четвъртък, 11 февруари 2021 г.
Промени в организма при нощни смени
Промени в организма при нощни смени
Човешкият организъм е приспособен за денонощен ритъм на жизнените функции, познат още като „циркадианни ритми“ (може да го срещнете и като „циркадни ритми“).
Циркадианните ритми определят 24-часовия ритъм на нашия организъм – огладняване, доспиване, физическа активност и др.
Обикновено през нощта организмът има понижена физиологична активация и понижена работоспособност. При нощни смени обаче ние поставяме нови условия, които с в пълно противоречие с циркадианните ритми на основните жизнени функции.
Установено е, че дори при продължителни редуващи се нощни смени, организмът не успява напълно да се приспособи и да „обърне“ циркадианните ритми, така че биологичният му часовник да се синхронизира с новите условия.
Какви са последиците за организма?
Промените в циркадианните ритми водят до промени в състоянията на будност и сънливост.
Някои изследвания на оператори и шофьори показват, че при продължителна монотонна работа може да се стигне до задремване на работното място, което обаче не е осъзнато от работниците.
Достига се също до повече грешки и понижена производителност.
Нарушения на съня и намаляване на количеството сън могат да бъдат други последици от нощната работа. Особено изразително е намаляването на продължителността на съня при последователни нощни смени.
Това води до влошаване на концентрацията, увеличава времето за реакция и за вземане на решения, може да доведе до грешки и инциденти.
Здравни проблеми при нощен труд
Стомашно-чревни заболявания.
Най-често първите проблеми при сменна работа и нощен труд са свързани със стомашно-чревни заболявания. Те са комбиниран резултат от:
- разминаване на храненето с денонощния ритъм на организма – нередовно хранене, често бързо и с прекъсвания;
- консумация на студена суха храна;
- повишена употреба на кафе и чай;
- повишено тютюнопушене;
- нарушения на съня.
Първите симптоми най-често са свързани с „киселини“, особено когато се консумират мазни и пържени храни, кафе, пикантни храни и подправки.
Повишен риск от сърдечно-съдови заболявания
Връзката все още не е изяснена, но се счита, че за сърдечно-съдовия риск допринасят:
- дисоциацията на циркадианните ритми;
- тютюнопушенето;
- промените в храненето;
- стреса.
Други здравни проблеми
Различни проучвания посочват, че при нощен труд е наличен повишен риск от метаболитни отклонения, нарушения в менструалния цикъл, проблеми по време на бременност, ракови заболявания.
Нощният труд е стресогенен фактор и често работниците се оплакват от хронична умора, нервност, тревожност.
Не на последно място трябва да споменем и социалните последствия, свързани с изолация от семейния живот, , недостатъчно време за контакт с партньора и др.
Радостин Павлов
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
22 ма работещи като помощник-възпитатели в детски градини в Община Нови пазар бяха валидирани с професионална квалификация
Всички те успешно положиха държавен изпит за признаване на професионалната квалификация, съгласно Държавния образователен стандарт за прид...
-
РС на КНСБ Шумен и Работнически клуб ”Спорт и здраве-ШУМЕН” Ви кани на Първомайски спортен празник Заповядайте на 2...
-
Вчера се проведе среща със зам.кмета на община Нови пазар г-н Аян Мехмедов и синдикалната организация на КНСБ в Детско и училищно здравеопаз...
Няма коментари:
Публикуване на коментар