четвъртък, 21 април 2011 г.

ПОКАНА

РС на КНСБ  - Шумен, ШРСК "Труд, 
спорт и здраве - КНСБ" Шумен
със съдействието на Община Шумен
ВИ КАНИ


на Първомайски спортен празник


На 30,04,2011 г. от 09.00 ч. на
ученически стадион
ще се проведат състезания по "Мини
футбол", "Дартс", "Теглене на въже" и "Тенис на маса".


Председател на РС на КНСБ
Aнета Денева




вторник, 19 април 2011 г.

Обучение по проект "Здравословни, безопасни и екологични условия на труд" България с финансовата подкрепа на Правителството на Норвегия в РС на КНСБ - Шумен

Днес 19.04.2011 г. от 9,30 чв заседателната зала на РС на КНСБ се проведе обучение по проект "Здравословни, безопасни и екологични условия на труд" България с финансовата подкрепа на Правителството на Норвегия. Целта на обучението беше да запознае синдикалния актив от областта с измененията на КТ и КСО.
В областта на Кодекса на труда акцентът бе върху режима на отпуските, а в Кодекса за социално осигуряване  върху условията за пенсиониране на всички категории труд.
Лектори бяха Юристите от Централата на КНСБ Вили Микова и Михаела Тодорова.

понеделник, 18 април 2011 г.

Бедността у нас се е задълбочила заради кризата

Близо 51% от работещите у нас са доволни от трудовия климат. Това показва изследване върху трудовия климат в България за 2010 г. представено от Пламен Димитров и Люмен Томев от КНСБ.  Според президентът на Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров определи индексът от 50.9 като по-скоро нисък.
Кризата е задълбочила бедността, става ясно от изледването. Според резултатите кризата има пряко и косвено влияние върху оценката за трудовия климат. Според данните 66% от участниците в изследването посочват, че изпитват затруднения с доходите, които получават, като за 26% от тях затрудненията са сериозни.
Само 2.5% от запитаните считат, че линията на бедност, определена от правителството, е реална. Според повечето от тях средният чист доход трябва да бъде около 514 лв., за да не се чувстват бедни.

Данните от изследването показват явното разграничаване между удовлетвореността от трудовия климат в различните отрасли. В сферата на услугите индексът е много по-висок от този в сферата на производството (образование - 60.1, добивна промишленост - 45). Откроява се и разлика между работата в малките фирми и в големите предприятия. Хората, които работят в големите фирми са по-удоволетворени от работата си.

Понятието "трудов климат" се дефинира като съвкупност от всички материални и нематериални условия, в които се реализира трудовата функция на работната сила - непосредствено на работното място и по-общо - в рамките на цялата фирма или организация.
Златина Димитрова  
 
 

 

петък, 8 април 2011 г.

Проблеми в Болницата в Велики Преслав

Към момента д-р Мавродинов, управител на преславската болница, разработва оздравителна програма, която трябва да предшества извънредна сесия на общинския съвет във Велики Преслав, посветена на здравеопазването и по-нататъшното развитие на болницата в града. В хода на изготвяне на програмата, за да се избягнат по-нататъшни загуби и от работни заплати, д-р Мавродинов е принуден да предприеме съкращения в болничното заведение. На 1 април са връчени предизвестия за съкращаването на 13 щатни бройки, предимно помощен персонал – санитарки, общи работници по поддъжката, от счетоводството 1,5 бройки и само една сестра от Физиотерапията, която обаче е пенсионерка. Няма съкратени лекари и медицински сестри.

четвъртък, 7 април 2011 г.

Поздрав по случай 7 април международен ден на здравния работник

Приемете най-искрените ни пожелания, приемете нашата признателност и благодарността на всички, за които се грижите и чийто живот пазите.
Желаем ви много здраве и дълголетие, бъдете все така всеотдайни в денонощния си труд в името на най-важната ценност – човешкия живот.
Желаем на вас и семействата ви спокойствие, благоденствие и щастие, защото го заслужавате, като хора, които носят най-голямата отговорност за другите и имат най-благородната професия в света – тази, която буди доверие, грижи се за живота и съхранява надеждата. 

Весел Празник 

ТКС на ФСЗ към КНСБ

вторник, 5 април 2011 г.

Въпроси и отговори

Радостин Павлов: Въпросът ми е следният: Заповед от работодателя на основание чл.2, ал.2 от Наредбата за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки с която работодателя възлага на работник да извърши разследване на трудова злополука в извън работно време. Трябва ли да се заплати работата, която извършва лицето в извън работно време в комисията.   Дата на задаване на въпроса:24.3.2011 г. 10:50:15 Разпоредбата на чл. 143, ал.1 от Кодекса на труда (КТ) установява, че извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време. Т.е. извънреден е трудът, когато работникът или служителят изпълнява трудовите си задължения извънработно време. Ако разследването на трудовата злополука е част от трудовите задължения на лицето и е след установеното работно време, следва да се счита че е извънреден труд и да се заплати като извънреден труд. За полагане на извънреден труд работодателят, на основание чл. 15 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските издава заповед. Необходимо е да се има предвид разпоредбата на чл. 139а, ал. 4 КТ, съгласно която работниците и служителите с ненормиран работен ден са длъжни при необходимост да изпълняват трудовите си задължения и след изтичането на редовното работно време. КС

неделя, 3 април 2011 г.

Предлагат финансовите проблеми на бившите диспансери да се обсъдят с областната администрация

Публикувано на 01 април 2011

Валентина МИНЧЕВА
По инициатива на община Шумен се проведе кръгла маса във връзка с финансовата дестабилизация на лечебните заведения – общинска собственост. Присъстваха представители на общинската администрация, шефовете на регионалната здравна инспекция, Районната здравноосигурителна каса, лечебни заведения, синдикатите, Районната лекарска колегия, членове на здравната комисия и здравни специалисти. В присъствието на шуменските медии работната среща откри Седат Кадир – заместник-кмет по социални дейности и здравеопазване. Дадена бе думата на управителите на трите общински дружества да представят финансовите си проблеми, продиктувани от новата методика на финансиране на Министерството на здравеопазването (МЗ). Отношение към социалното напрежение в трите лечебни заведения и недофинансираните дейности взеха всички присъстващи. След изясняване на възникналите спорни моменти относно средствата от РЗОК и МЗ, които дружествата получават за издръжка, се стигна до общо решение да бъде проведена среща в областната управа. В присъствието на кметове на общини, здрави шефове, синдикати да се анализират на професионално ниво предложенията за по-адекватно финансиране на лечебните заведения до края на годината. На тази база ще бъдат формирани предложенията към здравния министър и здравната комисия в парламента, за да се гарантира качественото обслужване на пациентите и финансовата стабилизация на същите търговски дружества.

Сформират Областен съвет по здравеопазване, който ще предложи промени в новата методика

Да бъде сформиран Областен съвет по здравеопазване в Шумен, на който управителите на здравни заведения да представят предложения на професионално ниво към Министерството на здравеопазването за решаването на проблемите в здравната сфера и новата методика за финансиране. Това решение бе взето на обществено обсъждане, инициирано от зам.-кмета по здравеопазване към Общината Седат Кадир, заради проблемът с финансирането на бившите диспансери. На обсъждането присъстваха управителите на лечебните заведения, представители на двата синдиката КНСБ и КТ “Подкрепа”, директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Димитър Костов, директорът на Районната здравноосигурителна каса д-р Йорданка Пенкова, председателят на Районната колегия на Български лекарски съюз д-р Парашкева Вичева, общинските съветници Димитър Трифонов и д-р Петко Загорчев и председателят на ОБС Даниела Русева. Представители на областна администрация липсваха.
Предложението за сформиране на Областен съвет бе по идея на д-р Петко Загорчев, а ангажимента за реализирането на идеята бе възложен на д-р Димитър Костов. На Областния съвет ще да бъдат представени строго определени данни, включително
приходна част, разчет на служителите и тяхната натовареност, разходи за фонд работна заплата спрямо персонал, съпоставимост и среден разход за преминал пациент, “Защото благодарение само на такива данни можем да стигнем до конкретни решения и да изискваме промяна в методиката. . Трябва да преценим какви средства ни трябват в една обективна ситуация, в която да реализираме качество, а не да хвърляме предложения, че ни трябват определени суми”, обясни Загорчев.
Управителите на трите бивши диспансера в града изнесоха данни за изключително влошеното финансово състояние на лечебните заведения, опасността от финансова дестабилизация и невъзможност за продължаване на дейността им през втората половина на годината. “Новата методика на здравното министерство води лечебните заведения до фалит, до юни ще успеем да се справим със ситуацията, но след това няма гаранция. Средствата са малко, а да не говорим, че пациентите ни се увеличиха”, заяви управителят на Областната болница за пневмофтизиатрични заболявания в Шумен д-р Венцислав Вълчанов. Той подчерта, че заради грипната епидемия за месец януари 2011 г. лекуваните от пневмония са се увеличили с около 50 души спрямо същия месец на миналата година.
“Въведохме такса за консултативен преглед, съкратихме персонал, можем да свием още разходите, но финансирането ни е намалено с 80% и тези наши действия няма как да доведат до необходимия ефект”, коментира управителят Центъра за кожни и венерически заболявания д-р Галина Маринова.
“Истината е, че в България здравеопазването не е адекватно заплащано и при условие, че то в момента е високотехнологично, просто то не може да се издържа и всички тези проблеми рефлектират при нас. През тези 10 години поради двойното финансиране, което получавахме от държавния бюджет и касата, диспансерите успяха да закупят дълготрайни активи и това позволи едни общински структури да станат икономически силни, да се развият и да изглеждат добре. Така трябва да бъде за всички болници”, посочи представителя на Комплексния онкологичен център Иванка Ралева.
Тя даде пример с политиката на здравното министерство към многопрофилните болници за активно лечение, които от 2003 г. са на финансиране само от бюджета на здравната каса. “И сега те изглеждат много по-зле от онкоцентровете или от другите диспансери, точно поради тази причина”, каза Ралева.
Тя отвърна на нападките за непрозрачността при изразходването на средствата, които се явяват при двойното финансиране. “В никакъв случай не е безконтролно харченето на средствата, ние подлежим на непрекъснати одити, проверки и данъчни ревизии”, заяви Ралева.
Протоколът от общественото обсъждане, заедно с решението на Общински съвет-Шумен за изпращане на предложение за промяна на методиката за субсидиране на лечебните заведения и осигуряване на адекватно финансиране на дейностите им, ще бъдат изпратени в понеделник до здравния министър д-р Стефан Константинов, Комисията по здравеопазване към Народното събрание и Комисията по здравеопазване към Националното сдружение на общините.
Анита ВЛАДИМИРОВА/ТОП НОВИНИ.БГ

Пред финализиране са преговорите за КТД в РЗИ гр.Шумен


22 ма работещи като помощник-възпитатели в детски градини в Община Нови пазар бяха валидирани с професионална квалификация

Всички те успешно положиха държавен изпит за признаване на професионалната квалификация, съгласно Държавния образователен стандарт за прид...