонент при предоставянето на висококачествени здравни услуги.
Насърчаването на безопасни и здравословни условия на труд и съответно намаляването на икономическите разходи за здравеопазване и за проблеми, свързани с безопасността при работа, допринася за постигане на общите цели на Лисабонската стратегия за икономически растеж и заетост.
Българският текст на Споразумението бе разпространен от Българската стопанска камера, където членува Асоциацията на работодателите в здравеопазването – социален партньор на Федерацията на синдикатите в здравеопазването при договаряне на КТД.
В очакване сме края на месец април споразумението да стане Директива на Европейския съюз.
Здравословните и безопасни условия на труд са едно от основните човешки права, свързани с опазването на живота, здравето и трудоспособността на хората в процеса на труда. То се прокламира, защитава и осигурява с множество международни и национални нормативни актове и документи, стандарти, норми и нормативи.
България е ратифицирала редица международни документи и Директиви на Европейския саюз.
Известно е, че работниците в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване (медицински специалисти, лекари, хирурзи и т.н.), по-специално в определени отделения и дейности (спешна медицинска помощ, интензивно лечение, хирургически операции и т.н.), често рискуват да бъдат заразени вследствие на наранявания, причинени от игли или други остри инструменти (скалпели, инструменти за зашиване на рани и т.н.). Последствията могат да бъдат много сериозни и могат да доведат до тежки заболявания като вирусни хепатити или СПИН. Според някои проучвания броят на нараняванията със спринцовки в Европа възлиза приблизително на 1 200 000 годишно.
На 27 октомври 2009 г. Европейската комисия внесе Предложение за директива на Съвета за прилагане на рамковото споразумение за превенция на нараняванията с остри инструменти в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване, сключено между HOSPEEM и EPSU. HOSPEEM (Европейска асоциация на работодателите в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване) и EPSU (Европейска синдикална федерация на работещите в сектора на обществените услуги), на които организации ФСЗ е член, са признати за европейски социални партньори в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване на 17 юли 2009 г. В работната група на HOSPEEM и EPSU за подготовката на Споразумението участва представител на Федерацията на синдикатите в здравеопазването от България.
Рамковото споразумение има за цел превенция на нараняванията с остри инструменти в болничния сектор, както и да защити работниците, за които съществува риск от нараняване от всякакви медицински „остри инструменти“ (включително убождания със спринцовки) и да предотврати риска от наранявания и инфекции, причинени от остри медицински инструменти. В него се предвижда интегриран подход за оценка на риска, неговата превенция, обучение, информация, повишаване на осведомеността и мониторинг, както и процедури за способност за реагиране и последващи действия. Споразумението и настоящото предложение ще допринесат за постигане на възможно най-безопасна работна среда в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване.
Значимостта на въпроса за здравето и безопасността при работа следва да се отчита от всички заети в болничния сектор и в сектора на здравното обслужване. Надлежно предприетите мерки за предотвратяване и защита от ненужни наранявания ще имат положителен ефект върху ресурситe, здравето и безопасността на работниците.
Планираното действие /Предложението за директива/ е в съответствие с политиката за обществено здравеопазване на ЕС. В Бялата книга „Заедно за здраве: Стратегически подход за ЕС 2008-2013 г.” се подчертава, че безопасността на пациентите е основна грижа. Всяка мярка за опазване на здравето и безопасността на работниците в сектора на здравното обслужване допринася за качеството на предоставяните на пациентите услуги и намалява вероятността пациентите да търпят неблагоприятни последици от лечението си.
В допълнение, в обновената социална програма „Възможности, достъп и солидарност в Европа на 21-ви век” се посочва, че работната сила в сектора на здравното обслужване в ЕС е жизненоважен компонент при предоставянето на висококачествени здравни услуги.
Насърчаването на безопасни и здравословни условия на труд и съответно намаляването на икономическите разходи за здравеопазване и за проблеми, свързани с безопасността при работа, допринася за постигане на общите цели на Лисабонската стратегия за икономически растеж и заетост.
Българският текст на Споразумението бе разпространен от Българската стопанска камера, където членува Асоциацията на работодателите в здравеопазването – социален партньор на Федерацията на синдикатите в здравеопазването при договаряне на КТД.
В очакване сме края на месец април споразумението да стане Директива на Европейския съюз.
вторник, 20 април 2010 г.
Нов Колективен трудов договор в МБАЛ "Д - Р Д. БЕРОВ" гр.Нови пазар
На 12.04.2010 г. бе подписан КТД в болницата в гр.Нови пазар. Запазени са всички социални придобивки на работниците и служителите в болницата.
понеделник, 19 април 2010 г.
Р Е Ш Е Н И Я
Участниците в заседанието на Федералния съвет на Федерация на синдикатите в здравеопазването проведено на 16.04.2010 год. в гр. София обсъдиха проблемите в отрасъл „Здравеопазване”. За пореден път констатираме, че управляващите нямат ясна визия за развитието на здравната система, законодателството се променя на парче, а административната реформа има една единствена цел – ограничаване на разходите. Заплащането за реално извършената медицинска дейност в лечебните заведения за болнична помощ се извършва по субективни преценки и със закъснение от месеци. Това води до закъсняване на изплащането на възнагражденията на работещите и де капитализация на болниците. Въпреки обещанията на управляващите, че до края на месец март ще има готова обективна оценка на цените на здравните услуги и съответно договаряне на цената на труда, до този момент не е осъществена.
Федералният съвет на Федерацията на синдикатите в здравеопазването-КНСБ настоява за:
1. Обсъждане и приемане, с консенсус, от социалните партньори и професионално-съсловните организации на политика за развитие на здравната система с необходимите законови и подзаконови нормативни актове с ясни срокове, отговорности и финансово обезпечение.
2. Отмяна на делегираните бюджети на лечебните заведения за болнична помощ.
3. Изплащане на 100% извършените медицински услуги и дейност без закъснение.
4. Актуализация на бюджета на НЗОК за 2010 год. минимум до този за 2009 год.
Федералният съвет на Федерацията на синдикатите в здравеопазването –КНСБ дава мандат на ръководството на Федерацията да проведе преговори с членовете на Обществения съвет в здравеопазването за организиране с общи действия на Национален протест през м. май 2010 год. в гр. София.
Федерален съвет на ФСЗ-КНСБ
16 април 2010 год.
Гр. София
Федералният съвет на Федерацията на синдикатите в здравеопазването-КНСБ настоява за:
1. Обсъждане и приемане, с консенсус, от социалните партньори и професионално-съсловните организации на политика за развитие на здравната система с необходимите законови и подзаконови нормативни актове с ясни срокове, отговорности и финансово обезпечение.
2. Отмяна на делегираните бюджети на лечебните заведения за болнична помощ.
3. Изплащане на 100% извършените медицински услуги и дейност без закъснение.
4. Актуализация на бюджета на НЗОК за 2010 год. минимум до този за 2009 год.
Федералният съвет на Федерацията на синдикатите в здравеопазването –КНСБ дава мандат на ръководството на Федерацията да проведе преговори с членовете на Обществения съвет в здравеопазването за организиране с общи действия на Национален протест през м. май 2010 год. в гр. София.
Федерален съвет на ФСЗ-КНСБ
16 април 2010 год.
Гр. София
сряда, 14 април 2010 г.
КНСБ ще стачкува, ако се приемат промените за болничните
Ръководството на КНСБ категорично не приема манипулацията на управителя на НОИ г-жа Христина Митрева, отправена по адрес на синдикатите на вчерашната пресконференция на НОИ за това, че „синдикатите са почти съгласни с направеното предложение" - да не се изплаща обезщетението за първия ден при отсъствие по болест. Това се казва в позиция на ръководството на синдиката.
Ръководството на КНСБ се обяви категорично против предложената промяна още при обсъждането на антикризисните мерки в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Работодателите и НОИ не желаят да използват всички възможности за контрол, предоставени от законодателството, поради което с направеното предложение се наказват всички български граждани, които по обективни причини ползват болничен лист.
Държим да припомним, че редица правителства, включително и настоящето от 2000 г. досега намалиха осигурителните вноски общо с 14%, с което драстично се увеличи дефицитът на НОИ с още 2,5 милиарда лева.
Напомняме, че съгласно правната уредба, регламентираща осигуряването при болест - работниците и служителите плащат тези вноски за целия период на осигуряването, а не за части от него.
Направеното предложение от г-жа Митрева грубо нарушава чл. 12 и чл. 13, т.1 и 2. от Европейската социална харта /ревизирана/, която правителството на България е ратифицирало.
Категорично не приемаме и направеното предложение за промяна на режима за ползване на платения годишен отпуск. Особено в ситуация на криза - това предложение е неизпълнимо! Предложената промяна е неползваният платен годишен отпуск за предходни години да се използва до края на 2010 г. като в противен случай се губи. Ако бъде въведена на практика тази промяна, това ще доведе до затваряне на редица предприя, фирми и учреждения, тъй като по наши данни неползваният годишен отпуск възлиза на близо милиард работни дни.
Ръководството на КНСБ заявява, че за пореден път се прави опит да се орежат права и да се намалят доходите на хората на наемния труд, като оправданието е проявленията на икономическата криза.
Заявяваме, че ако бъдат приети направените предложения, структурите на КНСБ ще организират и проведат протестни и стачни действия за защита правата и интересите на своите синдикални членове!
четвъртък, 8 април 2010 г.
Позиция на ръководството на КНСБ по случай Световния ден на здравето
Ръководството на КНСБ поздравява всички свои членове и заетите в системата на здравеопазването, които достойно изпълняват Хипократовата клетва в условията на тежка икономическа криза. Хилядите членове на КНСБ, работещи в системата на българското здравеопазване, честват своя празник в условията на несигурност от недофинансирането на системата, при закъсняващо изплащане на работни заплати. Чрез символични протести днес те изразяват своята позиция за неясните правителствени мерки и техните последици за здравното облужване на българските граждани. Ръководството на КНСБ заявява:
1)Здравеопазването е преди всичко социална система, с елементи на пазарни отношения.
2)Здравеопазването трябва да бъде национален приоритет и право на всеки български гражданин, гарантиращо равния му достъп до качествени здравни услуги.
3)Реформата в здравеопазването трябва да бъде извършвана прозрачно, след обществен дебат и постигане на консенсус от социалните партньори, професионално съсловните организации и представителите на гражданското общество.
4)Необходим е цялостен мониторинг и промяна на законодателната рамка и останалите нормативни документи, а не промяна „на парче”.
5)Системата на здравеопазването е и остава хронично недофинансирана. В същото време недостатъчните публични средства се разпределят и разходват непрозрачно и неефективно. Липсва реална отговорност както за продължаващото от години хронично недофинансиране, така и за повсеместната корупция и неефективното разпределение и разходване на публични средства за издръжка на системата.
В условията на икономическа криза КНСБ настоява:
- всички политически сили, местните органи на управление, социалните партньори и неправителствените организации спешно да приемат актуализирана Национална здравна карта;
- правителството да представи цялостна концепция за реформа на системата;
- да бъде възстановен обществения характер на Националната здравноосигурителна каса;
- да бъде гарантиран оптималния пакет от услуги за задължително здравноосигурените лица, които да бъдат 100 % финансирани;
- да се осигури законова възможност за доброволно здравно осигуряване за допълнителен (надстроичен) здравен пакет;
- да бъдат премахнати лимитиращите бюджети и да се изплащат на време изработените средства
Ръководството на КНСБ заявява, че по този начин ще се реализира конституционното право на българските граждани за качествено и достъпно здравеопазване.
1)Здравеопазването е преди всичко социална система, с елементи на пазарни отношения.
2)Здравеопазването трябва да бъде национален приоритет и право на всеки български гражданин, гарантиращо равния му достъп до качествени здравни услуги.
3)Реформата в здравеопазването трябва да бъде извършвана прозрачно, след обществен дебат и постигане на консенсус от социалните партньори, професионално съсловните организации и представителите на гражданското общество.
4)Необходим е цялостен мониторинг и промяна на законодателната рамка и останалите нормативни документи, а не промяна „на парче”.
5)Системата на здравеопазването е и остава хронично недофинансирана. В същото време недостатъчните публични средства се разпределят и разходват непрозрачно и неефективно. Липсва реална отговорност както за продължаващото от години хронично недофинансиране, така и за повсеместната корупция и неефективното разпределение и разходване на публични средства за издръжка на системата.
В условията на икономическа криза КНСБ настоява:
- всички политически сили, местните органи на управление, социалните партньори и неправителствените организации спешно да приемат актуализирана Национална здравна карта;
- правителството да представи цялостна концепция за реформа на системата;
- да бъде възстановен обществения характер на Националната здравноосигурителна каса;
- да бъде гарантиран оптималния пакет от услуги за задължително здравноосигурените лица, които да бъдат 100 % финансирани;
- да се осигури законова възможност за доброволно здравно осигуряване за допълнителен (надстроичен) здравен пакет;
- да бъдат премахнати лимитиращите бюджети и да се изплащат на време изработените средства
Ръководството на КНСБ заявява, че по този начин ще се реализира конституционното право на българските граждани за качествено и достъпно здравеопазване.
Декларация от Изпълнителния съвет на Федерация на синдикатите в здравеопазването - КНСБ
07 Април 2010
Уважаеми колеги,
Изпълнителният съвет на Федерация на синдикатите в здравеопазването – КНСБ Ви поздравява по случай 7 април – Световния ден на здравето и професионален празник на работещите в здравеопазването в Р България.
Пожелаваме на всички Вас здраве, радост и професионални успехи в благородната Ви професия.
Изразяваме нашата подкрепа на всички протестиращи в този празничен ден за по-добро и достъпно здравеопазване за всеки гражданин на Родината ни.
Настояваме за редовно и навременно изплащане на реално заработените средства на всички лечебни заведения и премахване на делегираните бюджети.
До средата на месец април очакваме резултатите от допитването до структурите на Федерацията за организиране на протестни действия. Настояваме за адекватна и приета с консенсус от социалните партньори и професионално-съсловните организации реформа в системата на здравеопазването.
Честит професионален празник скъпи колеги!
Д-р Иван Кокалов
Вицепрезидент на КНСБ
Председател на ФСЗ-КНСБ
7 април 2010 год.
Гр. София
Уважаеми колеги,
Изпълнителният съвет на Федерация на синдикатите в здравеопазването – КНСБ Ви поздравява по случай 7 април – Световния ден на здравето и професионален празник на работещите в здравеопазването в Р България.
Пожелаваме на всички Вас здраве, радост и професионални успехи в благородната Ви професия.
Изразяваме нашата подкрепа на всички протестиращи в този празничен ден за по-добро и достъпно здравеопазване за всеки гражданин на Родината ни.
Настояваме за редовно и навременно изплащане на реално заработените средства на всички лечебни заведения и премахване на делегираните бюджети.
До средата на месец април очакваме резултатите от допитването до структурите на Федерацията за организиране на протестни действия. Настояваме за адекватна и приета с консенсус от социалните партньори и професионално-съсловните организации реформа в системата на здравеопазването.
Честит професионален празник скъпи колеги!
Д-р Иван Кокалов
Вицепрезидент на КНСБ
Председател на ФСЗ-КНСБ
7 април 2010 год.
Гр. София
20 години Федерация на синдикатите в здравеопазването
Единство, сигурност и защита
Преди две десетилетия Учредителния Конгрес състоял се на 09.03.1990 година, учредява: Федерацията на синдикатите в здравеопазването.
Федерацията на синдикатите в здравеопазването е най-голямата федерация в здравеопазването на Република България. Тя е изградена на широкодемократични принципи и включва всички работещи в здравеопазването.
Висш ръководен орган на Синдиката е Конгресът, който с тайно гласуване избира Председател, Заместник-председатели и членове на Изпълнителния комитет, както и Централно-контролната ревизионна комисия. Ръководен орган между конгресите е Управителния (Федерален) съвет. Управителният съвет избира и членовете на Националния стачен комитет.
Основната цел на Федерацията на синдикатите в здравеопазването е постигане на висок социален статус и обществен престиж на работещите в здравеопазването.
Синдикатът защитава:
- Правото на труд и зачитане на човешкото достойнство, право на защита срещу нарушителите на трудовите и синдикални права, произтичащи от българското и европейско законодателство и Европейската социална харта.
- Достойно заплащане на труда на всички категории медицински персонал.
- Правото на здравословни и безопасни условия на труд.
- Правото на квалификация.
- Правото на отдих и почивка.
Федерацията на синдикатите в здравеопазването постига основните си цели чрез:
- Преговори и сключване на Колективни трудови договори, споразумения на национално, общинско и местно ниво (в самите лечебни заведения).
- Разработване и отстояване на становища, позиции, искания и други по социално-икономически, трудово-правни и професионални проблеми.
- Осъществява социално-икономическа, трудово-правна и професионална защита на синдикалните си членове.
- Чрез всички позволени форми на синдикален протест – протестни писма, митинги, демонстрации, шествия, стачки.
Дейността на Федерацията на синдикатите в здравеопазването се осъществява на основата на плурализма на мненията, синдикалната демокрация и солидарност, на взаимодействия със съсловните организации на Български лекарски съюз, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, с представителни и неправителствени организации, обединения, женски организации.
През двадесетте години съществуване по предложение и инициатива на ФСЗ:
- Постави се началото на колективното трудово договаряне в отрасъла. Първият подписан Колективен трудов договор е през 1991 год., последният – през 2008 год. /общо 7 колективни трудови договори на браншово ниво, национално ниво/. Социалният диалог с Асоциацията на работодателите в здравеопазването, с Министерството на здравеопазването и колегите от Медицинска федерация „Подкрепа” бе ефективен и конструктивен.
- В Колективния трудов договор се въведоха таблици с основните стартови заплати за всички категории персонал в здравеопазването.
- По предложение на ФСЗ – чрез решение на Правителството, 7 април – Международния ден на здравето бе обявен за професионален празник на работещите в здравеопазването в Република България.
- Бе учреден фонд „Солидарност и взаимопомощ”.
- Бяха учредени стачен фонд и стачен комитет с председател д-р Пламен Радославов.
Федерацията на синдикатите в здравеопазването е член на PSI (Интернационала на публичните услуги) и EPSU (Европейската федерация на работещите в сферата на обслужването). Председателят на ФСЗ д-р Иван Кокалов е член на Изпълнителния комитет на EPSU и на борда на PSI. Д-р Иван Кокалов, а след това на негово място маг. фарм. Слава Златанова участват в постоянния комитет по здравеопазване към EPSU. Д-р Кокалов е и член на Комитета по проблемите на здравеопазването към PSI. Федерацията участва в мероприятията на EPSU по въпросите за социалния диалог, условията на труд, равенството на половете. Маг. фарм. Слава Златанова е член на Световния женски комитет към PSI. Организацията се развива в най-тясно сътрудничество с другите здравни организации от Централна, Източна Европа и Балканските страни. Д-р Кокалов е канен като лектор в редица страни по въпросите на здравеопазването, мястото и ролята на синдикатите.
Федерацията е търсен, достоен и конструктивен партньор и на международно ниво.
Федерацията на синдикатите в здравеопазването остана и една от най-големите организации в КНСБ и като част от голямото семейство на КНСБ извървя своя труден и трънлив път. Участвайки активно във водената от ръководството на КНСБ в лицето на проф. д-р Кръстьо Петков, а впоследствие от проф. д-р Желязко Христов далновидна синдикална политика, Федерацията успя да постигне стабилитет, доказвайки че може да се бори за всеки един синдикален член, да бъде уважавана и респектираща в обществото организация. Чрез членството си в Координационния съвет, участвайки във всички мероприятия в различните комисии на КНСБ, Федерация на синдикатите в здравеопазването успя да заеме своето достойно място в най-голямата неправителствена организация в България- КНСБ!
Предстои официално честване по случай двадесетата годишнина на Федерацията на синдикатите в здравеопазването на 16.04.2010г.!
Абонамент за:
Публикации (Atom)
22 ма работещи като помощник-възпитатели в детски градини в Община Нови пазар бяха валидирани с професионална квалификация
Всички те успешно положиха държавен изпит за признаване на професионалната квалификация, съгласно Държавния образователен стандарт за прид...
-
РС на КНСБ Шумен и Работнически клуб ”Спорт и здраве-ШУМЕН” Ви кани на Първомайски спортен празник Заповядайте на 2...
-
Вчера се проведе среща със зам.кмета на община Нови пазар г-н Аян Мехмедов и синдикалната организация на КНСБ в Детско и училищно здравеопаз...