понеделник, 19 ноември 2012 г.
ДЕКЛАРАЦИЯ НА ФЕДЕРАЛНИЯ СЪВЕТ НА ФСЗ КЪМ КНСБ
На 16 ноември Федерация на синдикатите в здравеопазването към КНСБ проведе Федерален /Управителен/ съвет.
На Федералния съвет ФСЗ-КНСБ обсъди икономическото и финансово състояние на лечебните заведения в страната, изпълнинеието на отрасловия Колективен трудов договор, подписан през м.август 2012 г. , както и Проекта за бюджет на здравеопазването за 2013 г. Членовете на Федералния съвет изразиха своето неудовлетворение от Проектобюджета и приеха декларация, в която синдикатът настоява за увеличаване на средствата за здравеопазване с :
• 27 млн. лв. за училищно и детско здравеопазване;
• 17 млн. лв. за обезпечаване изпълнението на КТД в отрасъл „Здравеопазване” за дейности финансирани от МЗ;
• 10 млн. лв. за финансиране на Общински лечебни заведения за болнична помощ в отдалечени райони;
• 43 млн. лв. за болнична дейност за увеличение на цените на недофинансираните клинични пътеки.
Увеличението на средствата за здравеопазване в проекта за бюджет е само и единствено за сметка на увеличения на здравно осигурителните плащания на българските работници, служители и работодатели.
Тези средствата са крайно недостатъчни и по никакъв начин няма да удовлетворят очакванията на българските пациенти и на изпълнителите на медицински дейности.
Затова членовете на Федералния съвет очакват народните представители да уважат справедливите искания и да се отнесат отговорно към осигуряване на по-достъпно и качествено здравеопазване за българските граждани.
В случай, че не бъдат удовлетворени исканията Федерация на синдикатите в здравеопазването – КНСБ ще започне допитване в структурите си за организиране на протестни действия.
петък, 9 ноември 2012 г.
понеделник, 5 ноември 2012 г.
Системата за информиране и консултиране е мотивиращ фактор
Разгорещен дебат около изграждането на система за информиране и консултиране като мотивиращ фактор бе провокиран сред работниците и служителите и мениджмънта в общинското предприятие „Стопанска и охранителна дейност” в Шумен. Това се случи на среща в рамките на кампанията „Бъди инфо” на 1 ноември 2012 г., която стартира и в областния град с посещението на екипа на КНСБ, начело с вицепрезидента д-р Иван Кокалов. В екипа участва и изпълнителният секретар на КНСБ Асия Гонева.
На срещата бе повдигнат и въпросът за страха, който определя поведението на работника в трудовата среда. Стана ясно, че в предприятието, чийто изпълнителен директор е Стефан Данчов, няма изградена система за информиране и консултиране, въпреки че в него работят около 150 души. Работниците и служителите и мениджмънта коментираха с представителите на КНСБ също високия процент на безработица, ниските нива на възнагражденията и пенсиите.
Същия ден екипът на КНСБ посети и „Титан БКС” – предприятие, което се занимава със строителство, благоустрояване, дезинфекция, дезинсекция, почистване на улиците и др. Неговият директор Христо Николов каза, че средносписъчният състав на предприятието наброява над 150 души, но няма изградена система за информиране и консултиране, както и избрани представители по чл.7а от КТ. Екипът на КНСБ представи и подготвения за кампанията информационен филм, към който присъстващите проявиха интерес, както и желание да получат експертна помощ при изграждането на система за информиране и консултиране.
В рамките на деня екипът посети и общинското предприятие „Паркинги, гаражи и благоустройство” с работещи над 160 души. От изпълнителния директор Сергей Стойков стана ясно, че в общинското предприятие система за информиране и консултиране на работниците и служителите не е изградена. Работниците акцентираха на авторитарния стил на управление в повечето частни предприятия в региона и опасенията си за функционирането на работеща система. Вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов обясни, че основната цел на кампанията е, разяснявайки правата на работещите и контактувайки с мениджмънта, да се повиши степента на доверие и извеждането на по-високо равнище на отношенията „работник – работодател”. „Нашето желание е да спомогнем за изграждането на нов тип европейски отношения по примера на скандинавските държави и това да стане на високо ниво в предприятията”, каза д-р Кокалов и добави, че системи, градени на основата на насилие и страх, не просперират и загиват. Ръководството прояви интерес към предоставянето на допълнителна методическа консултация за изграждане на система за информиране и консултиране.
В следобедните часове екипът на КНСБ имаше възможност за среща с работниците и служителите и мениджмънта в дружеството с ограничена отговорност „Попов – С.И.Е.”. Предметът на дейност на предприятието е производство на различни шивашки изделия и тяхната реализация. В него работят около 200 души.
„Държавата не помага, дори пречи чрез бюрократични спънки на малкия и среден бизнес”. Това свое възмущение изказа управителят на дружеството Илия Попов, след като изгледа информационния филм на КНСБ. И в това предприятие се оказа, че няма изградена система за информиране и консултиране в нейния адекватен с европейски практики вид, но се осъществява пряк ежедневен контакт с персонала. Управителят информира, че се провеждат обсъждания с целия персонал на предприятието при въвеждането на ново изделие, при сключване на нов договор с контрагенти и т.н. От страна на мениджмънта и от страна на работниците и служителите бе изказано намерение система за информиране и консултиране в нормативен вариант да бъде приложена.
В късния следобяд среща бе проведена и в предприятието за почистващи, миещи, тоалетни и козметични препарати „Лавена” АД. На срещата присъства Димитър Найденов – член на съвета на директорите, и прокуриста на дружеството госпожица Дишлиева. Стана ясно, че в предприятието има преки контакти на прокуриста и неговия екип с персонала. Работещи методи във фирмата са системата на взаимозаменяемост на персонала, гъвкави подходи при управлението му и зачитане на мненията на работещите в дружеството.
понеделник, 22 октомври 2012 г.
МОЕТО ПЪРВО РАБОТНО МЯСТО
На 19.10.2012 г. от 9.30 ч. стартира обучение на тема "Моето първо работно място". Темите на обучение са:
1.Искам да постъпя на работа.
2.Когато ме приемат, какви правила да спазвам?
3.Възнаграждението за моя труд/заплатата/.
4Защита от рискове на работното място в живота - задължително осигуряване.
5.Работното време, почивки и отпуски - мога ли да го управлявам сам/а и как?
6.Безопасен и квалифициран труд - от кого зависи?
7.Веднъж постъпил/а на работа, мога ли нещо да променя?А ако не ми хареса, как да напусна?
8.Кой следи за правата на работещите? Как и къде да го намеря?
9.Работа в чужбина - интересно е. Има ли правила?
10. "Филм "Моите трудови права"
Обучението е по проект на КНСБ "Моето първо работно място".
.
понеделник, 8 октомври 2012 г.
7 октомври- Световен ден за достоен труд /СДДТ/
„За по- светли работни дни”- това е лозунгът под който ще се отбележи през тази година Световния ден за достоен труд /СДДТ/, 7 октомври.
По решение на конгреса на Международната организация на профсъюзите за първи път 7 октомври 2008 г. е обявен за Световен ден за достоен труд. Това е ден, в който синдикатите от цял свят обединяват усилията си за солидарност и установяване и спазване на правата на работното място. Миналата година той беше отбелязан в 130 страни. 216 профъсъюзни организации организираха 616 различни прояви.
Ние от РС на КНСБ Шумен искаме отново да поставим въпросът за справедливото, но и редовно заплащане на труда, за качествени работни места, за спазване на трудовото и осигурително законодателство, за стриктен и отговорен контрол върху неспазването им, за безопасните и здравословни условия на труд, да спазване на закона за защита от дискриминация, във всичките и форми. Работещите хора във всяка част на света продължават да страдат от последствията на глобалната икономическа криза и точно кризата и младежката заетост са основните теми, които са на нашето внимание по време на Световния ден за достоен труд.
Кризата и неспособността или липсата на воля от страна на правителствата да възстановят работните места и да постигнат икономически растеж, имат изключително жестоко въздействие върху работещите хора. Официалните данни показват, че 75 милиона млади хора по света са без работа, милиони са попаднали в капана на неформалната или несигурна заетост, а десетки милиони млади хора, търсещи работа, нямат перспективата да намерят такава, нито пък да придобият образованието и квалификацията за бъдещата си работа. Младежката безработица стига до 60% в някои страни, а цяло едно поколение млади хора е изправено пред изключване от пазара на труда. Всичко това е една социална и икономическа бомба със закъснител.
В Шуменската община младежката безработица е 19.09% / 577 лица/ от общо регистрираните /2917/ , от тях с висше образование са 166, със средно 220 , с основно -75, с начално и по-ниско-116 .
Малцина в Шумен знаят за това, че Синдикатът на работещите в здравеопазването /ФСЗ/ към КНСБ заведе жалба в Комисията за защита от дискриминация срещу д-р В.Минчев, в качеството му на директор на „МБАЛ -Шумен” АД.
Решението на комисията / № 184 от 16.07.2012 г./е, че „ Д-р Минчев-изп. директор на МБАЛ –Шумен АД, в качеството му на длъжностно лице, упражняващо работодателска власт «........... е осъществил пряка дискриминация на основата на признак „обществено положение” с което е нарушил забраната за дискриминация по чл. 4, ал.1 във връзка с ал.2 от Закона за защита от диксриминация „. Става въпрос за изтощителния спор между синдикалната организация на КНСБ в болницата и изпълнителния директор във връзка с издаването на заповеди , с които се определяше различно по размер допълнително възнаграждение за полагания от лекарите и медицинските специалисти нощен труд в лечебното заведение. Със заповеди са обособени две групи служители : такива получаващи по-голямо възнаграждение за положения нощен труд / 5.00 лв за всеки отработен нощен час на лекари и 2.50 лв на медицински специалисти, в определени със заповедите отделения/ и такива получаващи по-малко възнаграждение /0.50 лв. за всеки отработен нощен час/. Т.е служителите в едни отделения са поставени в по-благоприятно положение от служители в други отделения, от една страна, а от друга има вътрешно делене, такова между лекари и медицински специалисти, като първите получават повече сравнено с вторите. Възнаграждението за положения нощен труд цели само и единствено да компенсира липсата на сън на лицата, полагащи нощен труд. В чл.6, ал.2 от Конституцията на Република България е посочено, че всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.
Изнасям този факт пред Вас, защото той е показателен за случаите на създаване на социално напрежение, смут, несигурност и дискриминация на работното място. В хода на делото все пак Д-р Минчев отмени тези заповеди, поради което Комисията за защита от дискриминация, не наложи предвидените от закона санкции /глоба от 250 до 2000 лв., съгласно чл.78, ал.1 от ЗЗДискр/. Цитирам обаче текст от изложението на КЗД/стр.17/, където е записано „..въпреки това Четвърти постоянен специализиран заседателен състав следва да подчертае, че в случая е налице акт на дискриминация, за което жертвите на дискриминация имат право на обезщетение на осование чл.71 от ЗЗДискр.”
Не оставайте с впечатление, че само дискриминацията е приоритетна за нас тема. Приоритетни са теми за ключови трудови стандарти като : трудова заетост, социален диалог, колективно трудово договаряне, сивата икономика, социална защита.
Договаряне на Общински нива на КТД
Финализираха се преговорите за Общински КТД в Община Каспичан. Диалога премина успешно и остава единствено подписването му. Искаме да благодарим на Кмета на община Каспичан неговия екип за конструктивната работа и за още по-добри бъдещи съвместни дейности.
По - рано през лятото бе подписан след дълго прекъсване и общински КТД за Образованието в Община Нови пазар. Благодарим на Кмета г- Панайотов за диалога, конструктивизма и професионализма.
петък, 10 август 2012 г.
Здравните работници най-сетне с увеличение на заплатите
сряда, 11 юли 2012 г.
понеделник, 7 май 2012 г.
Първомайски спортен празник
1 Май винаги е бил, и днес е ден - символ на борбата на работещите за трудови права. Животът в България показа, че режисирани, неизпълнени с конкретни и обосновани искания, протестни действия или манифестации не се получават. Ето защо ние отбелязваме 1 май отново със станалия вече традиция Първомайски спортен празник.
На откриването присъства депутатът Ивайло Тошев, а в четири различни спорта се явиха 35 отбора, плюс 25 участника в турнира по тенис на маса.Имаше много настроение, хубави награди и разбира се мъжка битка за челните места.
вторник, 10 април 2012 г.
КНСБ иска отраслов съвет за сътрудничество с МЗ
На среща синдикатите и здравният министър обсъдиха проблемите с доходите в Спешната помощ, както и други неотложни въпроси в здравеопазването
Незабавно трябва да се свика отраслов съвет за сътрудничество с Министерство на здравеопазването (МЗ). До този извод стинаха представителите на КНСБ и МЗ, които проведоха съвместна работна среща. На нея са били обсъдени и проблемите с доходите в Спешната помощ, както и други неотложни въпроси в здравеопазването.
Необходимо е да заработи отрасловият съвет за социално сътрудничество в МЗ, за което е необходимо министър Десислава Атанасова да издаде заповед, с която да възложи оглавяването на съвета от един от заместник-министрите, смята д-р Иван Кокалов. Това трябва да се направи с оглед на факта, че изтича срокът на последното сключено отраслово споразумение и трябва да се започнат незабавни преговори за подписването на ново, смята още д-р Кокалов.
Срещата бе по покана на министъра на здравеопазването Десислава Атанасова, като от страна на КНСБ участваха вицепрезидентът д-р Иван Кокалов, председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването, заместник-председателите на ФСЗ д-р Пламен Радославов и магистър фармацевт Слава Златанова, изпълнителният секретар на КНСБ по социална защита, безопасност и здраве при работа Ася Гонева, както и съветникът по въпросите на здравеопазването към КНСБ проф. Любомир Иванов.
На срещата, в която участие взе и замeстник-министър д-р Вичев, се разгледаха проблемите, касаещи доходите на работещите в Центъра за спешна медицинска помощ, работата на телефоните 112 и 150 и възможностите за кариерно и професионално развитие на медицинския персонал. Двете страни се ангажираха в най-кратки срокове и чрез съвместни усилия да решат тези проблеми.
Бяха обсъдени още проблемите с финансирането на белодробните болници и диспансери, сега когато те се финансират чрез Националната здравноосигурителна каса. Представителите на КНСБ акцентираха върху това, че са необходими промени в някои нормативни актове на Министерство на здравеопазването (МЗ), касаещи детските ясли.
Абонамент за:
Публикации (Atom)
22 ма работещи като помощник-възпитатели в детски градини в Община Нови пазар бяха валидирани с професионална квалификация
Всички те успешно положиха държавен изпит за признаване на професионалната квалификация, съгласно Държавния образователен стандарт за прид...
-
РС на КНСБ Шумен и Работнически клуб ”Спорт и здраве-ШУМЕН” Ви кани на Първомайски спортен празник Заповядайте на 2...
-
Вчера се проведе среща със зам.кмета на община Нови пазар г-н Аян Мехмедов и синдикалната организация на КНСБ в Детско и училищно здравеопаз...